BETA

23.02.2015

23:02

עודכן:

שנה חלפה, המחירים עלו, הייאוש נשאר: "דירה היא כבר לא חלום. זו פנטזיה"

בשנה שעברה פגשנו בסדרת הכתבות "אדמה משוגעת" מספר זוגות צעירים החולמים על רכישת הדירה הראשונה. לקראת פרסום דוח מבקר המדינה, חזרנו לראות מה השתנה במצבם. כולם עוד שוכרים דירה או גרים אצל ההורים ורואים איך המחירים מטפסים ומטפסים. "אני לא רואה שאני מגשים את החלום עוד פעם כי במקביל לזה שאני חוסך, גם המחיר עולה"

"היום זה כבר לא חלום, זו פנטזיה. אבדה לנו התקווה לקנות דירה בזמן הקרוב". מאות אלפי משפחות בארץ לא זקוקות לדוח מבקר המדינה שיפורסם השבוע, כדי לדעת עד כמה חמור המצב בשוק הדיור.  צעירים מן היישוב, לא עשירים ולא עניים, סיפרו לנו בשנה שעברה בסדרת הכתבות "אדמה משוגעת" בחדשות 10 על החלום המשותף לכולם - לרכוש דירה. כל גיבורי הכתבות השמיעו סיפור דומה על הקושי להשיג הון עצמי ולשלם משכנתה, על ההיצע הנמוך שגורם למחירים לזנק. שרכישת הדירה רק מתרחקת. רגע לפני הדוח על משבר הדיור, חזרנו אל אותם הזוגות כדי לבדוק מה השתנה מאז.

 

את איציק ויוליה יעקב, זוג ירושלמים שלא מפסיקים לעבוד וללמוד, פגשנו בדירה השכורה לפני שנתיים. היא מתמחה כאחות בהדסה, הוא בעלים של בית קפה קטן. יחד הם הבינו שאין להם סיכוי לבית עד שמשהו יזוז כאן. "אין לנו חסכונות, החשבון במינוס והמחירים כאן, הסכום ההתחלתי - אין לנו אותו. על קנייה אנחנו לא חושבים כרגע. אין אפשרות כזו", סיפרה השבוע יוליה לחדשות 10.

 

אדמה משוגעת: מה עומד מאחורי משבר הנדל"ן

פרק 1: הפוליטיקאים מצהירים כי יקלו על מצוקת דיור. בפועל? ההיפך

פרק 2: כך השפיע הנגיד סטנלי פישר על בועת הנדל"ן ומחירי הדיור

פרק 3: האם הבעיה היא בדור הצעיר, שמתעקש לגור באזור המרכז?
פרק 4: מתמ"א 38 לדיור ציבורי - כך מכשילה המדינה את יוזמותיה

 

יניב ונעמה.
 

יניב ונעמה. "חוסכים ובמקביל המחיר עולה"(חדשות 10)

 

באילת, גם סאני וסופי שרמה, הורים צעירים לשי-לי, אז פחות משנה הצטופפו בשכירות שגמרה לשניהם את תלושי המשכורת. ההורים לא יכלו לעזור וההמשך היה ידוע מראש. "מצבנו הפיננסי לא השתנה הרבה", סיפר השבוע סאני. "מצב הדירה כן השתנה. אותה דירה שרצינו לקנות לפני שנה, מסתבר שמחירה קפץ ב-200-150 אלף שקלים מהמחיר שהיא הייתה לפני שנה. היום זה כבר לא חלום, זו פנטזיה. אבדה לנו התקווה לקנות דירה בזמן הקרוב".

 

אותן התשובות חוזרות על עצמן בכל הסיפורים בהם נתקלנו בסדרת הכתבות לפני שנה. אצל יניב ונעמה, שעדיין מתגרויים מאז הצילומים בסלון של ההורים עם ילד שהולך ומתבגר - בלי דירה באופק. "עם כל זה שהתחילו עם הרעש של מע"מ אפס, שזה פחות 200 אלף שקל כמעט, אז היינו יכולים איכשהו לחשוב על אופציה של דירה", אומר יניב. "אבל כמו שזה עלה וככה זה ירד, גם המחשבה שלנו והרצון שלנו לקנות דירה ירד באותה הדרך. האמת, אני לא רואה שאני מגשים את החלום עוד פעם כי במקביל לזה שאני חוסך, גם המחיר עולה".

 

 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג(חדשות 10)

 

איך גם שנה אחרי הזוגות הצעירים ממשיכים להתרחק מהדירה? ב-2014, למרות ההבטחות, חלה ירידה של 7.5% בקצב הבנייה בישראל. בפתח תקווה צנחו עבודות הבניה בשטח ב-15%, בהרצליה ב-17%, בבאר שבע ב-37% ובראשון לציון פחתו התחלות הבנייה ב-50%. והתוצאות בשטח? דירת ארבעה חדרים בקריות התייקרה ב-3.8% בשנה, בחיפה נרשמה התייקרות של 6.7%, בירושלים עלייה של 5.5% ובתל אביב אותה דירה תעלה 2.67 מיליון שקל - עלייה של כ-4% ממחירה לפני שנה. בהתאם, החובות לבנקים במשכנתאות זינקו ב-70% מאז 2008. במקביל, אם ב-2002 ל-53% מבני ה-30 כבר הייתה דירה, היום שיעורם כבר עומד על 44%.

 

על רקע הנתונים האלה, הודיע בנק ישראל על הורדת הריבית לשפל היסטורי של 0.1% - החלטה שעשויה להעלות עוד את מחירי הדירות. החשש בבנק ישראל הוא ממיתון במשק שעלול להתרחש אם לא יינקט צעד. שם, הגיעו למסקנה שכדי לתמרץ את המשק, אין מנוס מהורדת הריבית אפילו לשפל של כל הזמנים. המסר הוא: תוציאו את הכסף מהבנקים, אל תבנו על חיסכון ארוך טווח והשקיעו אותו במשק - בבורסה, בנדל"ן. וזה גם החשש - שההפחתה תתמרץ את המשיקעים לשוק הדיור וללבות את המדורה הנדל"נית.

 

"כמו שהפחתת הריבית בקיץ עזה למשק להתאושש מהתקופה הקשה יחסית של מבצע 'צוק איתן', כך, אני מעריכה, שהפחתת הריבית עכשיו תעזור למשק להתמודד עם האתגרים שנובעים מהכלכלה העולמית", אמרה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. "להפחתה של הריבית יש גם השפעות בשוק הדיור, על הביקוש לדיור, אבל אי אפשר לחשוב שהריבית של בנק ישראל יכולה להיות מנותקת מהריבית העולמית".