BETA

02.02.2015

22:50

עודכן:

הקלטות חדשות בפרשת השחיתות ב'ישראל ביתנו' מתארות: כך עבדה השיטה

לידי חדשות 10 הגיעו הקלטות חדשות הקשורות לפרשת השחיתות שנקשרה במפלגת 'ישראל ביתנו'. מהחומרים אותם הקליט מנכ"ל החברה לפיתוח השומרון לשעבר, חיים בן שושן, עולה כי חברת הכנסת פאינה קירשנבאום השתמשה בחברה ובמערך ההסעות שלה על מנת למחוק חובות של החברה למדינה, זאת בתמורה לכספים קואליציוניים. "תהיה פה רעידת אדמה קולקטיבית", העיד בן שושן בפני בן שיחו רגע לפני שפרש בפניו את רשימת המעורבים בהם גם חברי כנסת מכהנים

לפני כשבועיים חשפנו כאן בחדשות 10, קלטות מפלילות מזמן אמת שבהן מספר אחד החשודים המרכזיים בפרשת השחיתות הקשורה במפלגת 'ישראל ביתנו' על 'השיטה'. היום אנחנו חושפים קלטות נוספות שבהן מתואר בין השאר, כיצד השתמשה לכאורה חברת הכנסת פאינה קירשנבאום בשירותי הסעות של החברה לפיתוח השומרון וזאת בתמורה לכספים קואליציוניים שהעבירה לחברה.


בחודש יולי 2013, נערכה שיחה בין חיים בן שושן, לשעבר מננכ"ל החברה לפיתוח השומרון ובין אדם נוסף. בשיחה בין השניים נחשפת 'השיטה' בזמן אמת. לפי ההקלטות עולה כי לכאורה, מפלגת 'ישראל ביתנו' מחקה באמצעות כספים קואליציוניים את חובותיה של החברה לפיתוח השומרון למדינה. את הכסף שהוציא קירשנבאום מהחברה לפיתוח, היא העבירה לכאורה ליועצים, חברות הסעה וארגונים נוספים המחופשים לנותני שירות.


באחת הפגישות אותן הקליט, מנחש בן שושן מי ייעצר בפרשה ולרוב גם קולע. בין האנשים שעולים בשיחה מופעים גם מנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן, שהפך לימים לחשוד מרכזי בפרשה וגם ואלכס גולדשטיין מנהל העיתון 'ישרוז' שחולש לכאורה בין השאר גם על מערך הפרסום של המפלגה.

 

חיים בן שושן: "תהיה פה רעידת אדמה קולקטיבית. אני אתן לך את רשימת האנשים שהולכים בוודאות לאכול אותה. את איווט ליברמן מחפשים כבר 15 שנה... הוא, פאינה (קירשנבאום), מנכ"ל משרד החקלאות.
י': מי זה?
בן שושן: רמי כהן.
י': רמי כהן?
בן שושן: אלכס, הפרסומאי של ה...
י': אלכס?.


בפגישה נוספת שנערכת בין השניים, שושן מסביר שוב לבן שיחו איך עובדת השיטה:


י': מי לקח באמת?
בן שושן: תראה, אני אתן לך דוגמה: ישראל ביתנו היו מביאים כסף, הביאו שלושה וחצי מיליון שקלים למחיקה של החובות של בתי האגודה... הם קיבלו מיליון שבע מאות וחמישים אלף שקל... תוציא צ'ק ל... (נקישת אצבע)... תוציא להוא צ'ק, צ'ק... ככה שילמו, ככה שילמו... לפרסום וזה שילמו... עכשיו יש כמה עשרות כאלה...ושנים זה מתבצע, שנים".


 

סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום
 

סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום(חדשות 10)

 

בצ'קים וחשבוניות פיקטיביות לכאורה, לא מסתיים העניין. מתוך תמוללי השיחה עולה כי קירשנבאום השתמשה במערך ההסעות של המועצה כדרך למחוק חובות נוספים. בעוד המנכ"ל לשעבר בן שושן, מנסה להוריד את החוב עם מחירי הסעות גבוהים, קירשנבאום הורידה אותם למטה, על מנת שהחוב של המועצה לישראל ביתנו לא יקטן ייתר על המידה.

 

בן שושן: לשעבר מנהל החברה לפיתוח השומרון: עכשיו פאינה (קירשנבאום), זאת אישה קשה... באתי אליה לפני איזה חודש וחצי, פאינה, דאוד (גודובסקי), אתה מדבר על הצמרת של ישראל ביתנו... אומרת לי: "תשמע אני צריכה הסעות וכך וכך וכך וכך ואיזה סכום של...ואת זה תקזז ממה שאתה חייב"... דפקתי לה שם מחירים שכאילו מה שאני לוקח אלף לקחתי לה ארבע (אלף)... מה היא אומרת לי בטלפון? "אין מצב, אני מקבלת את זה ברבע מחיר"...

 

בשלב זה חשוב להדגיש כי המנכ"ל לשעבר לא המציא את השיטה למחיקת החובות, אך ברבות הימים החליט בן שושן לחשוף אותם בפני המשטרה מטעמיו שלו. בתמלול נוסף שהגיע לידי חדשות 10, נשמע כיצד מודה בן שושן בכך שצילם ושמר את כל המסמכים המעידים על העברתם של הכספים הקואליציוניים ושימושם למחיקת החובות. 

אוטובוס של ה
 

אוטובוס של ה"חברה לפיתוח השומרון"(חדשות 10)

 

חיים בן שושן, לשעבר מנהל החברה לפיתוח השומרון: חוזים פיקטיביים? קחו 15,000.
י': חוזים פיקטיביים?
בן שושן: בטח.
י': יש לך את כל הניירת?
בן שושן: בטח, תקשיב, הכול סרקתי, הכול סרקתי, הכול.
י': איך חשבת על זה?
בן שושן: ידעתי שזה ייגמר לא טוב.
י': באמת?
בן שושן: בטח, למה? הסתכלתי רטרואקטיבית, כל המנכ"לים זה נגמר לא טוב. מה אני, קוסם? אמרתי אני לא לוקח את זה בשביל לעשות רע אבל שאם יקרה משהו שיהיה לי...
י': ידעת שזה לא תקין?
בן שושן: ידעתי שזה לא תקין, בטח שידעתי שזה לא תקין.
י': מה אכפת לך? למה לקחת את זה על עצמך?
בן שושן: תקשיב לי, אם הייתי אומר את המילה "לא" אסור היה לי להיכנס בכלל לתפקיד הזה... אסור היה להיכנס.
י': הם התנו את התנאי הזה שאתה תמשיך בשיטה.
בן שושן: אי אפשר אחרת, אין דרך אחרת לעשות את זה. כל החברה הזאת מוחזקת בשביל התעסוקות.


בהקלטות המלאות ישנם שמות של חברי כנסת ושרים מכהנים אותם חדשות 10 מנועים מלפרסם מטעמים משפטיים ואתיים. היועץ המשפטי לממשלה הולך להיכנס בצורה ברורה לנושא הכספים הקואליציונייים וכבר מהמושב הקרוב הולך להיות שינוי מהותי בנושא.