נשמע מבטיח: אילו מפלגות מפזרות הכי הרבה הבטחות לפני בחירות 2015?

מפלגות רבות מתחייבות לשבת בממשלה רק בתנאים מסוימים או לשפוט אותן רק על סמך תוכניות שיבוצעו - אבל יש גם כאלה שהולכות על בטוח ולא מבטיחות שום דבר מדיד • הקרב על שמות המפלגות הוא בעיקר קרב של משרדי פרסום, שנועד לנטרל ביטויים פופולריים אצל המתחרים, ופחות נוגע למהותן • והבשורות הטובות לשמאל, שהן די רעות למפלגות המרכז • הטור הפוליטי של נחמיה גרשוני-איילהו

ההבטחה היחידה של ליברמן, עד עכשיו

לפעמים קל להבטיח

 

כל דרדק יודע שבתקופת בחירות הפוליטיקאים מפזרים הבטחות, התחייבויות, דרישות והצהרות - אבל נראה שהבטחות בחירות, בדומה למצעי המפלגות, נתפסות בעיני יותר ויותר מפלגות כגורם מסנדל שעדיף להימנע ממנו.


כולנו מכירים את הכתבות התקופתיות שבודקות האם פוליטיקאים עמדו בהבטחות שלהם, ובהן הציטוטים נשלפים מהארכיונים ומושווים למעשים בפועל. יאיר לפיד מנהל כיום קמפיין שבו הוא מדגים כיצד עמד בהבטחות הבחירות, ובמקביל עיתונאים חרוצים מדגימים איך הנתונים שהוא מציג לא מלאים או לא מדויקים. אבל יש מפלגות שלא משתתפות במשחק הזה: "הליכוד" נמנע בבחירות הקודמות מהצגת מצע בחירות, מצעים אחרים מלאים בסיסמאות עמומות ולא בהבטחות הניתנות למדידה ולכימות.


התוכנית "סדר יום עם קרן נויבך" ברשת ב' שלחה לכל המפלגות שאלון ב-3 נושאים - מונופול הגז, סוגיית כספי קק"ל והרפורמה במערכת הבריאות - ובאופן לא מפתיע, חלק גדול מהמפלגות לא שלחו תשובה, או נתנו תשובה חלקית בלבד. המפלגות שנתנו תשובות מלאות הן בעיקר אלו שנדרשות להעלות את ההימור על מנת להיות גורם משמעותי בכנסת הבאה, כגון "המחנה הציוני", "כולנו" ו"יש עתיד", או מפלגות שיודעות שלא יהוו לשון מאזניים של ממש, דוגמת המפלגות הערביות או אלי ישי.

 

>> לטורים הקודמים:

מי יכולים לשנות את פני המפלגה שלהם מבפנים?

מי חברי הכנסת הפופולריים ביותר בבחירות המקדימות?

בעבודה משותפת עם הציבור (Crowd Sourcing) אספתי את הבטחות הבחירות של המפלגות השונות, ובגרף שלהלן ניתן לראות שיש מפלגות שמעלות את ההימור, חלקן עם התחייבויות מפורטות במיוחד, או עם הצהרות שיקשו עליהן לשבת בממשלה הבאה ("לא נשב בממשלה שמחרימה חרדים", "לא נשב עם מרצ").

 

>> כל ההבטחות של בחירות 2015 - הרשימה המלאה


יש עתיד לכולנו במחנה הציוני

בשנים האחרונות נכנסו לחיינו יותר מפלגות עם שמות שנראה שנהגו במשרדי פרסום, כשהמטרה שלהן היא לייצר קשר בלתי ניתן לניתוק בין שם המפלגה למהות המפלגה. את הבית היהודי מוביל נפתלי בנט, יש עתיד לישראל עם יאיר לפיד, כחלון מייצג את כולנו, ויצחק הרצוג עם ציפי לבני הם-הם המחנה הציוני. למפלגות לא מפריע שיש גם בית יהודי שונה בתכלית מזה שמייצגת המפלגה, שלא כולנו מסכימים עם כחלון, ושבין מצביעי המחנה הציוני ישנם אנשים שאינם ציוניים. מה שחשוב זה שבנימין נתניהו לא יוכל יותר לדבר על מה שטוב לכולנו, שהרצוג לא יוכל לומר שיש עתיד טוב לישראל, שמשה כחלון לא יוכל להבטיח שידאג לבית היהודי, ושאריה דרעי לא יוכל להכריז בעצרת בחירות של ש"ס ש'העם איתנו'.

 

מהלך זה הוא טוויסט עדכני לגרסת שמות המפלגות של ימי קום המדינה. מפלגת פועלי ארץ ישראל, המוכרת יותר כמפא"י, טענה לייצוג של כל הפועלים בארץ ישראל. מולה קמה מפלגת הפועלים המאוחדת (מפ"ם), שטענה אף היא לייצוג הפועלים. השוני בין ימי העבר לשנות האלפיים הוא בשאיפה לייצר מיתוג מובדל. לא סביר שתוקם מפלגת "עוצמה ישראלית" שתתחרה במפלגתו של מיכאל בן ארי - כי הבוחר עלול להתבלבל בין השתיים.

 

אנשי "המחנה הציוני" ודאי לא הופתעו מהקמפיין האגרסיבי של "הליכוד" ו"הבית היהודי" שכוון ישירות לשם המפלגה. צעד נוסף ננקט כשמועמד הבית היהודי לכנסת, רונן שובל, הגיש עתירה נגד השם של הרשימה המשותפת למפלגות "העבודה" ו"התנועה". הטענה: "השם מטעה את הציבור, כי מדובר במפלגה אנטי ציונית".

 

מי שעקב מקרוב אחרי קורות המפלגה הצעירה, ודאי מודע לקושי הפנימי במפלגה להשתמש בשם הזה, מהטעם הפשוט שהמפלגה פונה גם לציבור הערבי בישראל, ובפרסום בערבית הוחלף השם ל"מפלגת העבודה לשלום ולשוויון". התגובה של "המחנה הציוני" הגיעה בדמות סרטון בו המועמדים מספרים על מהי הציונות בשבילם, אך מי שלא הופיעו בו הם יוסי יונה וזוהיר בהלול, שהתבטאויותיהם בעבר מככבות בקמפיין הגורס כי המפלגה "אנטי-ציונית".

 

 

דרעי עם אלי ישי. עזיבה דרמטית או תרגיל פוליטי?
 

דרעי עם אלי ישי. עזיבה דרמטית או תרגיל פוליטי?(אהרן והב, חדשות 24)

 

תמונת הגושים: ליברמן גורר את המרכז למטה

כשבודקים את הגודל הממוצע של הגושים הפוליטיים בתקופות מובחנות על פי סקרי חצי השנה האחרונה (מאז התפלגות "ישראל ביתנו" מ"הליכוד"), רואים בבירור שהימין איבד 5-7 מנדטים מגודלו לאורך התקופה, בעוד השמאל חוזר בהדרגה לגודלו מתחילת התקופה. התנועה המעניינת היא הירידה בגודלו של המרכז, והגודל הכמעט קבוע של המפלגות החרדיות, ללא קשר למצבו של אלי ישי בסקרים.

 

למה גוש המרכז יורד? ראשית - ישראל ביתנו בצניחה בסקרים מאז פרסום פרשת השחיתות. המפלגה מגיעה ל-5 מנדטים בחלק מהסקרים. ומעבר לזה - כחלון התחיל את הקמפיין ברגל שמאל, עם ראיונות מבלבלים והיעדר מסרים חזקים ובוטחים. הציבור כנראה לא אהב את מה ששמע וראה, ובינתיים מעדיף את החיק המוכר והחמים של המפלגות הגדולות: "הליכוד", "המחנה הציוני" ו"הבית היהודי". חלק מהציבור כנראה חוזר גם לש"ס, שמתחזקת בסקרים האחרונים.

 

בגרף מוגדרת "ישראל ביתנו" כמפלגת מרכז, חרף נטייתה הפוליטית המובהקת לימין, מכיוון שליברמן לא שולל ישיבה בממשלת הרצוג-לבני, ומכיוון שקשה (אם לא בלתי אפשרי) להקים ממשלה בלי שתהיה לה גם תמיכה פנימית או חיצונית של "ישראל ביתנו".

 

 

גרף הגושים בסקרי בחירות 2015
 

גרף הגושים בסקרי בחירות 2015(נחמיה גרשוני-איילהו)

 

ב-140 תווים

 

כל ניסיון להקמת ממשלת שמאל, לפי כל סקר, מחייב יותר פשרות פנימיות מאשר הקמת ממשלת ימין, והתמונה לא השתנתה מזה חצי שנה. איך הרצוג יעביר תקציב?

 

קריאה לסדר

 

עיתונאים ימניים שקופצים לביצה הפוליטית - תפסיקו. בסוף התקשורת באמת תהיה שמאלנית.


הכותב הוא אנליסט פוליטי, ומקים "פרויקט 61" - מיזם העוסק בניתוח סקרי בחירות בישראל
נחמיה גרשוני-איילהו בטוויטר | פרויקט 61 בטוויטר ובפייסבוק