נציגי המפלגות הערביות חותמים על הסכם האיחוד, הלילה
נציגי המפלגות הערביות חותמים על הסכם האיחוד, הלילה
,סמי עבד אל חמיד

יש סיכום: המפלגות הערביות ירוצו ברשימה משותפת לכנסת ה-20

לאחר משא ומתן מאומץ, הכריזו מפלגות חד"ש, בל"ד, רע"מ, תע"ל והתנועה האסלאמית על רשימה משותפת בבחירות לכנסת הבאה. בראשה יעמוד היו"ר הטרי של חד"ש, איימן עודה. ח"כ אחמד טיבי יוצב במקום הרביעי. הערכות: האיחוד יעודד הצבעה במגזר הערבי

אחרי צירי לידה ארוכים, המפלגות הערביות יכולות לברך על המוגמר: הלילה (חמישי) הודיעו נציגי חד"ש, בל"ד, רע"מ, תע"ל והתנועה האסלאמית על הרכבת רשימה משותפת לקראת הבחירות לכנסת ה-20, פחות מחודשיים לפני ההליכה לקלפיות. את הרשימה יוביל יושב הראש הטרי של חד"ש, איימן עודה.

 

במקום השני באיחוד המפלגות הערביות הוצב נציג התנועה האסלאמית, מסעוד ע'נאים ומיד אחריו יו"ר בל"ד, ג'מאל זחאלקה. חבר הכנסת אחמד טיבי מבל"ד הוצב במקום הרביעי, שככל הנראה צפוי להבטיח את מקומו גם בכנסת הבאה.

 

החל מהמקום החמישי ועד למקום האחד עשר תיבנה הרשימה ב"שיטת ריצ'רץ'" ותכלול לפי הסדר נציג מחד"ש, נציג מהתנועה האסלאמית, נציג מבל"ד, נציג מרע"מ תע"ל וכך הלאה. במקומות השניים עשר והלאה תתבצע רוטציה בין תע"ל לבין התנועה האסלאמית.

 

 

יעמוד בראש הרשימה. יו
 

יעמוד בראש הרשימה. יו"ר חד"ש, איימן עודה(סמי עבד אל חמיד)

 

בין המפלגות הערביות התנהל לאחר משא ומתן קדחתני במטרה לייצר איחוד ביניהן. המגעים ידעו לא מעט קשיים ואף התפוצצו כמה וכמה פעמים, כמעט עד כדי נתק בין הצדדים. בסופו של דבר, בשל העלאת אחוז החסימה, שבו הצדדים לשיחות וגיבשו הסכם שעליו הוכרז הלילה.

 

בשבועות האחרונים פורסם כי מי שלחץ על המפלגות הערביות להתאחד הוא יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שניסה לשכנע את ראשי המפלגות כי מדובר בצעד הכרחי אל מול התחזקות של מפלגות הימין. כעת, ההערכות במערכת הפוליטית היא כי המהלך יוביל להעלאת אחוזי ההצבעה בקרב המגזר הערבי, שהיו נמוכים בכל מערכות הבחירות האחרונות.