BETA

13.01.2015

21:42

עודכן:

חשיפה: ההקלטות שמגלות כיצד פעלה שיטת העברת הכספים ב"פרשת ישראל ביתנו"

בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 10 נשמע אחד החשודים בפרשת השחיתות, חיים בן שושן, מסביר כיצד הועברו כספים מישראל ביתנו למועצה האזורית שומרון כדי לכסות על חובות של החברה לפיתוח השומרון. בתמורה לכך, לכאורה, הועברו כספים למקורביה של פאינה קירשנבאום. "מעבירים כסף בחשבוניות לאנשים של פאינה בהנחיה של גרשון מסיקה", חושף בן שושן, שהוסיף: "פאינה העבירה 3.5 מיליון שקלים למחיקה של הלוואות בתי אגודה"

חשיפת חדשות 10. מאז שהתפוצצה פרשת השחיתות בישראל ביתנו פורסמו רק הודעות של המשטרה מצד אחד ושל הפרקליטים מהצד השני. אבל הערב (שלישי) נחשפות בחדשות 10 הקלטות מזמן אמת של אחד החשודים המרכזיים בפרשה, חיים בן שושן , מנכ"ל החברה לפיתוח השומרון לשעבר - שמגלה כיצד פעלה השיטה.

 

בהקלטות ניתן להבין איך הועברו כספים מישראל ביתנו לכיסוי חובות המועצה האזורית שומרון תמורת כספים למקורבי סגנית השר פאינה קירשנבאום. החשוד מגדיר בהקלטות את השיטה כ"מעשים פליליים", שלדבריו ישלחו את המעורבים בהם אל מאחורי הסורגים.

 

השיחות שנחשפות בקלטות אירעו ביוני 2013, אז היה בן שושן עמוק בבוץ, בינתיים לא בגלל החקירה אלא בגלל דוח חמור שהזמין נגדו גרשון מסיקה, ראש מועצת השומרון. אותו דוח חייב את בן שושן לפרוש מתפקידו. בן שושן חש נבגד, ומשוחח על כך עם מכר, י', בשיחת טלפון.

 

בן שושן: "עם כל החומרים שיש לי, אני יכול מחר לשלוח את גרשון לשבע, שמונה שנים בבית סוהר. מחר אני יכול לשלוח אותו".

 

י': "אדוני, אל תחוס אליו".

 

בן שושן: תקשיב טוב, אז אני רוצה לשבת, אני לא רוצה לעשות שום דבר מהבטן. בוא נשב, מה שנחליט לעשות, נעשה".


השניים נפגשים לאחר כמה ימים ובן שושן מספר אשר על ליבו:

 

י': "חיים אתה במלחמה, אתה יודע".

 

בן שושן: "תקשיב, תקשיב, אני אזיין אותם. תקשיב לי רגע, תקשיב, אם אתה הולך איתי אני אזיין אותם. למה? כי עד היום זו הייתה קומבינה שאף אחד לא יכול היה לפרוץ אותה".

 

אז מבהיר החשוד כי הוא לא יהיה זה שישלם לבדו את מחיר השחיתות:

 

"אני בא לגרשון ואני אומר לו תקשיב גרשון - אני לא נאחז בקרנות המזבח, אבל אני אומר לך דבר אחד, אני הולך מפה רק בראש מורם בתנאי אחד. אני מזיין את כולכם. תפרתם לי פה תיק? אני כולכם מסדר (תופר) לכם חליפה...אני רוק אומר לך שאם אני הולך...אתה הבא בתור".

 

השחיתות המדוברת באה לידי ביטוי בכך שהמדינה תומכת, למשל, בכסף שהוא מעין הלוואה עבור בניה ליישובים המוגדרים כיישובי סוכנות. אלא שאם הכסף לא משמש בפועל לבנייה יש להחזירו למדינה. וזה מה שהייתה אמורה לעשות המועצה האזורית שומרון. בן שושן מדבר על כך בהקלטות:

 

"גרשון עשה עבירות פליליות. במשך 15 שנה, 16 שנה, אני אומר לך עכשיו את קודש הקודשים, שהחברה קיבלה מהמדינה הלוואות לבניית בתים שנקראים הלוואות בתי אגודה. תשמע טוב, משרד השיכון, בכל היישובים הסוכנותיים בא ואמר לחברה לפיתוח דרך המועצה קחו כסף, תפתחו את המקום, של המגרשים, של ההסתדרות הציונית, תבנו את הבתים ושתמכרו אותם תחזירו לי רק 50 אחוז ממה שקיבלתם".

 

י': "אוקיי, מה הוא עשה?"

 

בן שושן: "תקשיב, תקשיב, סכומים של 70 מיליון שקל. מה עושה המועצה עם בנצי (ראש המועצה הקודם, בנצי ליברמן) וגרשון לוקחת את הכסף. ובנו גם כמה בתים, ובנו כמה בתים ולא מכרו, אבל איפה הבעיה היותר גדולה? ההלוואות האלה יושבות כחובות על החברה לפיתוח. אי אפשר לפרוע אותם, למה? כי לא בניתם, לא עשיתם כלום, תחזירו את ההלוואות".


 

 

"גרשון עשה עבירות פליליות". ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה(ניק קוליוחין)

 

אז מי ישלם? כאן מתגייס, לכאורה, המנגנון של ישראל ביתנו. המפלגה העבירה כסף קואליציוני לכיסוי החוב של המועצה למדינה, ובתמורה לכך כסף הועבר לאנשיה של סגנית השר פאינה קירשנבאום.

 

בן שושן: "הוא יסבך את פאינה. למה, כי הם מה עשו? פאינה העבירה שלושה וחצי מיליון שקלים למחיקה של הלוואות בתי אגודה.


י': "בתור מה היא העבירה את זה?"


בן שושן: "היא העבירה כספים קואליציוניים לאוצר, העבירה וואלה, מחקו שלושה וחצי מיליון. פאינה מצאה את גרשון, גרשון מוציא מכתב: תעבירו מיליון וחצי שקל לפלוני אלמוני, אלמוני פלוני, ומעבירים בחשבוניות לאנשים של פאינה כסף, בחשבוניות, בהנחיה של גרשון".


י': "על מה?"


בן שושן: "חוזים פיקטיביים, על זה שהם לא עשו כלום מקבלים כסף, תקשיב..."


י': "מה שאתה מדבר עכשיו זה, זה..."


בן שושן: "מאפיה".


 

על פי ההקלטות, היא דאגה להעביר כספים קואליציוניים למועצה האזורית שומרון. חה
 

על פי ההקלטות, היא דאגה להעביר כספים קואליציוניים למועצה האזורית שומרון. חה"כ קירשנבאום(חדשות 10)

 

בשלב זה תוהה מכרו של בן שושן מדוע הוא לא "מפיל" על קירשנבאום ומסיקה את התיק.

 

י': "אז אתה מפגר? בוא תסיט אליהם הכול".


בן שושן: "תקשיב, ועוד לא פתחתי הכול, יש שם עוד חמישה שרים וארבעה מנכ"לים של משרדי ממשלה...שקיבלו כסף, קיבלו כסף".


י': "שוחד קיבלו?"


בן שושן: "כן. כסף מזומן הם קיבלו. 'גרשון תוציא להם כסף דחוף'".


י': "בואנה, אז אתה הולך לפתוח עכשיו תיבת פנדורה".

 

לאור מה שבן שיחו של בן שושן שומע, הוא לא מבין מדוע הוא לא ממהר לחתום הסכם עד מדינה. בן שושן טוען שהוא יעשה משהו אחר ומציין את העובדה שהמשטרה כבר "עובדת" על חקירת המקרה בזמן שהשניים דיברו. הוא גם מודע לכך שהמשטרה תתעניין יותר במסיקה ופחות בו, ושהוא גם כבר הבהיר זאת בעבר למסיקה.

 

בן שושן: "אמרתי גרשון תקשיב, אני דג רקק, יזיינו אותך בתחת, יזיינו אותך, אתה לא מבין את זה? הוא אמר לי 'מה אני יכול לעשות עכשיו? מה אני אעשה?'".

 


 

להב 433 ממשיכה לחקור
 

להב 433 ממשיכה לחקור(חדשות 10)

 

נציגיו של מסיקה: "המשטרה הבהירה שהוא לא נחשד בלקיחת שוחד לכיסו"

תגובת נציגיו של מסיקה: "הוא מכחיש מכל וכל את כל החשדות כלפיו. הקלטת, במידה שהיא לא 'מבושלת', יש בה דברי התרברבות שאין קשר בינם לבין המציאות. היחידה החוקרת הבהירה באופן חד וברור בבית המשפט כי מר מסיקה אינו נחשד בלקיחת שוחד לכיסו. מסיקה פעל במסגרת החוק על מנת להציל את החברה לפיתוח השומרון מקריסתה ומסגירתה, דבר שהיה מביא לפיטורי 150 עובדים".

 

תגובת בן שושן: "הדברים שנאמרו בהקלטה נאמרו בעידנא דריתחא ואילו את הגרסה האמיתית חוקרי המשטרה שמעו מפי ומכירים אותה".

 

מחברת "דונה", שהוזכרה בכתבה המצולמת, נמסר בתגובה: "החברה מכחישה כל קשר לפרשה ומוסרת כי החוק הוא נר לרגליה וכי התמודדה במכרז על פי כל דין".

 

אשר פהאן, לשעבר מנכ"ל המועצה האזורית שומרון, מסר בתגובה: "מעולם לא פגשתי את חברת 'דונה' לפני ההצעה למכרז פומבי שפורסם בעיתון על ידי המועצה. ככל הנראה הדובר התבלבל בין חברת דונה לחברה אחרת שבה הייתי בתפקיד לפני שהגעתי אל המועצה.

 

חיימון בלומינפילד, מזכיר היישוב שערי תקווה שהוזכר גם הוא בכתבה המצולמת, מסר: "הוועד המקומי אינו קשור כלל למכרז דונה. המכרז נוהל כל כולו על ידי המועצה האזורית שומרון".