אבו מאזן חתם על הצטרפות לבית הדין בהאג: "מועצת הביטחון היא לא סוף העולם"

לאחר כישלון היוזמה שהוגשה למועצת הביטחון, הודיעה הרשות על הצטרפות ל-20 ארגונים בינלאומיים, בהם בית הדין הפלילי הבינלאומי. "זה לא סוף הסיפור", הוא הבטיח. בינתיים ישראל זימנה את שגריר צרפת לשיחת הבהרה

אחרי הכישלון במועצת הביטחון, הפלסטינים הולכים לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג: יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, חתם הערב (רביעי) על שורת אמנות של ארגונים בינלאומיים בהם בית הדין בהאג. בדברים שאמר לפני חתימתו, הבהיר אבו מאזן שהרשות תמשיך להיאבק לקבלת הכרה במדינה פלסטינית ולפעול להסגת ישראל מיהודה ושומרון. "מועצת הביטחון, אנחנו רוצים להתלונן על זה שפוגעים בנו ובאדמה שלנו", הוא אמר. "למי נתלונן? מועצת הביטחון סירבה לבקשתנו. לאן נלך? לארגונים הבינלאומיים".

 

בפתח הישיבת ההנהגה הפלסטינית שכונסה ברמאללה בעקבות הכישלון הפלסטיני באו"ם, חתם אבו מאזן בשידור חי על 20 אמנות בינלאומיות, והראשונה שבהן אמנת רומא, הסוללת עבור הפלסטינים את הדרך להצטרפות לבית הדין הבינלאומי בהאג. עוד חתם אבו מאזן על האמנה לזכויות האישה, האמנה נגד הפצת נשק גרעיני, האמנה בנוגע להטמנת פסולת מחוץ לגבולותיה, אמנה בנוגע לאי התיישנות של פשעי מלחמה , הסכם להשמת רף לנשק מסורתי, אמנה נגד שימוש בפצצות מצרר ועל הפרוטוקול להתחייבות לחקור ושפוט פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.

 

הלילה דחתה מועצת הביטחון של האו"ם את ההצעה הפלסטינית להצגת לוח זמנים להשגת הסכם שלום עם ישראל בתוך שנה והסגת הכוחות הישראלים מהגדה בתוך שנתיים, לצד קביעת מזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית ודרישה לשחרור כל האסירים הפלסטינים מבתי הכלא בישראל.

 

הפלסטינים הצליחו להשיג את הרוב הנדרש של תשע מדינות על מנת להעביר את ההחלטה, אולם לבסוף ניגריה החליטה להימנע ובכך מנעה את העברת ההצעה. אם הייתה עוברת, ארצות הברית הייתה צפויה להטיל עליה וטו. "מועצת הביטחון היא לא סוף העולם", אמר הערב אבו מאזן ברמאללה. "זה לא הווטו הראשון ולא האחרון, אבל נשיג את זכויותינו", אמר ברמאללה. "זה לא סוף הסיפור".

 

במקביל למהלך הפלסטיני, הודיע הערב משרד החוץ בירושלים כי זימן לשיחת הבהרה את שגריר צרפת בישראל, לגבי התמיכה של ארצו בהצעה הפלסטינית שהוגשה למועצת הביטחון. הפגישה תתקיים ביום שישי עם סמנכ"ל מערב אירופה במשרד החוץ, אביב שיראון.