BETA

24.12.2014

23:44

עודכן:

כשהבחירות בפתח, המערכת הפוליטית שותקת על פרשת השחיתות. פרשנות

כשכולם זקוקים לאביגדור ליברמן כלשון מאזניים להקמת הממשלה הבאה, לא נשמע קולו של איש מ"אבירי שלטון החוק" כמו הרצוג, לבני, כחלון או נתניהו. בינתיים בישראל ביתנו ממשיכים להשתלח במפכ"ל: "מנסה להטביע חותם לפני שיסיים את תפקידו". במשטרה הטיחו בקירשנבאום: בידינו ראיות שקיבלת כספים לידייך

מדובר באחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר שנחשפו בישראל, אולם במשך יום שלם בו היא תופסת את הכותרות הראשיות ואיש במערכת הפוליטית לא מזדרז להגיב למתרחש בין כותלי אולם בית משפט השלום בראשון לציון או במשרדי יחידה להב 433 של המשטרה. אולי זו התוצאה של כך שכל השחקנים במגרש הפוליטי זקוקים לישראל ביתנו ביום שאחרי הקלפי.

 

בסביבתו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שבו והדגישו היום שאין לו כל קשר לפרשה. עם זאת, זו מערכת הבחירות הרביעית ברציפות בה מעורבות דמויות ממפלגתו בפרשות הפורצות דווקא במהלך מערכת הבחירות, בהן היה גם ליברמן עצמו. הפעם במרכז הפרשה סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום, ושר התיירות לשעבר, סטס מסז'ניקוב - שניהם מקורבים לליברמן ונעטפו באנשים אחרים המקורבים ליו"ר מפלגתם, חלקם מעורבים גם הם בפרשה.

 

עוד בפרשה: 

החשודים בשוחד: שר לשעבר, ראשי מועצות ובכירי ספורט חשודים

כך עבדה השיטה: שוחד ומינויים תמורת תקציב

ח"כ קירשנבאום ועשרות אחרים חשודים בפרשת שחיתות

הנשיא ריבלין: "השחיתות חוצה מגזרים ומפלגות"

 

עם זאת, כשליברמן מהווה את אחת מלשונות המאזניים המרכזיות במירוץ להקמתה של הממשלה הבאה אחרי הבחירות שיתקיימו במארס הקרוב, גם לא אלה המבקשים להציג עצמם כ"אבירי שלטון החוק", כמו שרת המשפטים הקודמת, ציפי לבני, עמיתה יו"ר העבודה, יצחק הרצוג, משה כחלון או ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא משמיעים את קולם.

 

 

"אינני רואה כי ניתן לקבל הכרעות מחייבות בזמן בחירות". היועמ"ש וינשטיין
 

"אינני רואה כי ניתן לקבל הכרעות מחייבות בזמן בחירות". היועמ"ש וינשטיין(חדשות 10)

 

ישראל ביתנו שוב בסערה בעיצומה של מערכת בחירות

גם במפלגת ישראל ביתנו שומרים על שתיקה יחסית. השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', הממונה על המשטרה, הוא גם חבר כנסת מטעם ישראל ביתנו, ונמנע לפי שעה מלהתייחס להתפתחויות האחרונות. ברקע הדברים גם נמצאת הוראתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לאהרונוביץ' מלהימנע להכריז על מינוי המפכ"ל הבא עד לקיום הבחירות. אין ספק שחלק מהשיקולים שהובילו להודעה הייתה גם חקירה זו המתנהלת באופן סמוי כבר כשנה, שוינשטיין היה חשוף לממצאיה.

 

בהתייחסות פומבית לנושא זמן קצר לאחר פרסום החשדות נגד קירשנבאום, טען יו"ר המפלגה: "אני לא מכיר את הפרשה מעבר למה ששמעתי בחדשות ואין לי מה להוסיף מעבר". בהודעת ישראל ביתנו נמסר: "כפי שקרה בכל מערכת בחירות מאז הוקמה ישראל ביתנו בשנת 1999, גם הפעם לא מוותרים במשטרה על מעצרים מתוקשרים וחקירה נגד אנשי המפלגה. עובדה שהדבר נעשה, שוב, בזמן בחירות מעידה יותר מכל על הכוונות העומדות מאחרי הענין, שנועדו לפגוע בישראל ביתנו".

 

אולם גורמים במפלגה לא הסתפקו בדברים אלה. בשיחה עם חדשות 10 במשיכו בישראל ביתנו במתקפה וביקרו ישירות את המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו. "המעצר וחשיפת הפרשה היא צעד של המפכ"ל לשמר זיכרון של לוחמה בשחיתות רגע לפני שיסיים את כהונתו", טענו. עוד מוקדם יותר שיגר דנינו תגובה להאשמות: "החקירה מתנהלת למעלה משנה והמעבר לחקירה גלויה, היא פועל יוצא של הערכת מצב הראיות ובשלותן ומשיקולים מקצועיים בלבד. הדבר נעשה בעצה אחת עם היועץ המשפטי לממשלה ועם פרקליט המדינה ולאחר שנבחנו מכלול השיקולים לרבות הרגישות בתקופת הבחירות".

 

 

השר לשעבר מסז'ניקוב בדיון בהאכת מעצרו
 

השר לשעבר מסז'ניקוב בדיון בהאכת מעצרו(חדשות 10)

 

 

יוגש מחר כתב אישום. ח"כ פאינה קירשנבאום
 

יוגש מחר כתב אישום. ח"כ פאינה קירשנבאום(חדשות 10 (ארכיון))

 

 

יו
 

יו"ר נת"ע ויז'יניצר בבית המשפט(חדשות 10)

 

 

דורון שמחי בבית המשפט
 

דורון שמחי בבית המשפט(חדשות 10)

 

גורמים במשטרה: "היה צריך להאריך מעצר קירשנבאום"

בפרשה שהותרה הבוקר לפרסום נעצרו עד כה עשרות חשודים, בהם השר לשעבר מסז'ניקוב, ראשי מועצות מקומיות ובכירים אחרים בגופים ציבוריים בחשד שהיו מעורבים בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים באמצעות העברות כספים לעמותות וארגונים שונים. במרכזה של הפרשה נמצאת ביחד עם מסז'ניקוב גם קירשנבאום, שנחקרה במשך שש שעות במשרדי להב 433.

 

גורמים במשטרה טענו כי חומרת החשדות נגדה היו מחייבים את הבאתה להארכת מעצר בבית המשפט, לולא החסינות שניתנה לה כחברת כנסת. גורם במערכת אכיפת החוק המכיר את פרטי החקירה טען כי במהלך חקירתה, הוטחו בקירשנבאום ראיות המעידות על העברתו של כסף מזומן או העברות כספים בנקאיות לידיה שלה. בין היתר בידי המשטרה הקלטות סתר שבוצעו למעורבים בפרשה במשך תקופה ארוכה. המשטרה והפרקליטות גם גייסו עדי מדינה וגם עתה מתקיימים מגעים עם חשודים נוספים בניסיון להביא אותם להעיד בפרשה בתמורה להקלה בעונשם.

 

לאורך כל שעות הערב המשיך בית משפט השלום בראשון לציון לדון בבקשות המשטרה להאריך את מעצרם של שורת החשודים בפרשה. בין היתר הוארך בשמונה ימים מעצרו של מסז'ניקוב החשוד שקיבל שוחד בתמורה להעברת תקציבים לגופים שונים בעת ששימש כשר התיירות, וכן בתיווך לשוחד בפרשיות נוספות והטיית מכרזים בסכום של מיליוני שקלים למקורב שלו.

 

הבהרה: בניגוד לדיווח הראשוני, לא מדובר בחברת "אל סם", אלא בחברת "מעל הסם"

 

בפרשה נעצרו גם ראש מועצת תמר, דב ליטבינוף, ראש מועצת מגילות, מרדכי דהמן, וכן מנכ"ל המועצה, דוד בלאו, החשודים ששילמו שוחד לסגנית השר. מעצרם הוארך בתשעה ימים. עוד נעצרו: אלכס ויז'ניצר, יו"ר דירקטוריון החברה הממשלתית נת"ע (מע"צ לשעבר) ויצחק בורבה המשמש כיו"ר התאגידים העירוניים. הם חשודים בעבירה של תיווך לשוחד. מעצרו של ויז'ניצר הוארך גם כן בתשעה ימים ומעצרו של בורבה הוארך בחמישה ימים. מוקדם יותר בית המשפט שחרר למעצר בית שלושה מבין החשודים שנעצרו בפרשה: אמנון ליברמן, יועצו של שר החקלאות ובעבר דובר משרד התיירות, דורון שמחי, יו"ר איגוד הכדור-יד, ויו"ר איגוד הכדורסל לשעבר, אבנר קופל.