דגן, ידלין או גלנט: מי יהיה הביטחוניסט של כחלון?

יו"ר "כולנו" מתחיל לגבש את רשימתו ואחרי ההכרזה על צירוף השגריר לשעבר בארה"ב, מייקל אורן, כשחקן החיזוק המדיני, מחפשים במפלגה את התגבור הביטחוני. בראש הרשימה: ראש המוסד לשעבר. בינתיים במפלגת העבודה מנסים לפענח איך יתפזרו קולות תומכיו של עמיר פרץ ששוריין במקום ה-8

ראש מפלגה מחפש ביטחוניסט: אחרי שאייש את תפקיד המדינאי בשורותיו, יו"ר "כולנו", משה כחלון, נמצא במירוץ לאייש את משבצת הדמות בעל הרזומה בתחומי הצבא וביטחון. בשבועות האחרונים מנהל כחלון מגעים עם שלוש דמויות שהיו בולטות בתחום בשנים האחרונות בניסיון לגייס לפחות אחד מהם לשורותיו.

 

המגעים המתקדמים ביותר מתנהלים מול ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. דגן, אלוף במילואים, נפגש כבר מספר פעמים עם המצטרף החדש-ישן לזירה הפוליטית, והם אמורים לשוב ולהיפגש פעם נוספת בימים הקרובים. ההערכה היא שעד אז יצטרך דגן להחליט האם הוא נכנס למירוץ, בין היתר אחרי בחינת שיקולים אישיים נוספים שלו.

 

אם לא את דגן, כחלון מקווה לגייס אחת משתי דמויות בולטות אחרות בשנים האחרונים: ראש אגף המודיעין לשעבר, עמוס ידלין, המשמש כיום ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב, ויואב גלנט, אלוף פיקוד הדרום לשעבר שאולץ לפרוש לאחר פסילת הליך מינויו לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. על פי ההערכות, ההחלטה בנושא תתקבל בתוך כשבועיים.

 

מוקדם יותר היום הציג כחלון את שני האנשים הראשונים שהצטרפו לרשימתו: שגריר ישראל לשעבר בארצות הברית, מייקל אורן, ואלי אללוף שעמד בראש הוועדה למלחמה בעוני. במסיבת עיתונאים משותפת, הציג כחלון את הצטרפותו של אורן כקונטרה למדיניותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביחסי החוץ: "כלכלה משגשת קשורה קשר הדוק עם מצבה המדיני של מדינת ישראל בעולם. לצערנו הרב, אנו עדים היום למציאות אחרת. ידידות אמת של ישראל מתרחקות ומקומה של ישראל לא כפי שהיה בעבר".

 

 

השלישייה הראשונה של העבודה בבחירות הקודמות. הרצוג, יחימוביץ' ופרץ
 

השלישייה הראשונה של העבודה בבחירות הקודמות. הרצוג, יחימוביץ' ופרץ(חדשות 10 (ארכיון))

 

במפלגת העבודה התבשרו היום על החלטתה של יו"ר התנועה ומספר 2 ברשימה לכנסת, ציפי לבני, למקם את יו"ר המפלגה לשעבר, עמיר פרץ, במקום השמיני ששוריין עבור אנשיה של לבני. ההודעה הגיעה אחרי ששורת חברי כנסת שחברו ללבני בבחירות הקודמות הודיעו בימים האחרונים על כוונתם לפרוש, האחרון בהם יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, עמרם מצנע, שהודיע היום על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

 

לאור ההודעה, מתחילים במפלגת העבודה לחשב קולות ולנסות ולהבין לאן תלך תמיכתם של אנשיו של פרץ. לפרץ יש מחנה גדול ומשמעותי בתוך מפלגת העבודה עם לא מעט אנשים שנאמנים לו. נכון לעכשיו מי שמקבלים תמיכה ממחנה פרץ הם מרב מיכאלי, ראלב מאג'דלה ואיש המושבים דני עטר.

עם זאת, ישנה אפשרות שגם שלי יחימוביץ תקבל תמיכה ממחנה פרץ, שכן היא והוא כבר עשו סולחה אחרי שנים של נתק. פרץ עצמו הבהיר שהוא אישית מקפיד להמינע ממעורבות בפריימריז בעבודה על אף שהוא מתכנן לקיים פגישות עם מרבית המתמודדים.