סיכום 2014: הממלכה המאוחדת, עדיין

פילוג היסטורי עם סקוטלנד שנמנע בזכות לחץ פוליטי של הרגע האחרון, הטרור האסלאמי הולך ומבעבע והופך לאיום אסטרטגי, מפלגה ימנית ומעוררת מחלוקת פורצת לכותרות, וזוג מלכותי אחד משחק את תפקיד המרגיע הלאומי • בריטניה נכנסת לשנת 2015 שמרנית וחוששת יותר

אם מסתכלים היטב על שיערו התמיד-משוח-בג'ל ותמיד-מסורק-למשעי של דייויד קמרון, ניתן להבחין בכמה שערות לבנות שנוספו על ראשו של המנהיג בשנת 2014. לא הייתי רוצה להחליף את ראש ממשלת בריטניה בשנה האחרונה, שנה שהיו בה דרמות בריטיות שעשויות לשנות את פני ההיסטוריה: כמעט פילוג של סקוטלנד מהיוניון ג'ק, עלייה בקיצוניות האסלאמית במדינה, מפלגות פרינג' שמגיעות למיינסטרים ותינוק מלכותי אחד בדרך שגונב את ההצגה מהבחירות בשנה הבאה.

 

לקראת ספטמבר האחרון, סקר אחד שחזה כי יש סיכוי לפילוג של הממלכה המאוחדת, תפס את הפוליטיקאים הבריטים עם המכנסיים למטה. ברגע האחרון מיהרו כולם לצאת לטיול של אין ברירה לצפון ופיזרו הבטחות לכוח, כבוד וכסף לעם הסקוטי, ומשחששו שגם זה לא עובד - גם דמעות נשלפו מזווית העין.

 

הלחץ עורר את מנהיגי בריטניה השמרנים ויריביהם מהלייבור, תושבי האי ואפילו את המלכה לקרוא יחד לאחים עם החצאיות המשובצות להישאר באיחוד ההיסטורי בקמפיין ה"לא" לעצמאות לסקוטלנד. לא בטוח שזה מה שהכריע את הכף, אבל ב-19 בספטמבר, הונף היוניון ג'ק שוב בגאווה לאומית בריטית. קמרון, שלא רצה להיות המנהיג שבימי כהונתו התפרקה החבילה בת 307 השנים, נשם לרווחה.

 

>> עוד בפרויקט:
אל החלל, ומעבר לו | דנאל לושי
מישהו הפסיק את הסמבה | דני מולכו
שובה של המלחמה הקרה | ענת וובנובוי
התקווה לעצור את האבולה | ג'ולי סטינהאוזן, רויטרס
אמריקה מגלה את דאע"ש | גיל תמרי
האפרו-אמריקנים חוזרים לסיקסטיז | בר שם אור

 

עוד קודם לכן, הגיע "ג'יהאדי ג'ון", עם המבטא הבריטי המצוחצח והסכין המושחזת. ג'ון וחבריו מחבורת "הביטלס", חבורת הבריטים האכזרית של דאע"ש, פונים לקמרון באופן אישי, עורפים ראשים ומדברים אליו ישירות. בריטניה חשופה לאיום טרור מבית, הפצצה מתקתקת והיא יכולה להגיע מלוטון, ממזרח לונדון או מצפונה. הקיצוניים נמצאים בכל מקום.

 

לאור תופעת הג'יהאדיסטים הצעירים שיוצאים לסוריה ועיראק ורוצים לשוב, מנסים בבריטניה להתמודד בעזרת חוקים חדשים (הם גם הצטרפו לקואליציה התוקפת בעיראק ובסוריה), אבל גם מבינים שהבעיה האמיתית נמצאת בבית. התראות הטרור חמות, קמרון מכין את הבריטים לאירוע טרור בכל הזדמנות ובמחצית השנייה של השנה ועד לסופה, רמת הכוננות לפיגועים בבריטניה עלתה לרמה השנייה הגבוהה ביותר.

מחזק, אבל לא את קמרון

ניתן היה לחשוב שהמצב הזה אמור לחזק משמעותית את מעמדו של קמרון לקראת בחירות 2015, אבל נראה שהנהנית המרכזית מאיום הטרור היא דווקא מי שנחשבה למפלגת פרינג', UKIP, שעד 2014 רשמה עלייה מתונה. הזינוק המשמעותי קרה השנה, וגם אם תוציאו את הטלוויזיה מהבית, תסרבו לקבל את החינמון שמחולק ברכבת התחתית ותהיו אנטי חברתיים בעליל, בפאב השכונתי, אין סיכוי שתצליחו להימלט מנייג'ל פרג'.


פרג' הוא מנהיגה הססגוני של UKIP, מפלגת עצמאות לבריטניה, שבשנת 2014 הצליחה לטרוף מחדש את הקלפים בווסטמינסטר. אין ספק שזו הייתה השנה שלו. הוא מטיף להתנתקותה של בריטניה מהאיחוד האירופי, מתנגד להגירה ושולף פה ושם גם הערה גזענית או סקסיסטית.

 

גם אם תוציאו את הטלוויזיה מהבית, תסרבו לקבל את החינמון שמחולק ברכבת התחתית ותהיו אנטי חברתיים בעליל, בפאב השכונתי, אין סיכוי שתצליחו להימלט מנייג'ל פרג'

במפלגה השמרנית, אשר בראשה עומד ראש הממשלה קמרון, מנסים להתמודד עם התופעה שמושכת מהם בוחרים בדרך יצירתית. כך שמעתם את קמרון מקצין את דעותיו כלפי האיחוד האירופי וההגירה בתחומו, למשל. כיוון החשיבה השמרני הזה הגיע מהקצה אל המיינסטרים בזכות כוחה הגובר של UKIP, ונראה שזוהי רק תחילתו של המשחק, גם אם המפלגה תיעלם באותה המהירות בה היא עלתה לגדולות. את תוצאותיו של בית הקלפים, שהחל להיבנות מחדש בממלכה הבריטית עם השיח של מפלגת העצמאות הבדלנית, עוד נראה בשנים הבאות.

 

בינתיים, באווירת חג המולד, מה שמעסיק את הנתינים הבריטים הם, כרגיל, בני משפחת המלוכה. תמונות ששחרר משרד התקשורת של בית המלוכה הבריטי, בהם נראה הנסיך הקטן ג'ורג' על מדרגות ארמון קנסינגטון, משכיחות לרגע מתושבי בריטניה את השאלות הרות הגורל וכעת נותרה רק שאלה מהותית אחת: האם זה יהיה יורש או יורשת עצר שתיוולד בקרוב לקייט ולנסיך וויליאם? לפחות השאלה הזו לא מדירה שינה מעיניו של קמרון.

 

>> לעמוד הפייסבוק של מירי מיכאלי