יצחק הרצוג במסיבת עיתונאים
יצחק הרצוג במסיבת עיתונאים
,חדשות 10

"תכנית החירום החברתית" של הרצוג: פיקוח על מחירים, תחרות בין הבנקים ותהליך מדיני

המפתח של המתמודד לראשות הממשלה לטיפול ביוקר המחייה ובעוני מתחיל מהפיקוח על מחירי הגז וכניסה לתהליך מדיני, עובר דרך פירוק המונופולים ומסתיים בהגדלת ההוצאה הלאומית לנפש. עוד מתוכננים: הורדת מחירי הדיור, ביטול תקרת ההכנסה לאימהות חד-הוריות, הבטחת פנסיה לכלל האזרחים והקטנת תשלומי הורים למערכת החינוך, תוך הבטחת "איתנות פיננסית" לדור הצעיר

יו"ר העבודה, יצחק הרצוג, הציג היום (רביעי) בוועידת "כלכליסט" את "תכנית החירום החברתית" שהגה למאבק בעוני בישראל. בראשי הפרקים של התכנית, מתכוון הרצוג להיאבק הן במחירי הדיור והשכירות, הן בתשלומי הורים למערכת החינוך, הן עבור הגדלת ההוצאה הלאומית לנפש, הן על פיקוח מחירים, בין השאר על מחירי הגז ולבסוף גם עבור השלמת התהליך המדיני, אשר על פי הרצוג הינו "המפתח לצמיחה אמתית".


המפתח לתכניתו של הרצוג הוא הגדלת ההוצאה הלאומית לנפש, שנכון להיום עומד על פחות מחמישה אחוזים מהממוצע ביתר מדינות ה-OECD. באמצעות פיקוח על מחירי הגז, ותיעול הרווחים מהמשאב הטבעי עבור צמצום העוני, ביטול תקרת ההכנסה לאמהות חד-הוריות והבטחת פנסיה לכלל האזרחים.


הרצוג ציין את התכנית לפיקוח על מחירי השכירות, שיצאה אל הפועל טרם פיזור הכנסת ה-19 ונהגתה על ידי מפלגת העבודה. מלבד זאת ביקש להגמיש הקריטריונים עבור זכאות לדיור ציבורי ודרש להגביל את תמחור המכרזים במנהל מקרקעי ישראל ללא יותר ממחצית הערכת השמאי.

 

 

יצחק הרצוג וציפי לבני, שותפתו לרשימה המאוחדת
 

יצחק הרצוג וציפי לבני, שותפתו לרשימה המאוחדת(חדשות 10)

 

בנוסף הצהיר הרצוג על מטרתו ליישם חלק ממסקנות וועדת טרכטנברג ולהביא להקטנה "משמעותית" של תשלומי הורים לבתי הספר. במקביל תיושם תכנית "חיסכון לכל ילד" שהגה הרצוג, במסגרתה תשמשנה קצבאות הילדים עבור חינוכם לאיתנות פיננסית, כך שישתחררו לחיים הבוגרים ובידיהם הון בסיסי שישמש אותן עבור לימודים ורכישת דירה.


יושב הראש ברוטציה של הרשימה המשותפת למפלגות העבודה והתנועה הצהיר בנוסף כי יפעל למען תחרות בין הבנקים ויקבל החלטות תוך התייעצות קבועה עם נציגי ההסתדרות והמעסיקים. כל זאת, לדבריו, יתאפשר מרגע שישראל תטפל בבעיותיה הביטחוניות באמצעות כניסה לתהליך מדיני.