בנק לאומי
בנק לאומי
,רויטרס

בנק לאומי הודה בסיוע לעבירות מס בארה"ב וישלם 400 מיליון דולר

עלותה הכוללת של הפרשה עבור הבנק גבוהה אף יותר ובשקלול התשלומים לעורכי דין ויועצים מסתכמת בעוד 250 מיליון שקלים. בהסכם שהושג עם שלטונות ארה"ב למעשה מאשר לאומי באופן רשמי שסייע ללקוחותיו להעלים מס

לאומי מסיים הלילה את אחת הפרשות הכואבות ביותר בתולדות הבנק. החקירה שהתנהלה נגדו בארה"ב מאז שנת 2011 הסתיימה בלילה שבין שני לשלישי בקנס של 130 מיליון דולר לרשות הפיננסית בניו יורק ו-270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי.


בהסכם שהושג למעשה מודה הבנק באופן רשמי שעזר ללקוחותיו להעלים מס. "קבוצת לאומי אפשרה ללקוחות אמריקאים להחזיק חשבונות בנק לא מוצהרים", נכתב בהסדר הסופי. "בנוסף, אפשרה הקבוצה ללקוחות אמריקאים להשתמש בשירותים ומוצרים מסוימים. בגין אלו, הקבוצה נחשבת כמי שסייעה לנישומי מס אמריקאים להגיש דו"חות מס כוזבים".

עלות הפרשה עבור בנק לאומי אף גבוהה יותר ומסתכמת ב-1.7 מיליארד שקל מאחר והוא שילם גם כ-250 מיליון שקל לעורכי דין וליועצים.

 

 

רקפת רוסק עמינח, מנכ
 

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי(חדשות 10)

 

מתוך הסכום שמשלם הבנק למשרד המשפטים האמריקאי 71 מיליון דולר מוגדרים כהחזרת תשלומי מסים, 41 מיליון דולר הם קנס ו-157 מיליון דולר עבור פעילות אסורה של לאומי שוויץ. הנוסחה קובעת את סכום הקנס לפי 20% משווי הנכסים של לקוחות אמריקאים בגין חשבונות שנפתחו עד 1 באוגוסט 2008, 30% משווי הנכסים של לקוחות אמריקאים בגין חשבונות שנפתחו בין 1 באוגוסט 2008 - פברואר 2009, 50% משווי הנכסים של לקוחות אמריקאים בגין חשבונות שנפתחו החל מפברואר 2009 ("שווי הנכסים" הוא השווי הגבוה ביותר בשנים 2000-2010).


"עובדי לאומי ביצעו שורה של תחבולות שערורייתיות" כפי שנכתב ב"כלכליסט" הבנק התחייב להעסיק משקיף שייבחר ע"י הרשות הפיננסית בניו יורק, למשך תקופה של שנה אחת, אשר יבחן את תוכנית הציות של קבוצת לאומי, ויפקח אחר יישום מדיניות הדיווח והציות. כמו כן כתנאי לסיום הפרשה, הבנק התחייב כי עובדים, אשר כיהנו בתקופה המדוברת בתפקידים רלוונטיים, אינם עובדים בבנק כיום ואלה שכן יועברו מתפקידם.

 

סיום החקירה בלאומי צפוי לפתוח את שאלת אחריות נושאי המשרה הבכירים של הבנק וכיצד הבנק או בנק ישראל יתייחסו כעת לנושא, שכן עד כה הטענה המרכזית סביב אי־התעסקות הבנק בנושא היתה הימנעות כל עוד החקירה בעיצומה.