לאן מגיע הכסף שההורים משלמים לגני הילדים שמוגדרים "ללא מטרת רווח"?

עשרות אלפי תינוקות ופעוטות שוהים במעונות יום ובפעוטונים שמסובסדים על ידי המדינה. לפי תחקיר של חדשות 10, מתברר שמחירי המעונות יכולים היו להיות זולים יותר. ברבים מהארגונים המוגדרים "ללא כוונת רווח" מנצלים את מאות אלפי השקלים משכר הלימוד שההורים משלמים לטובת מטרות אחרות

חודש ינואר בפתח והקרב של ההורים על מקום פנוי בפעוטון יתחיל. בעבור רבים הפתרון לילדים הוא במסגרות החינוכיות המתוקצבות על ידי המדינה. אלא שבעשור האחרון, העלו הארגונים המתוקצבים שפועלים ללא למטרת רווח את שכר הלימוד בכ-50%, בזמן שעליית המחירים הריאלית הייתה נמוכה הרבה יותר.

 

לפני שלוש שנים, המחירים הגבוהים הביאו למחאת העגלות. בעקבותיה בממשלה החליטו לכלול בסבסוד שניתן להורים העלאה בשכר הברוטו עבור המטפלת בגן, כמו גם את הגדלת מספר המטפלות. כעת מתברר כי בפועל, רוב המטפלות המשיכו להשתכר שכר מינימום, איכות השירות נותרה נמוכה והכסף, הועבר למטרות אחרות.

 

בתחשיב פנימי של מנהל קהילתי בירושלים, הכולל חמישה פעוטונים מציגים כי סך ההוצאות של המנהל הוא כ-2 מיליון שקלים ואילו סך ההכנסות הוא 2.4 מילון שקלים. מדובר ברווח שנתי של 400 אלף שקלים המועברים למטרות אחרות במנהל הקהילתי עצמו. הממונה על המנהלים הקהילתיים אמרה בתגובה כי "מבחינת המנהלים, זה עוגן כלכלי. הרווח הזה נותן להם אפשרות לאיתנות של הארגון".

 

רחל עזריה, ממובילות מחאת העגלות אומרת: "לא יכול להיות שהורים לילדים קטנים במדינת ישראל הופכים לספונסרים של ארגונים אחרים". סמדר מוסל, מומחית למעונות יום מהאונברסיטה העבריץ, מוסיפה על דבריה של רחל ואומרת: "כולנו מפסידים, הילדים מקבלים טיפול פחות טוב וההורים ממשיכים לשלם יותר".

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי: ״המפעיל מחויב בחוזה לעמוד בדרישות המשרד ואי עמידה בו תענה בסנקציות, עד כדי שלילת ההכרה במעון״. בויצ״ו מוסרים: ״סעיף התקורה עומד על פחות מ-8.5%, השיעור המאושר על ידי המשרד ומשמש לצרכי הפעוטון״. מהחברה למתנ״סים נמסר, כי ״התקורה עומדת על 5.5% בלבד, גם היא מוחזרת כולה לקהילה המקומית. שכר המטפלת הוא כ-5800 שקלים״.