סיכום 2014: הישגים שלא מהעולם הזה

נחיתה על כוכב שביט? צ'ק. צעד משמעותי לקראת שיגור בני אדם למאדים? צ'ק. מסלול עוקף ממשלות אל החלל? צ'ק • ההשקעה אדירה, והמירוץ הבינלאומי אל חקר הכוכבים והגלקסיות שמסביבנו רק הולך ונעשה מרשים יותר משנה לשנה

ההיסטוריה על כוכב השביט

את כתבת השער של גיליון "טיים" הראשון לשנת 2015, בחרו במגזין להקדיש לתאומים האמריקנים מארק וסקוט קלי. התאומים קלי עומדים להשתתף בשנה הבאה בניסוי מעניין וחשוב, שתוצאותיו עשויות לתרום משמעותית לחקר החלל.


סקוט, אסטרונאוט בסוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) ומארק, אסטרונאוט לשעבר, אולי יצליחו ליישם במידה מסוימת ניסוי שרעיונו מזכיר אולי במקצת את "פרדוקס התאומים" המפורסם של אלברט איינשטיין. בחודש מארס הקרוב, ישוגר סקוט למשימה בת שנה בתחנת החלל הבינלאומית, ביחד עם קוסמונאוט רוסי, שמטרתה להכין את התחנה לקליטת מעבורות חלל של חברות פרטיות בעוד כשנתיים.


בזמן שסקוט ישהה בחלל, תנסה הסוכנות לבדוק כיצד יושפע גופו, פיזית ומנטלית, מהשהייה הממושכת. לשם כך זקוקה נאס"א ל"קבוצת ביקורת". ומיהי קבוצת הביקורת הטובה ביותר? מי אם לא אחיו התאום, שיישאר על כדור-הארץ. כך, יוכלו בנאס"א לעקוב אחר השינויים הגופניים שמתחוללים אצל כל אחד מהשניים. ממצאי הניסוי, יוכלו לשפוך אור על הדרך שבה שהייה ממושכת בחלל משפיעה על גוף האדם, ויסייעו בתכנון משימות עתידיות לשיגור אסטרונאוטים אל מקומות כמו המאדים, שהנסיעה אליהם אורכת חודשים רבים.

 

>> עוד בפרויקט:
התקווה לעצור את האבולה | ג'ולי סטינהאוזן, רויטרס
אמריקה מגלה את דאע"ש | גיל תמרי
האפרו-אמריקנים חוזרים לסיקסטיז | בר שם אור
מישהו הפסיק את הסמבה | דני מולכו
שובה של המלחמה הקרה | ענת וובנובוי
השנה המטלטלת של בריטניה | מירי מיכאלי

 

הבחירה של מגזין "טיים" לפתוח את 2015 בסימן החלל היא סימן נוסף במירוץ הבינלאומי אל החלל, שצבר תאוצה בשנה החולפת.

 

במטרה להנחית בני-אדם על המאדים כבר בשנת 2030, נאס"א רשמה הישג משמעותי החודש, כשערכה ניסוי ראשון בשיגור החללית "אוריון", פרוייקט ראשון מזה 40 שנה, שנועד להטיס בני-אדם אל מעבר למסלול הלוויני הנמוך של כדור-הארץ. על הפרוייקט עובדת נאס"א כבר יותר משמונה שנים, ועד כה השקיעה בו למעלה מתשעה מיליארד דולרים. בעוד ארבע שנים תיערך טיסת הניסוי השנייה של "אוריון", וב-2021 תיערך טיסת ניסוי מאוישת ראשונה שתשלח שני אסטרונאוטים אל מסביב לירח.

סליחה, מאיפה המים?

אבל לא רק האמריקנים רשמו השנה הישגים בתחום. לאחר עשר שנים של מסע בחלל, הצליחה סוכנות החלל האירופית להכניס את החללית "רוזטה" למסלול מסביב לכוכב שביט, במרחק של כחצי מיליארד קילומטרים מכדור הארץ ולשלוח אליו את הגשושית "פילאה" שתחקור אותו ותנסה לספק לחוקרים מידע על אודות היווצרות החיים בכדור-הארץ.

 

הנחיתה של הגשושית לוותה במסע יחסי-ציבור גדול של האירופים, שעורר ציפייה גדולה מדי בתקשורת - ואולי לוותה במידת מה של אכזבה, כשהתברר שלא נוכל לחזות בנחיתה "הירואית", אלא במספר מצומצם של תמונות בשחור-לבן בלבד. הנחיתה לוותה גם בשורה של תקלות, שהובילה לכך שהגשושית נכנסה למעין "תרדמת". עם זאת, מדובר ללא ספק בהישג משמעותי ויוצא-דופן. רק לאחרונה, הנתונים העדכניים ביותר ששלחה חללית הרוזטה הצליח כבר לערער תיאוריה נפוצה בקהילייה המדעית לפיה המים על כדור הארץ הגיעו מכוכבי השביט.

 

בזמן שסקוט קלי ישהה בחלל, ייבדק כיצד יושפע גופו, פיזית ומנטלית, מהשהייה הממושכת. לשם כך זקוקה נאס"א ל"קבוצת ביקורת". ומיהי קבוצת הביקורת הטובה ביותר? אחיו התאום, שיישאר בכדור הארץ

ב-2014 נוכחנו שהמירוץ אל החלל לא חונה באופן בלעדי אצל הממשלות, בחודש ספטמבר הודיעה נאס"א על "מסלול מקביל" להטסת אסטרונאוטים אל תחנת החלל מאדמת ארצות-הברית במסגרת חוזה שחתמה עם החברות "בואינג" ו"ספייס-אקס", ובכך לא יצטרכו יותר להיעזר ברוסיה, כפי שנעשה עכשיו מאז הפסקת פרוייקט המעבורות לפני כשלוש שנים.

 

השנה שעברה הביאה עמה הישגים חשובים, וגם בשנה הבאה ימשיך החלל להיות זירה - מדעית וגם דיפלומטית - בתחרות ותיקה שנמשכת עוד מאמצע המאה הקודמת. גם הפעם, תמשיך התקשורת לעקוב, ולהשתאות אל מול ההתפתחויות והממצאים המרתקים החדשים.