ב"יש עתיד" מנסים לשכנע את כחלון לאחד כוחות: "יחד נזכה ב-24 מנדטים"

סקרי עומק שביצעה מפלגתו של יאיר לפיד מראים שברית עם מפלגת "כולנו" תביא אותם אל ראשות הממשלה. אך כחלון לא ממהר להצטרף לאיש: "לא מעוניין בפוליטיקאים מכהנים". ב"יש עתיד" בוחנים מחדש את האסטרטגיה לבחירות: "הדגל שלנו היה הורדת יוקר המחייה ועכשיו הוא אצל כחלון"

אחרי שיצחק הרצוג וציפי לבני איחדו את שורות העבודה והתנועה, והצליחו, לפי הסקרים האחרונים, לחזק את כוחם לקראת הבחירות הקרובות, מנסה יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, לגייס לשורותיו את מפלגת "כולנו" של משה כחלון. הערב (שישי) נחשף כי סקרים שנערכו במפלגתו של לפיד בשבועות האחרונים מצביעים על אפשרות שריצה משותפת עם כחלון תניב לפחות 24 מושבים בכנסת ה-20 שעשויים להוביל אותם לראשות הממשלה.

 

סקרי עומק שביצעה "יש עתיד" מצביעים על האפשרות שחבירה לכחלון תניב לרשימה המשותפת בין 24 ל-28 מנדטים. התוצאות הללו הוצגו בפני כחלון, אולם הוא, לפי שעה, מסרב להצטרף ללפיד. כבר אתמול הכחישו במפלגתו של כחלון, עת הגישו רשמית את הבקשה להירשם כמפלגה אצל רשם המפלגות, את קיומם של מגעים עם "יש עתיד". ההכחשה הגיעה אחרי שח"כ מאיר כהן ממפלגתו של לפיד טען כי הוא עצמו נפגש עם כחלון במסגרת המגעים האלה.

 

בימים אלה אומר כחלון למקורביו את מה שאמר לפיד במערכת הבחירות הקודמת כשהוצע לו לאחד שורות מול נתניהו: "אני לא רוצה אצלי פוליטיקאים מכהנים". בכל מקרה, ההערכה היא שאם כחלון יחבור למפלגה קיימת, גדולים הסיכויים שזה יקרה ביחד עם ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן, שגם אחריו מנסה לפיד לחזר, שם נמצא ציר הדוק יותר. שתי המפלגות גם חולקות את הסכם העודפים לבחירות. לפי שעה, אומרים במפלגות, כל אחת רצה בנפרד.

 

המרדף אחרי כחלון, אומרים בכירים ב"יש עתיד", נולד לאור העובדה שמפלגתו עתידה לשאת את הדגל שנשאה מפלגתם בבחירות האחרונות. "הדגל שלנו היה הורדת יוקר המחייה ועכשיו הוא אצל כחלון", אמרו במפלגה. לדברי הבכירים, המפלגה נכוותה מכך שלפיד היה שר האוצר ולא הצליח להשיג הישגים משמעותיים בנושא, בעוד כחלון מגיע מבחוץ עם הצלחת מהפכת הסלולר שהנהיג.

 

ואכן, ללפיד ולכחלון יש רעיונות דומים בנושאי הכלכלה. ללפיד יש מצע כלכלי מוכן - תקציב 2015 - בעוד שלכחלון אין עדיין מצע כלכלי ובמפלגתו מבטיחים לפרסמו בקרוב. עם זאת, מהצהרות שנתן בתקופה האחרונה כחלון, ניתן לראות שיש דמיון מאוד גבוה בין השניים: כלכלה חופשית, תחרות ככלי להפחתת יוקר המחייה, הפרטה. כחלון גם היה הראשון שהעלה את רעיון מע"מ אפס, אך נסוג ממנו. לשניהם ראייה כלכלית דומה ולכן הם גוש שיכול ללכת יחד בלי חיכוכים ויעמותים, אבל ברמה האישית כל אחד פונה לקהלים שונים.