ראש הממשלה נתניהו, יזם את ההצעה
ראש הממשלה נתניהו, יזם את ההצעה
,רויטרס

הצעת נתניהו אושרה בליכוד: הפריימריז יוקדמו ל-31 בדצמבר

בעוד שלושה שבועות תיערכנה במרכז הליכוד הבחירות המכריעות לראשות המפלגה ויובטחו שריונים לחברים מסוימים. ההחלטה צפויה לפגוע בעיקר בגדעון סער, השוקל בימים אלו אם להכריז סופית על מועמדותו לראשות הליכוד. נתניהו: "אנשי המפלגה דחו את הניסיון להחזיר למרכז הליכוד את הכוח לבחור את רשימת הליכוד לכנסת"

מפלגת הליכוד הודיעה הלילה (חמישי) שכ-2,300 חברי מרכז הליכוד אישרו את הצעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקדים את הפריימריז במפלגה ולקיימם ב-31 בדצמבר, במקום ב-6 בינואר כפי שנקבע בתחילה. זאת, כאשר עדיין לא ידוע אם מולו יתמודד על ראשות המפלגה גדעון סער, עד לאחרונה שר הפנים.

 

על פי התוצאות לאחר ספירת עשר הקלפיות שהוצבו ברחבי הארץ ניצח ראש הממשלה בכולן. בסך הכל, 2,413 חברי מרכז ליכוד מימשו את זכותם להצביע, כאשר 1,567 (64%) הצביעו בעד הצעתו של ראש הממשלה ו-835 הצביעו נגד. 

 

"אני מודה לחברי הליכוד על התמיכה הסוחפת והמוחצת. זהו שלב חשוב בניצחוני בבחירות הקרובות בראשות הליכוד", אמר נתניהו לאחר פרסום ההחלטה. בהודעה ממטה הפריימריז שלו נאמר גם כי "חברי הליכוד שלחו מסר ברור - רק נתניהו ינהיג את הליכוד והמדינה. חברי הליכוד אמרו 'כן' להקדמת הפריימריז ו-'כן' לשיריונים, ודחו את הניסיון להחזיר למרכז הליכוד את הכוח לבחור את רשימת הליכוד לכנסת".

 

הצעתו של נתניהו קובעת שתינתן לו האפשרות לשריין מועמדות לשני מועמדים - במקומות 11 ו-24 ברשימה. בנוסף ביקש ראש הממשלה לקדם חלק מהמקומות ששמורים ברשימה לנציגי המחוזות, ולהציבם כבר במקומות 16, 18, 19 ברשימה לכנסת.


בשעות הבוקר ביקר סער את הכוונה להקדים את הפריימריז, שעשויים לפגוע בסיכוייו לנצח את נתניהו. "לשנות את מועד הבחירות לראשות הליכוד, שכבר נקבע, במהלך ההתמודדות, זה דבר לא נכון ולא הגון, ואני חושב שגם אין לכך שום סיבה עניינית", אמר סער היום.


מוקדם יותר הערב הודיעו רשמית יו"ר העבודה, יצחק הרצוג, ויו"ר התנועה, ציפי לבני, על איחוד רשימותיהם לקראת הבחירות לכנסת ה-20. בהצגת ההסכם, הודיע הרצוג על כך שבמידה ורשימת העבודה תעמוד בראשות הממשלה הבאה, יחלוק את הכהונה עם לבני.


לבני אמרה אז כי "יצחק הרצוג יכול וצריך להיות ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. אנחנו צריכים להתגייס ביחד כדי ליצור את אותו כוח משותף שיבטיח את זה. הרצוג הוא אדם ראוי, מוכשר וערכי ויהיה ראש ממשלה מצוין. אני מאמינה בכך בלב שלם והאמונה הזאת היא הבסיס לשותפות הזאת