"לדאע"ש אינטרס מובהק לגרור את ישראל למלחמה". יו"ר יש עתיד לפיד
"לדאע"ש אינטרס מובהק לגרור את ישראל למלחמה". יו"ר יש עתיד לפיד
,ללא קרדיט

התוכנית המדיניות של לפיד: היפרדות מהפלסטינים

למחרת ההכרזה על הברית החדשה בגוש השמאל-מרכז, התעלם יו"ר "יש עתיד" מההסכם בין הרצוג ולבני ובחר להציג את משנתו המדינית. "היפרדות מהם היא הדרך הטובה ביותר. תנו לנו עשר שנים של חיים בנפרד ובביטחון, ואז נוכל לדבר על אמון", הוא אמר ותקף את נתניהו: "עדיין איני יכול לתאר את התוכנית שלו לבטחוננו העתידי"

למחרת הודעתם של ראשי העבודה והתנועה, יצחק הרצוג וציפי לבני, על ריצה ברשימה משותפת בבחירות הקרובות לכנסת, בחר הבוקר (חמישי) יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שלא להתייחס פומבית לנושא ובמקביל לבדל את עצמו הן מהשמאל והן מהימין. בכינוס וועידת הדיפלומטים של ה"ג'רוזלם פוסט", בחר לפיד להמשיך ולתקוף את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולהציג את התוכנית המדינית שלו לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים.

 

"במשך זמן ארוך מדי נסוב הדיון הביטחוני במדינה שלנו סביב שתי טעויות: השמאל טועה כשהוא מאשים רק את ישראל בכישלון המשא ומתן וזאת מתוך ההנחה הנאיבית והמנוגדת לראיות, שניתן להגיע להסכם שלום בקלות אם רק נאמר 'כן' לפלסטינים. הימין, מאידך, מאמין בשוגג שכל הסכם יהיה חסר ערך, ושעדיף לשבת בחיבוק ידיים", טען לפיד.

 

"אני מאמין שיהיה קשה מאוד להגיע להסכם שלום, אבל היפרדות מהם היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחונה העתידי של המדינה ואת שגשוגה", הוא הוסיף. בהמשך דבריו ציין לפיד: "אנחנו לא מדברים על שלום - ודאי לא בשנים הראשונות - אלא על הסכם חזק, שיוביל להפרדה ברורה בין שני העמים שלא יכולים לחיות יחד באותה ארץ. כמובן, יהיה נחמד אם גם שני הצדדים יסמכו זה על זה, אבל אחרי מאה שנות סכסוך, אמון אינו דבר שנכתב בהסכם ומיד נושא פירות. תנו לנו עשר שנים של חיים בנפרד ובביטחון, ואז נוכל לדבר על אמון".

 

 

"לדאע"ש אינטרס מובהק לגרור את ישראל למלחמה". יו"ר יש עתיד לפיד
 

"לדאע"ש אינטרס מובהק לגרור את ישראל למלחמה". יו"ר יש עתיד לפיד(ללא קרדיט)

 

פרס על איחוד הרצוג-לבני: "הפחתת סיעות תייעל את הכנסת"

על ראש הממשלה אמר לפיד: "מדהים לחשוב שאחרי שישבתי כחבר בקבינט הביטחוני עם ראש הממשלה במשך כמעט שנתיים, עדיין איני יכול לתאר את התוכנית שלו לבטחוננו העתידי. ואני לא היחיד, למרבה הצער. אני לא חושב שמישהו יכול לומר לאן ראש הממשלה חושב שעלינו להתקדם מכאן. אפילו הוא בעצמו אינו מסוגל להסביר את התכנית שלו, והסיבה היא, כפי שלמדתי במשך השנתיים שבהם ישבתי איתו בקבינט הביטחוני, שאין לו תכנית".

 

את האירוע פתח נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, שטען ש"כדי להתגבר על הטרור ברצינות צריך לשים סוף לקונפליקט או לפחות להתחיל משא ומתן כדי לתת תקווה גם לצד השני. חייבים לחזור למשא ומתן לצד הגנה חזקה על ביטחון ישראל. איננו יכולים להיות מנותקים מהעולם, קבוצה פוליטית קטנה בישראל לא יכולה לקבוע לעולם כולו". פרס גם התייחס לברית החדשה בין לבני והרצוג, ואמר: "אני מברך כל איחוד שכן יש יותר מדי סיעות נכון להיום. ככל שיהיו פחות סיעות כך הפוליטיקה תהיה יעילה יותר. שתי הגישות הגדולות ברורות לכל, על כן איחוד הוא מבורך". 

 

 

הרצוג ולבני, אמש.
 

הרצוג ולבני, אמש. "איחוד מבורך"(רויטרס)

 

חברי העבודה הוזמנו אמש לבית המפלגה בתל אביב לכינוס מיוחד לאחר מסיבת העיתונאים כדי לשמוע את פרטי ההסכם עם לבני. פרט להסכמה על רוטציה בראשות הממשלה אם העבודה תעמוד בראשה, תזכה התנועה של לבני לשריונים במקום השני ללבני עצמה וכן במקומות 8, 16 ו-21 ברשימה. בהודעה שלאחר ישיבת הסיעה נאמר כי חברי הכנסת של העבודה העניקה גיבוי מלא ליו"ר המפלגה הרצוג, בעקבות הסכם האיחוד.

 

"ציפי לבני ואני מציעים לכם אזרחי ישראל תקווה חדשה ועתיד טוב יותר, תקווה לממשלה מעורבת ואכפתית, רצינית ויוזמת שתעשה הרבה יותר ותדבר הרבה פחות", אמר הרצוג כשהציג אתמול את ההכסם. "אנו מביאים דיאלוג במקום שנאה, ביטחון במקום פחד, שיתוף במקום שיתוק. את השיתוק נחליף ביוזמה, את הבידוד המדיני נחליף ביוזמה. את חוסר היציבות בביטחון ואת הקיבעון נחליף בחזון".

 

לבני, מצדה, הוסיפה: "אנו מקימים רשימה משותפת שמסמלת הבנה עמוקה של התמודדות עם האיומים האמתיים של הציונות, מה שמחייב לשים בצד את העוינות ההיסטורית ולפעול יחד לטובת אזרחי המדינה ונגד מפלגות הימין הקיצוני. הקיצוניים השתלטו על כל חלקה טובה גם בליכוד שהיה פעם הבית שלי, והופכים המדינה שלנו למבודדת מסוגרת ומנוכרת גם לאזרחיה שלה".