בדרך לבחירות: נתניהו דרש מלפיד לבטל את חוק מע"מ 0 - הפגישה התפוצצה

בתום פגישתו עם שר האוצר, פרסמה לשכת ראש הממשלה רשימה של 5 תנאים קשים שהציב לו להמשך קיום הקואליציה. נתניהו דורש מלפיד לוותר על תכנית הדגל שלו, לתמוך בחוק הלאום ו"להפסיק את ההשתלחויות והחתרנות נגד הממשלה". בהודעה נוספת רמז ראש הממשלה על בחירות: "אם ההתנהלות לא תיפסק, נבקש שוב את אמון הבוחר"

האם המערכת הפוליטית חווה זעזוע שיוביל לבחירות? בתום פגישתה בת כמה שעות עם שר האוצר, פרסמה הלילה (שני) לשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודעה דרמטית ובה מפורטים 5 תנאים שהציב ליאיר לפיד בתמורה להמשך קיום הממשלה הנוכחית. שני הסעיפים המרכזיים הם כאלה שלפיד יתקשה לעמוד בהם - ויתור על תכנית "מע"מ 0" ותמיכה בחוק הלאום שחולל סערה פוליטית בשבועות האחרונים.

 

"אזרחי ישראל הטילו עליי אחריות", אמר נתניהו בהודעה נפרדת. "עם הממשלה הזו אי אפשר לנהל את המדינה באופן שבו הם מצפים. אם ההתנהלות חסרת התקדים של חלק מהשרים תימשך - לא יהיה מנוס מלבקש שוב את אמונו של הבוחר". יחד עם זאת, ראש הממשלה הדגיש כי זו אינה החלופה שבה הוא מעוניין ולא מדובר בהודעה רשמית על הקדמת הבחירות.

 

משמעות הדברים היא שהפגישה בין ראש הממשלה לשר האוצר, העומד בראש הסיעה הגדולה ביותר בכנסת, הסתיימה למעשה בפיצוץ ומסתמן כי בין השניים לא הושג כל סיכום על המשך כינון הקואליציה. ביש עתיד הבהירו, כצפוי, כי הם דוחים את דרישות נתניהו וכי ראש הממשלה מוביל את ישראל לבחירות.

 

בהודעה הרשמית מטעם מפלגתו של לפיד נכתב: "נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומי ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. אזרחי ישראל מבינים היום שבראש המדינה ניצב ראש ממשלה שלא עומד בהתחייבויותיו. ראש ממשלה שמעדיף את האינטרס האישי והשרידותי שלו על פני טובתו של הציבור".

 

"הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחוייבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים. ראש הממשלה מעדיף לגרור את המשק כולו לבחירות מיותרות שישתקו את הכלכלה, שיכבידו על המשק, שיעצרו את כל הרפורמות שתוכננו להיטיב עם אזרחי ישראל וימנעו מהזוגות הצעירים בישראל הזדמנות לקנות דירה משלהם עם מימוש חוק מע"מ אפס".

 

בעקבות ההתפתחויות הדרמטיות, ייתכן שכבר בעוד יומיים תצביע הכנסת על פיזורה.