BETA

24.09.2014

10:49

עודכן:

כששולה זקן הפנתה את הגב לאהוד אולמרט. רגע אחד בתשע"ד

כבר שנים שאביעד גליקמן מכסה את תיקי אולמרט, אבל לפחות במונחים של דרמה ורייטינג, עונה כזו עוד לא היתה לו. מהפרת הנדרים להסדר הטיעון לדוד רוזן לגזר הדין ובחזרה לפרקים הקודמים מימי טלנסקי - אהוד אולמרט ושולה זקן סיפקו את ההצגה הכי גדולה בעיר • כתב המשפט של חדשות10 בירושלים, אביעד גליקמן, בוחר רגע אחד שייקח איתו מהשנה החולפת. פרויקט חג

25.2.2014: הרגע בו כדור השלג התחיל להתגלגל

במשך מספר שנים, אני מלווה את פרשות אולמרט השונות מתחילתן. הייתי עד למערכת היחסים הקרובה בין אולמרט לזקן ועד להתלבטויותיה הרבות של זקן בפרשת טלנסקי האם להעיד או להמשיך ולשמור נאמנות לאולמרט. ליוויתי את זקן ואולמרט גם בפרשת הולילנד, והתחלתי לאט לאט לראות את הסדק בין השניים - הפוליטיקאי המצליח ומי שליוותה אותו בנאמנות עיוורת 35 שנה - שהתרחב ונהיה לשבר עמוק.

 

31 במארס 2014 ייזכר ללא ספק בספר דברי ההסטוריה של מדינת ישראל. ביום זה קבע השופט דוד רוזן כי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט קיבל שוחד של מאות אלפי שקלים מהיזם ועד המדינה שמואל דכנר. רוזן הרשיע את אולמרט ואת שאר "גיבורי" הולילנד בעבירות שחיתות חמורות ביותר. כחודש וחצי לאחר מכן, הדהים רוזן שוב כאשר גזר עליהם עונשים חמורים ושלח את אולמרט לרצות שש שנים בכלא.

זקן בחרה שלא להעיד במחוזי, והצילה את הבוס שלה מהרשעה. עם תחילת משפט הולילנד החלה מערכת היחסים להיסדק, ולקראת סופו נוצר הקרע העמוק, כאשר זקן סברה כי אולמרט מנסה להציל את עצמו על חשבונה

יום שנכנס להיסטוריה

פרשת הולילנד הינה ללא ספק ציון דרך משמעותי במלחמה של מערכת אכיפת החוק בשחיתות. השופט רוזן קבע כי דגל אדום מתנוסס מעל מעשיהם של שורה ארוכה של נבחרי ציבור, בראשם אולמרט וראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופליאנסקי, שחברו לאנשי הון וקיבלו מהם כספי שוחד כדי להוציא לפועל ולבנות - בניגוד לכל הגיון - את פרוייקט הולילנד בירושלים. פרוייקט שמהרגע הראשון היה נראה שנולד בחטא.

 

אולם לצד הכרעת הדין והעונש הקשה הסיפור האנושי של השנה שייך ללא ספק לקרע העמוק בין אולמרט למי שהיתה האישה הקרובה אליו ביותר למעלה משלושה עשורים, שולה זקן.

 

עוד בפרויקט סוף השנה

>> מירי מיכאלי עברה למלחמה בלונדון

>> טל שורר חזר במנהרת הזמן

>> אור הלר משחזר את הקיץ שלא היה

>> מיה איידן חייכה כשהאחים גרוס התעוררו

>> ניק קוליוחין בלב כנופיית סוחרי האיברים

>> מיה זיו וולף התייאשה מלחכות למע"מ 0

>> ליאור קינן רעדה באיכילוב כשאריק נפטר

 

מערכת היחסים הקרובה בין השניים נשמרה גם במהלך משפטם בבית המשפט המחוזי בירושלים בפרשות ראשונטורס וטלנסקי. זקן בחרה שלא להעיד במהלך המשפט ולמסור את שידעה ובכך בעצם הצילה את הבוס שלה מהרשעה. עם תחילת משפט הולילנד החלה מערכת היחסים של השניים להיסדק, ולקראת סוף המשפט כבר החל הקרע העמוק כאשר זקן סברה כי אולמרט מנסה להציל את עצמו על חשבונה.

 

אולמרט לא הגן על זקן, כאשר השופט רוזן שאל אותו מעל דוכן העדים אם היא שיקרה בעדותה. לאחר מכן רמז פרקליטו של אולמרט בטלויזיה כי שולה שיקרה, והקש ששבר את זקן היה סיכומיו של אולמרט במשפט הולילנד שהאשימו את זקן בשקרים ובשחיתות גם בפרשות טלנסקי וראשונטורס. זקן, שנעלבה עד עמקי נשמתה מהבוס לשעבר עליו הגנה' הפרה את הנדר שנדרה לאביה שלא לפתוח את הפה על אולמרט, ומשם הדרך לפרקליטות היתה קצרה.


זקן ניסתה להגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות, אולם רק רגע לפני הכרעת הדין במשפט, היא סיפקה לפרקליטות את האקדח המעשן: קלטות שבהן הוקלט אולמרט, בשיחות איתה, בהן נשמע אולמרט משכנע את זקן שלא להעיד בפרשת טלנסקי ומשכנע אותה שלא לחתום על הסדר טיעון בפרשת הולילנד מחשש שזה יפגע בו.

לפתוח את טלנסקי על הדרך

זקן העבירה את חומר הנפץ לפרקליטות, שפתחה תיק חדש נגד אולמרט בחשד לשיבוש חמור של הליכי משפט. במהלך עדותה החדשה במשטרה נגד אולמרט עלה כי אולמרט שילם לזקן במהלך משפט טלנסקי וראשונטורס, הן את שכרו של פרקליטה, ואף העביר לה מדי חודש כספים שונים. הכסף הועבר על ידי חבריו העשירים של אולמרט, כאשר לטענת המשטרה כסף זה נועד לקנות את שתיקתה.

 

בעקבות הקלטות שסיפקה נחתם הסדר טיעון עם זקן, אותו אימץ לבסוף השופט רוזן שגזר עליה תשעה חודשי מאסר בפועל. עונש קל לעומת מה שהיתה חוטפת אילולא אותו הסדר.

 

בעקבות אותן קלטות הגישה הפרקליטות בקשה לבית המשפט העליון לפתוח את תיק טלנסקי מחדש, בקשה שאושרה. קלטות שולה, בהן נשמעים זקן ואולמרט משוחחים על ענייני טלנסקי יישמעו בעוד כחודש וחצי באולם בית המשפט המחוזי בירושלים. ב-3 בנובמבר תגיע זקן להעיד נגד האדם שהיה הקרוב אליה ביותר במשך שלושה עשורים וחצי, מה שללא ספק יהווה את השיא בסיפור שגם גדולי הבימאים בהוליווד לא יכלו להגות.

 

אין ספק שהטלנובלה בין שתי הדמויות הכל כך מעניינות ומסקרנות האלה לא הגיעה לסיומה, ותעמוד גם במרכזה של השנה הקרובה. ואין ספק כי סיפור זקן-אולמרט יכול להיות תסריט מצוין לספר ולסרט, ואפילו אני מוצא את עצמי כדמות משנה בסרט הזה, שפשוט מסרב להיגמר.