"עבירה ביטחונית הטומנת סכנה רבה לישראל"
"עבירה ביטחונית הטומנת סכנה רבה לישראל"
,רויטרס

תושב אום אל פחם הורשע בביצוע אימונים אסורים תחת דאעש

אחמד שורבאג'י, בן 23, עבר לסוריה כדי להשתתף במחנה אימונים צבאי של "המדינה האסלאמית" ואף לקח חלק פעיל בקרבות נגד צבא אסד. בית משפט השלום בחיפה הרשיע אותו בעבירות של יציאה שלא כדין למדינת אויב ובביצוע אימונים אסורים. יציאתם של ערבים ישראליים להילחם בסוריה וחזרתם לישראל טומנת בחובה פוטנציאל סיכון גבוה", קבעה השופטת

כחודש לאחר שדאעש הוכר בישראל כארגון טרור, הרשיע היום (שלישי) בית משפט השלום בחיפה תושב אום אל פחם, בן 23, בגין הצטרפות לשורות הארגון. אחמד שורבאג'י הורשע בעבירות של יציאה שלא דין למדינת אויב וכן בביצוע אימונים אסורים.

 

זוהי איננה הפעם הראשונה בה מורשע ישראלי בהשתתפות בקרבות בסוריה, אך ההרשעה הראשונה בגין השתייכות למדינה האסלאמית. כתב האישום נגד שורבאג'י, שהוגש כבר בחודש מאי, תיאר כיצד השתתף במחנה צבאי של דאעש בו עבר לימודי דת והכשרה צבאית.

 

לאחר מכן, הוא החל לקחת חלק בשורה של קרבות בין ארגוני המורדים הסוריים לבין הצבא. הוא אף הוצב לבצע סיורים צבאיים שמטרתם לבלום ולהדוף את חיילי צבא סוריה.

 

השופטת, אורית קנטור, דחתה את הטענות שהשמיעו סניגוריו של שורבאג'י, שטענו כי למערכת המשפט בישראל אין כל סמכות להעמידו לדין בגין פעילות במדינה זרה שלא כללה קשר ישיר לישראל. "יציאה לאימונים צבאיים במדינת אויב בכלל, ובמסגרת ארגון "דעא"ש" בפרט, היא עבירה ביטחונית הטומנת בחובה סכנה רבה לביטחון ישראל", נימקה קנטור.

 

בפסיקה אף צוין כי יציאה של ערבים ישראלים לסוריה, כדי להשתתף במלחמת האזרחים, וחזרתם לישראל לאחר מכן "טומנת בתוכה פוטנציאל סיכון גבוה עבור מדינת ישראל - מבחינת שימוש בידע, ייבוא אידיאולוגיות, צבירת ניסיון צבאי וביסוס הקשר בינם לבין ארגוני ג'יהאד עולמי תוך עידוד לבצע פעולות נגד ישראל".

 

בעקבות ההחלטה, צפוי שורבאג'י לעונש מאסר ממושך. פרקליטות מחוז חיפה תבקש מבית המשפט לגזור עליו לפחות כמה שנות מאסר בפועל.