שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי. לא רוצה את איראן
שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי. לא רוצה את איראן
,רויטרס

ארה"ב: "לא רוצים את איראן בקואליציה נגד דאעש"

שר החוץ האמריקני דיבר בביקורו בטורקיה על הקואליציה הנבנית נגד "המדינה האיסלאמית", ואמר כי יהיה זה "לא הולם" אם טהראן תצטרף לקואליציה בזמן שהיא תומכת בשלטון אסד בסוריה. סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית: "מעריכים את תמיכת נתניהו"

לצד הדיווחים כי בירושלים מודאגים מהאפשרות על שיתוף פעולה בין ארה"ב לטהראן, שר החוץ האמריקני ג'ון קרי הפיג את החשש כשאמר הערב (שישי) כי יהיה זה "לא הולם" אם איראן תצטרף לקואליציה הנבנית נגד "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

קרי אמר את הדברים במהלך ביקורו באנקרה, טורקיה, שם נפגש עם מקבילו הטורקי. קרי הבהיר כי כל עוד טהראן תומכת במשטרו של נשיא סוריה בשאר אסד במהלך מלחמת האזרחים המתנהלת בסוריה בשנים האחרונות, הוא מצידו ימשיך להתנגד להצטרפותה לקואליציה העולמית אשר נבנית.

 

קרי דיבר רבות על הפרטים שבבניית הקואליציה והבהיר כי צרפת הביעה נכונות לפעול בעיראק. למרות זאת הבהיר שר החוץ כי בשלב זה קשה להעריך ולומר איזה חלק תיקח כל מדינה בלחימה נגד הארגון. "בזמן המתאים, כל תפקיד יובהר לפרטי פרטים", אמר קרי.

 

בתוך כך, אמרה סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף כי ארה"ב מעריכה את תמיכתו של נתניהו במדיניות נגד דאעש, אך סירבה לפרט האם ישראל היא חלק מהקואליציה הנבנית נגד הארגון. עוד אמרה הדוברת כי אינה רוצה להשוות בין חמאס לבין 'המדינה האיסלאמית' ואמרה כי "מדובר בקנה מידה שונה לגמרי מבחינת רמת האכזריות".