ניצחון לבנט: "האם פנינו למפלגה חילונית שמתנשלת מערכיה?"

יוזמת שר הכלכלה נפתלי בנט עברה הערב במפלגת הבית היהודי, החוקה תעבור שינוי ובפועל האיש החזק במפלגה יהפוך לעוד יותר חזק וסמכויותיו יורחבו. חבר הכנסת יוני שטבון שהתנגד לשינוי בחוקה אמר כי "הערב נפל דבר בציונות הדתית, אנחנו קמים מחר למציאות פוליטית חדשה"

(1:21 דקות)

יושב ראש "הבית היהודי" שר הכלכלה נפתלי בנט רושם הערב (רביעי) ניצחון גדול מבחינתו במפלגה, כאשר הוא מצליח להעביר את השינויים בחוקה, המאפשרים לו שליטה גדולה יותר וכוח רב יותר בהתנהלות המפלגה.

 

על פי השינויים שהציע בנט בחוקת המפלגה ושהתקבלו, הרי שכדי להשתתף בפריימריס לבחירת יושב ראש המפלגה וחברי הכנסת יהיה צורך בחברות של 25 חודשים לפחות במפלגה, אלא אם כן יושב הראש יחליט לקצר עבור מועמד מסוים את זמן החברות. נוסף על כך תינתן ליושב ראש המפלגה אפשרות לשריין מועמד חיצוני אחד בכל חמישייה של הרשימה לכנסת.

 

כל אלו בנוסף לעובדה כי בנוסף יוכל יושב הראש להחליט לבדו אם להצטרף לקואליציה, במי לתמוך לראשות הממשלה ואיך לנהל את המשא ומתן הקואליציוני, או במלים אחרות שר הכלכלה הופך לאיש החזק בהחלט וללא מתחרים בבית היהודי.

 

יחד עם זאת, למרות החגיגה מבחינתו של בנט, היו בוועידת המפלגה מהומות רבות וחגיגי זה לא היה. הפשרה שהושגה לבסוף בעזרתו של סגן שר החינוך, חבר הכנסת אבי וורצמן, לא התקבלה על ידי חברי הכנסת יוני שטבון ומוטי יוגב שהתנגדו נחרצות לשינוי בחוקה מתחילה.

 

סגן שר החינוך, חבר הכנסת אבי וורצמן, שיזם את הפשרה בבית היהודי, אמר כי הוא :שמח שקיבלנו היום חוקה שתוביל את מפלגת הבית היהודי להנהגה". הוא הוסיף כי ימשיך לפעול למען חיזוק השורות יחד, כאיש אחד בלב אחד".

 

סגן יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת יוני שטבון, התייחס לאישור חוקת הבית היהודי ואמר כי "הערב נפל דבר בציונות הדתית, אנחנו קמים מחר למציאות פוליטית חדשה". חבר הכנסת ציין כי "היום ניתנה יריית הפתיחה במערכה על דמותה של מפלגת הבית היהודי. האם פנינו למפלגה חילונית, ליכוד ב' שמתנשלת מערכיה או למפלגה דתית לאומית המושתתת על ערכי הציונות הדתית".

 

"אני לא שוכח הבטחות לבוחרים. כסף, כיסאות וחליפות לא מסנוורים אותי. הבטחות סרק על פנטזיות אלקטוראליות לא יסמאו את עיניי ובכוונתי לעמוד במה שהבטחנו למצביעינו", הוסיף שטבון. "אוביל את המחנה הציוני הדתי בבית היהודי ובעזרת ה' נעשה ונצליח. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה", אמר.