סטיבן סוטלוף (משמאל) בסוריה. החברים מנסים לעכל
סטיבן סוטלוף (משמאל) בסוריה. החברים מנסים לעכל
,רויטרס

חבריו של סוטלוף מספרים: "הוא ידע לאן הוא נוסע ומה עלול לקרות"

בעוד משפחתו של העיתונאי האמריקני-יהודי מסרבת להתראיין כשמחוץ לביתם במיאמי ממתינים עשרות עיתונאים, חבריו ומכריו של העיתונאי שראשו נערף לכאורה על ידי דאעש, מנסים לעכל. "אדם טוב ואמיץ, שתמיד שם את החברים שלו במקום הראשון ולא את עצמו", סיפר חבר שפגש אותו ימים לפני שנסע לסוריה

"הוא ידע שהוא נוסע למקום מאוד מסוכן ממנו לא כולם חוזרים בשלום" - כך צוטט היום אחד מחבריו הקרובים של סטיבן סוטלוף, העיתונאי האמריקני-יהודי, שראשו נערף לכאורה על ידי אנשי דאעש בסרטון שפרסם אמש הארגון.

 

הוא סיפר כי סוטלוף אמר לו את הדברים בארוחת ערב שקיימו השניים ימים ספורים לפני שעזב את ארה"ב ונסע לטורקיה, בדרכו לסוריה, שם נחטף כבר לפני יותר משנה אך משפחתו ביקשה כי הדבר לא יפורסם. מפרטים נוספים על סוטלוף שפורסמו ב"דיילי מייל" הבריטי, עלה כי הוא נכדם של שני ניצולי שואה שהיגרו לפלורידה.

 

סוטלוף, בן 31 מפלורידה, הועסק ככתב בשבועון "טיים" ובכלי תקשורת אחרים, והיה מודע לסכנה ביציאה לסיקור מוקדי לחימה במזרח התיכון. הוא שלט בשפה הערבית, אותה למד עוד בצעירותו וכך יצא לסקר מתימן, לוב וסוריה.

 

משפחתו ממתינה בשלב זה לאימות הוידאו שהפיץ דאעש בעולם, ומתאבלת באופן פרטי. בשלב זה מסרבים הוריו ובני משפחה נוספים לדבר עם כלי התקשורת, זאת בזמן שעשרות מהם ממתינים מחוץ לביתם במיאמי מהרגע בו פורסם הסרטון.

 

 

העיתונאים מחוץ לביתו של סוטלוף במיאמי
 

העיתונאים מחוץ לביתו של סוטלוף במיאמי(רויטרס)

 

 

אביו של העיתונאי סטיבן סוטלוף מחוץ לביתו במיאמי
 

אביו של העיתונאי סטיבן סוטלוף מחוץ לביתו במיאמי(רויטרס)

 

אלו שכן נתנו הצצה לחייו של האיש היו חבריו ומכריו, שתיארו אותו בפני התקשורת כאדם אמיץ מאוד ובעל לב גדול. "הוא עשה עבודה נפלאה ומאוד הרשים אותי", סיפרה קולגה שעבדה עם סוטלוף בוושינגטון. "אני פשוט בהלם ממה שקרה לו שם", היא ציינה והוסיפה שראתה אותו בפעם האחרונה בערך חודש לפני שעזב את ארה"ב ויצא למסעו.

 

"הוא בחור ביישן ומתוק, ממש לא 'נרקומן' של סיקור מלחמות אלא עיתונאי מהשורה הראשונה", תיאר אותו חבר אחר, שלמד עם סוטלוף בבית הספר. "הוא דאג לאנשים, הוא דאג לעמיתים שלו ולכל מי שהיה בסביבה שלו, הוא תמיד שם את כולם במקום הראשון ורק אחר כך את עצמו", הוא הוסיף.

 

פרנק קסטל, חבר של אחותו של סוטלוף, כתב רק לאחרונה עצומה בפייסבוק לשחרורו. "החברה שלי לוריין סוטלוף היא אחותו של סטיבן סוטלוף שנלקח בשבי של דאעש ב-4 באוגוסט 2013. עד שלב זה הכול היה מוסתר. תחתמו על העצומה והעבירו את זה הלאה. התפללו לחזרתו בשלום הביתה", הוא כתב.

 

קולגה נוספת של סוטלוף מהשבועון "ניוזוויק", תיארה אותו כעיתונאי חכם מאוד שידע לסקר סיפורים. "הוא היה מצחיק וחצוף במידה חיובית. הוא חי בבנגזי (לוב) והיה אחד הבודדים שהרגיש שצריך ממש להיות במקום כדי לסקר את המתרחש".

 

בתוך כך נמשכים הגינויים החריפים בעולם באשר להוצאתו להורג של סוטלוף. דוברת משרד החוץ האמריקני ג'ן סאקי מסרה את תנחומיה למשפחת העיתונאי, ואמרה כי וושינגטון מודאגת מהיום של דאעש על המערב ועל האזור.

 

גם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר כי מדובר במעשה רצח מתועב וברברי. גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד הביע זעזוע מהאירוע. מזכ"ל האו"ם באן קי מון התייחס גם הוא למקרה וקרא להעמיד לדין את האחראים למעשה.