שר ההגנה האמריקני הייגל ושר החוץ קרי. יצאו לעיראק
שר ההגנה האמריקני הייגל ושר החוץ קרי. יצאו לעיראק
,רויטרס

שרי החוץ וההגנה של ארה"ב יצאו למזרח התיכון כדי לבנות שותפות נגד דאעש

הבית הלבן מסר כי נשיא ארה"ב הורה לשלוח כ-350 חיילים לבגדד כדי לאבטח את השגרירות האמריקנית בבירת עיראק. גם ג'ון קרי וצ'אק הייגל יגיעו לאזור על מנת "לבנות שותפות אזורית חזקה יותר" נגד דאעש. דיווח: אנשי הארגון נסוגו מהעיר כירכוך שבצפון המדינה

בעקבות המצב בעיראק, ואחרי שחרור סרטון נוסף בו נראים אנשי דאעש עורפים את ראשו של שבוי ומעוררים סערה בעולם, צפויים שרי החוץ וההגנה האמריקנים ג'ון קרי וצ'אק הייגל להגיע לאזור, כך מסר הבית הלבן.

 

"ארה"ב רוצה לייסד שותפות אזורית חזקה יותר", נמסר בהודעה, כשבמקביל הורה הנשיא ברק אובמה לשלוח כ-350 חיילים לבירה בגדד בכדי לאבטח את השגרירות האמריקנית בעיראק.

 

בעקבות מתקפות הנגד המשותפות לצבאות ארה"ב ועיראק, אנשי דאעש נסוגו מהעיר כירכוך שבצפון המדינה, כך דיווח העיתון א-שארק אל אווסט. עוד עולה מהדיווח כי הושבה השליטה על הדרך בין הבירה בגדד לכירכוך, שהייתה חסומה במשך כשלושה חודשים. כמו כן, החמושים נטשו מוצבים וכעת הם מסתתרים בבתים בעיר מוסול שבצפון עיראק. הארגון גם החל להשתמש במכוניות אזרחיות כדי להתחמק מתקיפות ממוקדות אשר מתבצעות על בסיס יומי במוסול.

 

בכיר כורדי מסר כי באחת התקיפות האמריקניות באזור הגבול של רביעה, נהרגו כ-30 חמושים מארגון הטרור ובניהם מפקדים בכירים. הלילה התייחס לסרטון האחרון של דאעש גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שאמר כי הוא "מזועזע מהרצח הנורא" בעקבות הוצאתו להורג של העיתונאי סטיבן סוטלוף, כפי שתועד על ידי הארגון והופץ אמש ברחבי העולם.

 

 

דאעש עורפים את ראשו של העיתונאי האמריקני סטיב סוטלוף
 

דאעש עורפים את ראשו של העיתונאי האמריקני סטיב סוטלוף(ללא קרדיט)

 

גם ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון התייחס לנושא ואמר כי "מדובר במעשה נפשע לחלוטין ודוחה". בסרטון שפורסם מזהירים פעילי הארגון את המדינות ש"לא להצטרף לברית האמריקנית כנגד הארגון בטרם יפגעו גם באזרח הבריטי, דיוויד היינס, הופיע בסיום הסרטון אולם את ראשו חברי הארגון לא ערפו.

 

מאז החלו העימותים בסוריה נהרגו באזור כ-70 עיתונאים לפחות ו-80 נלקחו בשבי. סוטלוף עצמו נעלם כבר לפני שנה בעיר חאלב, הסמוכה לגבול הטורקי. יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים אד רויס אמר כי הממשל האמריקני חייב לגבש בדחיפות אסטרטגיית פעולה נגד דאעש וביקר בתגובתו של הנשיא אובמה ואת שר החוץ ג'ון קרי.

 

למרות שבארה"ב עדיין בודקים את אמינות הסרטון, ניחמו המגיבים את משפחתו של סוטלוף. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי אמרה כי המודיעין האמריקני יעבוד מהר ככל הניתן כדי לבדוק את אמינות הסרטון.