קמרון. "הדרכון ילקח עד שהחקירה תושלם"
קמרון. "הדרכון ילקח עד שהחקירה תושלם"
,רויטרס (ארכיון)

קמרון: נאפשר למשטרה להחרים דרכונים של אזרחים שישובו מסוריה ועיראק

ראש הממשלה הבריטי התייחס למלחמה בתופעת האזרחים הבריטים שמצטרפים לשורות ארגון דאעש וארגון איסלאמיסטים קיצוניים אחרים ואמר כי חוקים חדשים יאפשרו סמכויות זמניות למשטרה. לדברי קמרון, החקיקה החדשה תאפשר לשוטרים להחרים זמנית דרכון של אזרח החשוד כי השתתף בפעילות ארגוני הטרור בעיראק או בסוריה. כמו כן על פי החקיקה המוצעת חברות התעופה יחויבו להעביר לרשויות רשימה של כל הנוסעים על מנת שיהיה ניתן לבדוק מי נוסע ליעדים הקשורים לפעילות ג'יהאד

בריטניה נערכת להילחם בתופעת הצטרפות אזרחיה לארגוני ג'יהאד. ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון אמר היום (שני) כי בכוונתו לקדם חקיקה שתתיר למשטרה הבריטית סמכויות חדשות על מנת לעצור אזרחים בריטים שהשתתפו בפעילות ג'יהאד בעיראק ובסוריה.

 

על פי החקיקה שהציג קמרון בפרלמנט המשטרה הבריטית תקבל היתר להחרים את הדרכון לכל אזרח שייחשד כבעל קשרים לארגוני הג'יהאד הקיצוניים בעיראק ובסוריה. בתקופה האחרונה התגברה התופעה של אזרחים מכל העולם שהגיעו לעיראק וסוריה והצטרפו לשורות ארגון דאעש, המדינה האסלאמית.

 

"אנחנו נעביר חקיקה ממוקדת מטרה שתספק למשטרה אפשרות להחרים זמנית דרכון של אזרחים חשודים שישובו למדינה", קמרון הסביר לחברי הפרלמנט. על פי דברי ראש הממשלה הדרכון יוכלו להישאר בידי המשטרה עד שתושלם החקירה בנוגע למעורבותו של החשוד בפעילות ג'יהאד.

עוד נאמר כי חלק נוסף בחקיקה יהיה חיוב כל חברות התעופה להעביר רשימת נוסעים מלאה לידי הרשויות. כך יוכלו שירותי הביטחון הבריטים לעקוב אחר אזרחים שנוסעים ליעדים מחשידים, כגון עיראק וסוריה.

 

הנושא עלה לכותרות וערר סערה גדולה בבריטניה לפני כשבוע וחצי כשארגון דאעש פרסם סרטון בו נראה העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי מוצא להורג. לוחם דאעש שנראה בסרטון כשהוא מדבר למצלמה ולבסוף הורג את פולי, מדבר במבטא בריטי.

 

בדיקה של שירותי הביטחון העלתה כי מדובר בצעיר בן 24, תושב לונדון. על פי מספר כלי תקשורת בבריטניה הצעיר הוא עבד אל-מג'יד בארי, בן למשפחת מהגרים מצרית. עוד נאמר בפרסומים עליו כי אביו הוא פעיל טרור שממתין בימים אלה לחידוש משפטו בגין מעורבות בפיגועים הקשים בשגרירויות ארצות הברית בקניה ובטנזניה בשנת 1998.