הרשות הפלסטינית תפרוס כוחות במקום אזורי חיץ בגבול הרצועה
הרשות הפלסטינית תפרוס כוחות במקום אזורי חיץ בגבול הרצועה
,רויטרס

המתווה המצרי: "יופסקו ירי הרקטות וחפירת המנהרות"

העיתון "א-שורוק" פרסם מפי מקורות בכירים 11 סעיפי מסמך שהועבר, לטענתם, לנציגי ישראל והפלגים הפלסטינים לקראת הסכם רגיעה. ישראל תתחייב להפסיק התקיפות בעזה ותסייע בשיקום התשתיות ברצועת עזה. מקור מצרי: "שר החוץ הקטרי הוא שהעלה את סוגיית הנמל הימי – ויממה לאחר מכן היא הפכה לדרישה המרכזית של חמאס"

על רקע הדיווחים על התקדמות משמעותית במשא ומתן העקיף בין ישראל לחמאס לרגיעה כוללת, פרסם היום (שישי) העיתון "א-שורוק" את המתווה של מצרים להסדרת הרגיעה. לפי הדיווח, מסמך ובו 11 סעיפים שעל הצדדים להתחייב אליהם הועבר כבר לשתי המשלחות, שהחלו את ההתייעצויות לגביו.

 

הסעיפים המרכזיים נוגעים להתחייבות של ישראל להפסיק את כל התקיפות ברצועת עזה, בתמורת לנצירת ירי הרקטות מצד הפלגים הפלסטיניים והפסקת חפירת המנהרות. בנוסף, ייפתחו המעברים לרצועת עזה ויועברו סחורות וחומרי בנייה - אך בכפוף להסכמים בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית תחת אבו מאזן.

 

לטענת הגורמים המצריים שהדליפו את פרטי המסמך, ישראל תבטח אזורי חיץ בצפון ובמזרח רצועת עזה הסמוכים לגדר המערכת, שם יוצבו מנגנוני הביטחון הפלסטינים של הרשות החל מינואר 2015. מהלך זה אמור להיות מבוצע בשני שלבים.

 

מלבד כל אלה, בקהיר קראו לצדדים להשלים את המשא ומתן הבלתי ישיר ביניהם בתוך חודש מרגע שייחתם הסכם הרגיעה. במהלך חודש זה הם יצטרכו להסדיר סוגיות שטרם נפתרו, כמו השבת גופותיהם של שני חללי צה"ל, אורון שאול והדר גולדין ז"ל וכן סוגית נמלי הים והתעופה.

 

"לא תהיה הסכמה על נושא הנמל"

למעשה, במצרים דחו את הדיון בסוגיות המורכבות לאחר נצירת האש. המקורות ששוחחו עם "א-שורוק" חשפו כי נושא הקמת נמל ימי ברצועה, שהפך לתנאי המרכזי של חמאס לאורך כל המשא ומתן הארוך, הועלה לראשונה דווקא על ידי שר החוץ הקטרי בישיבה סגורה של הליגה הערבית בחודש יולי. "יום לאחר מכן חמאס כבר הציג את זה כתנאי הראשי שלו", ציינו הגורמים.

 

לטענם, ישראל שלפה את נושא פירוז רצועת עזה מנשק ברגע שבו הונחה על השולחן סוגיית הנמלים. הם העריכו כי גם אחרי הסכם הרגיעה לא תושג הסכמה בין הצדדים בנושא בתקופה הקרובה.