14 טאפאס, 1,000 דגלים ו-10,000 שוטרים: ישראל נערכת לביקור האפיפיור

בשבוע הבא יבקר בישראל לראשונה האפיפיור פרנציסקוס, וכל הגורמים המעורבים מייחלים שהכל יעבור בשלום - ממעגלי האבטחה החוששים מפשעי שנאה, דרך האחראים לטקסים ותולי הדגלים, ועד לשף שמכין לו את המנות: "בשידור ישיר, הכל צריך להיות מושלם"

בירושלים נערכים בימים אלה במרץ לקראת ביקורו של האפיפיור פרנציסקוס בימי ראשון ושני הקרוב. בשבוע הבא ייצא האפיפיור הארגנטינאי, חורחה מריו ברגוליו, לראשונה מגבולות הוותיקן מאז נכנס לתפקידו - והיעד הוא המזרח התיכון המתוח.

 

(4:59 דקות)

 

בישראל מקווים שהביקור יהיה חלון ראווה ויפיץ לעולם את המסרים הנכונים, מה שגורם לכך שכ-10,000 שוטרים הוקצו לאבטחת המבצע, וחששות מפשעי שנאה מטילים צל על ההכנות. פרנציסקוס בן ה-78 מתנגד לרכב ממוגן כדי להיות קרוב יותר לציבור מאמיניו, מה שמסב במקרה הזה כאב ראש לרשויות האבטחה. כבר הערב הפגינו נגדו פעילי ימין בירושלים, כולל חברי כנסת לשעבר, וקראו לו "טמא, צא מארצנו הקדושה".

 

"זה יותר מסובך מאובמה", אומרת בחצי חיוך טליה לדור פרשר, המנהלת את הביקור מטעם משרד החוץ, ומתכוונת רק לנחיתתו של האפיפיור. "אנחנו עובדים המון שעות, בשביל חצי שעה".

 

מטרת הביקור של פרנציסקוס היא לחזק קשר בין כנסיות שונות בעולם הנוצרי - בעיני רבים הוא נחשב ל"מתנה נדירה לכנסייה הקתולית", מסביר הכומר הצליין ג'ים דלטון - אבל גם לשדר מסר של דו קיום. הוא ילווה ברב ישראלי ובשייח' מוסלמי.

 

כל הגורמים המעורבים בביקור מפגינים דריכות שיא. זה כולל את יצרני הדגלים שיספקו יותר מ-1,000 דגלי ותיקן, ואפילו את השף קובי בכר ממלון ממילא, שמכין 14 מנות טאפאס לכבוד הכס הקדוש. במלון הוקם מרכז תקשורת מתקדם ומנכ"ל המלון, אלי מאור, מודה: "בשידור ישיר אסור לפשל. הכל צריך להיות מושלם".