BETA

13.05.2014

11:02

עודכן:

ראש הממשלה לשעבר אולמרט נשלח לשש שנות מאסר בפועל

שופט בית המשפט המחוזי בת"א דוד רוזן גזר שש שנות מאסר על ראש הממשלה לשעבר בשל עבירות השוחד בהן הורשע במשפט הולילנד. "הוא שימש בתפקיד רם שאין חשוב ומרכזי ממנו והגיע למעמד של מי שהורשע בפלילים בעבירות בזויות", אמר השופט רוזן. בנוסף נגזר על אולמרט קנס בסך מיליון שקלים. עורך דינו אל אולמרט: "השופט הרחיק לכת, אולמרט עדיין רואה עצמו זכאי ועם תחושה זו הוא הולך לערער לעליון"

לראשונה בתולדות המדינה: ראש ממשלה לשעבר נשלח לכלא. בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (שלישי) שש שנות מאסר על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בנוסף נגזר על אולמרט קנס גבוה בסך של מיליון שקלים. כמו כן הוא הוחלט על עיכוב ביצוע של גזר הדין עד ל-1 בספטמבר, שככל הנראה יהיה התאריך בו ייכנס ראש הממשלה לשעבר לכלא.

 

רוזן מתח ביקורת חריפה על אולמרט טרם הכריז על העונש ואמר כי הוא ניצל את מעמדו הרם וקיבל כספי עתק. "מדובר במי שעמד בפסגת הפסגות. הוא שימש כראש הממשלה, בתפקיד רם שאין חשוב ומרכזי ממנו, והגיע למעמד שמי שהורשע בפלילים בעבירות בזויות. 

 

סניגורו של אהוד אולמרט, עורך הדין אלי זהר, הגיב לעונש ואמר כי בכוונתם לערער לבית המשפט העליון. "השופט הרחיק לכת כשהטיל את מילותיו החריפות על כל הנאשמים. שמעתם מה אמר אולמרט בישיבה בטיעונים לעונש, לא לקח שוחד, לא קיבל שוחד ורואה עצמו עדיין זכאי במובן של תחושותיו ואיתן הולך לערער לעליון", אמר זהר.

 

יועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר מתח ביקורת על החלטת השופט רוזן ואמר כי מדובר בשגיאה שמבוסס על הכרעת הדין השגויה, לדבריו. "העונש הוא בלתי צודק וחורג באופן קיצוני מכל עונש שהוטל אי פעם בגין עבירות דומות ובנסיבות דומות", אמר היועץ אמיר דן.

 

פרקליטת מחוז תל אביב, עורכת הדין ליאת בן ארי, התייחסה גם היא לגזר הדין, שתאם למה שביקשה הפרקליטות בשלב הטיעונים לעונש, ואמרה כי מדובר ביום לא קל עבור המדינה. "מי שקיבל שוחד הוא מושחת ודינו מאסר לתקופה ארוכה, אות קלון יוטבע על מי שקיבל שוחד ועובד ציבור. אין איש מעל החוק", אמרה בן ארי.

 

היא הוסיפה ואמרה כי היא מקווה שפסק הדין הזה ילמד ויהווה אבן דרך משמעותית במלחמה בשחיתות הציבורית. "יש לקרוא ולהפנים ואני מקווה שהדברים ידברו בעד עצמם. אני מקווה שכולנו נבים  את העבודה הקשה שעושות רשויות האכיפה ופרקליטות המדינה", אמרה הפרקליטה.

 

בהגיעו לחלקו של ראש הממשלה לשעבר אמר השופט רוזן כי אולמרט ניצל את תפקידו. בתחילת הדיון התייחס השופט דוד רוזן, מי שהרשיע את אולמרט בחודש שעבר, לעבירות שביצעו אולמרט ושאר המורשעים ומתח ביקורת חריפה על קבלת שוחד. "מקבלי השוחד מעוררים יחס של תיעוב וממאיסים את מוסדות המדינה על הציבור. נוטל השוחד הנו בבחינת בוגד", אמר השופט רוזן.

 

"אולמרט ניחן בסגולות מעוררות התפעלות, משכיל רהוט, איש חם ומחבק. תרם תרומה רבה לחברה ולמדינה", המשיך השופט לדבר על חלקו של אולמרט בפרשה. "שטרית ואולמרט אינם בבחינת פושעים רגילים, מדובר בפושעים שמרבית זמנם הוקש לפועלם הציבורי", הוסיף רוזן.

 

"אולמרט ושטרית פעלו להעשרת כיסם, על כן הם ראויים לעונשים שיבטאו שאט נפש ושיהיה בהן כדי לשרשר את הנגע הממאיר", הוא המשיך ואמר. 

 

השופט רוזן החל את הדיון בהתייחסו לנאשם הלל צ'רני, היזם של פרויקט הולילנד, אך בדבריו התייחס גם לשיקולי הענישה שהנחו אותו בהחלטה על גזר הדין של כל הנאשמים. "עונשו של אדם אינו צריך להיות סיכום מתמטי של מסגרות הקבועות בחוק, יש חשיבות להרתעה", אמר רוזן.

 

במקביל, אתמול נחשף בחדשות 10 כי הולכים ומתגבשים נגדו חשדות חדשים שנולדו מעדותה של מי שהייתה ראש לשכתו, שולה זקן. המשטרה חושדת כי לבקשתו של אולמרט שילם איש העסקים אייץ' אפלבאום את הקנס שנגזר על זקן שהורשעה בפרשת ראשונטורס.

 

על פי החשד, איש העסקים קיבל פנייה מאולמרט והתבקש לסייע לזקן לאחר שנגזר עליה קנס של 40 אלף שקלים בבית המשפט המחוזי בירושלים. כמו כן, הוא התבקש לסייע לה במימון הגנתה בערעור על הרשעתה בפרשה על ידי עורך הדין הקודם שלה, מיכה פטמן, בעלות של 15 אלף דולר. גורמים המעורים בחקירה סיפרו שאולמרט טוען שאכן ביקש לשלם סכומים לזקן, אבל לא יודע לאילו מטרות.