BETA

28.04.2014

16:57

עודכן:

אולמרט בבית המשפט, הבוקר. "השוחד - מהלך מתוכנן ומושכל"
אולמרט בבית המשפט, הבוקר. "השוחד - מהלך מתוכנן ומושכל"
,חדשות 10

הפרקליטות דורשת 5-7 שנות מאסר לאולמרט: "כגודל מעמדו, כך גודל האכזבה ממנו"

התובע בתיק הולינד הסביר כי הנאשמים חייבים לשבת תקופה ארוכה מאחורי סורג ובריח כדי להעביר מסר גם לשאר הציבור. "התמונה שנחשפה בתיק היא נדירה בהיקף השחיתות, כספי השוחד, בזהות המשחדים והמשוחדים, ובפרויקטים עתירי הממדים שעמדו על הפרק. הענישה צריכה להדהד", טען. יועץ התקשורת של אולמרט: "בקשת הפרקליטות קיצונית ומופרכת לחלוטין"

מאסר ממושך, קנס כבד וקלון - זו דרישת הפרקליטות לעונשו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. התובע בתיק "הולילנד", יהונתן תדמור, ביקש היום (שני) מהשופט דוד רוזן לגזור על אולמרט עונש מאסר משמעותי של מעל לשש שנים, בנוסף לקנס בסך 1.2 מיליון שקלים והטלת קלון בעקבות הרשעתו בעבירות שוחד בפרשת "הולילנד". הוא גם דרש בשם המדינה לגזור עונשים כבדים על יתר אנשי הציבור שהורשעו בלקיחת שוחד.

 

על יזם הולילנד, הלל צ'רני, מבקשת התביעה להטיל עונש של עד 10 שנות מאסר, אך לפי ההערכות עונשו יהיה נמוך בהרבה. כמו כן ביקש התובע לגזור על הנאשם הנוסף בתיק, אביגדור קלנר, 6-8 שנות מאסר על העבירה הראשונה, 7-9 שנות מאסר על העבירה השנייה וקנס של מיליוני שקלים.

 

על ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, דרשה המדינה לגזור שש שנות מאסר בפועל, ואילו על יו"ר חברת מלח, דני דנקנר, ביקשה הפרקליטות להטיל שבע עד שמונה שנות מאסר, וקנס בגובה 3.2 מיליון שקל. על אורי שטרית, שהיה מהנדס העיר, מבקשת הפרקליטות להטיל לא פחות משמונה שנות מאסר.  על המאכער מאיר רבין, אשר לדברי הפרקליטות "הפך את השחיתות לדרך חיים", מבקשת המדינה לגזור חמש עד שבע שנות מאסר.

 

"הענישה בתיק הולילנד צריכה להדהד למרחק, להלום את חומרת המעשים, להתריע ולהרתיע את היחיד ואת הרבים. התמונה שנחשפה בתיק היא נדירה בחומרתה ובהשפעה שיש לה על מדינת ישראל. היא נדירה בהיקף השחיתות, בהיקף כספי השוחד, בזהות המשחדים והמשוחדים, ובפרויקטים עתירי הממדים שעמדו על הפרק", טען תדמור בבית המשפט.

 

"אולמרט העדיף את האינטרס האישי על פני הציבורי", המשיך התובע. "לפי הכרעת הדין נרקמה מערכת יחסים אינטרסנטית בין אולמרט לעד המדינה, והוא נתן הנחיות לגורמים מקצועיים בעירייה על פי הנחיותיו של עד המדינה. ניכרת מעורבותו הניכרת בהיטלי ההשבחה.

 

 

שולה זקן בדיון הטיעונים לעונש במשפט הולילנד
 

שולה זקן בדיון הטיעונים לעונש במשפט הולילנד(חדשות 10)

 

"לקיחת השוחד הייתה מהלך מושכל ומתוכנן. הוא בחר לפנות לעד המדינה בבקשה לסייע לאחיו יוסי כדי לפתור את בעייתו הכלכלית רחוק מעיני הציבור, בדרך מוסתרת. הפנייה לעד המדינה ולא לאחר מעידה על קשר מושחת בינו לבין עד המדינה. אין אנו רואים כל הבדל בין לקיחת כספים לאיש משפחה או לו. הוא החליט לסייע לאחיו ובחר לעשות זאת בדרך של לקיחת שוחד. מעל פני השטח פעל לקידום העניינים, ומתחת לפני השטח זרמו אליו מאות שלמונים.

 

"אולמרט פעל מתוך אינטרס אישי מובהק שביקש לפתור בסתר את בעיות אחיו תוך ניצול מעמדו כראש עיריית ירושלים. עולה בבירור מהכרעת הדין כי הנאשם הבין את מעשיו כיון שבחר כבר בחקירותיו במשטרה להרחיק עצמו מעד המדינה ולתאר אותו כאיש זקן מקומה שש ומקל ההליכה. הוא ניחן בראייה חדה", טען התובע. "הנאשם אינו סמל, ואין בעובדה שהנאשם נשא בתפקיד הרם ביותר כדי שתשמש לו כחסינות מפני ענישה ככל אדם. נהפוך הוא. כגודל מעמדו, כן גודל האכזבה. הוא היה צריך להקפיד שבעתיים".

 

 

התביעה מבקשת שירצה עד 10 שנות מאסר. צ'רני
 

התביעה מבקשת שירצה עד 10 שנות מאסר. צ'רני(חדשות 10)

 

"החומרה של המעשים שנחשפו במשפט היא הרסנית למרקם היחסים בין הציבור לשלטון המבוססת על הנחת האזרח כי הרשות פועלת במקצועיות וללא שיקולים זרים", הוסיף התובע. במהלך הדיון ציטט תדמור בין היתר גם מפסקי הדין של בית המשפט העליון בעניינו של השר לשעבר שלמה בניזרי, שהורשע ב-2008 בלקיחת שוחד ונידון לארבע שנות מאסר.

 

עוד הפנה תדמור לגזר דינו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שהורשע באונס ובעבירות מין חמורות ונשלח לשבע שנות מאסר. התובע עשה זאת כדי להדגיש בפני השופט כי גם אנשי ציבור בכירים ביותר הם שווים בפני החוק. "אין אדם נמצא מעל החוק, יהיה מעמדו אשר יהא", הוא טען.

 

בנוסף למאסר בפועל, מבקשת התביעה להטיל קנסות משמעותיים של מיליוני שקלים על המורשעים - ובכוונתה לחלט כספים ורכוש שלהם בהיקפים זהים לסכומים שלקחו כשוחד.

 

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר בתגובה: "בקשת הפרקליטות קיצונית ומופרכת לחלוטין, ולא עומדת בשום מבחן של פסיקת בתי המשפט בעשר השנים האחרונות. דומה שנעשה כאן ניסיון של הפרקליטות לבוא חשבון עם אולמרט שלא משיקולים ענייניים".

 

עדכון ראשון: 13:57