BETA

03.03.2014

11:32

אובמה משוחח עם פוטין. הנשיא שהגעת אליו איננו מאוים
אובמה משוחח עם פוטין. הנשיא שהגעת אליו איננו מאוים
,רויטרס

דעה: "כל האופציות של ארצות הברית על השולחן?" לא ממש

על פעולה צבאית באוקראינה אין מה לדבר, סנקציות כלכליות חמורות ידחפו את פוטין לחיקה החם והמזמין של איראן • אפילו אם נשיא ארצות הברית ברק אובמה רוצה לדחוק את רוסיה לפינה, לא בטוח שיש לו איך • ואחת המפסידות הגדולות מהמצב באוקראינה, בטווח הקצר והארוך כאחד, היא ישראל

מאז הפלישה הרוסית לחצי האי קרים, עסוקה התקשורת האמריקנית בלשרטט את חוסר היכולת של הנשיא ברק אובמה לפעול בעוצמה הראויה כנגד המהלך הרוסי. את היעדר דרגות החופש שלו משווים לחוסר האונים של קודמו בתפקיד, ג'ורג' וו' בוש, בפלישה הרוסית לגיאורגיה. גם בוש דיבר "חזק" אך נשא בידו מקל קטן ולא מכאיב.


בבית הלבן קראו את העיתונים ומיהרו לשלוח את שר החוץ ג'ון קרי לתוכניות החדשות היוקרתיות של יום ראשון, ולהצהיר כי "כל האופציות על השולחן" (משום מה לאוזן הישראלית זה נשמע מוכר, כי זוהי בדיוק המנטרה של הבית הלבן ביחס לאיראן). קרי הגדיל לעשות ובראיון לרשת CBS חזר 3 פעמים על המנטרה "כל האופציות על השולחן".

 

שעות ספורות חלפו, ובתדרוך הטלפוני שקיבלנו אנחנו הכתבים, נאלץ בכיר בבית הלבן להודות ש"כל האופציות" לא כוללות, למשל, אופציה צבאית. גם האופציות הכלכליות, למעשה, מוגבלות מאוד. לא מדובר על סנקציות במסגרת מועצת הביטחון של האו"ם, אלא בצעדי ענישה הצהרתיים יותר - כמו ביטול הגעתה של משלחת כלכלית רוסית שהיתה אמורה להגיע השבוע לוושינגטון, והשעיית השיחות המכינות לקראת פסגת ה-G8 בסוצ'י ביוני, ואף איום להוציא את רוסיה מהמועדון היוקרתי של ה-G8.


בצעד של הפגנת סולידריות ייצא שר החוץ קרי לאוקראינה, וזה יקרה מיד בתום פגישת אובמה עם נתניהו היום בבית הלבן ולאחר שקרי ינאם הלילה בפני השדולה הפרו ישראלית איפא"ק. אובמה, שתכנן סופשבוע שקט, נאלץ לבלות שעות נוספות בטלפון עם מנהיגים אירופים ולגבש איתם מדיניות, לאחר ששיחת הטלפון שלו עם פוטין, שנמשכה כשעה וחצי לא השיגה דבר.

 

 

קרי עם נתניהו. הסכסוך הישראלי-פלסטיני נדחק הצידה
 

קרי עם נתניהו. הסכסוך הישראלי-פלסטיני נדחק הצידה(רויטרס)

 

האירופים מסכימים עם אובמה בעקרון; במציאות - האינטרסים הכלכליים שלהם בעסקאות עם רוסיה, עדיין משמעותיים יותר כנראה, מהיכולת לממש את המילים הקשות ולהפכן גם למעשים. הבכירים שתדרכו אותנו הכתבים בטלפון, הדגישו כי "רוסיה תחוש בהדרגה את הלחץ הכלכלי, ותרגיש שהיא לא רצויה בפורומים בינלאומיים כאלה ואחרים". באותה נשימה הדגישו כי הנשיא אובמה שירטט לפוטין גם נתיב יציאה מן המצב הנוכחי, שיתגמל אותו כלכלית.

 

אותנו, הישראלים, המשבר הדיפלומטי הזה צריך מאוד להדאיג, במיוחד בשל ההשלכות שלו על העניין האיראני. ראשית, אובמה ואנשיו באמת עסוקים עד מעל לראש עם אוקראינה (אפילו קרי הבלתי נלאה מניח לפי שעה בצד את הסכסוך הישראלי-פלסטיני). הפוקוס שראש הממשלה נתניהו מבקש לייצר כאן על איראן, ממש לא נמצא בראש מעייניהם של הבית הלבן ומשרד החוץ האמריקני כרגע.

 

האיום האמריקני בפגיעה כלכלית ברוסיה, עלול לייצר צרה נוספת. אין נתיב טוב יותר ממנו מבחינת האפשרות לשלוח את רוסיה לחיקם של האיראנים. בחיק החם הזה, הם יוכלו לעשות עסקאות כלכליות שיסייעו לשני "התלמידים המופרעים" בכיתה של אובמה, לרקוח מזימות כאוות נפשם. בהתחלה, זה יהיה רק בכותרות בעיתונים, אבל אם המשבר לא ימצא פתרון מהיר - הכותרות על עסקאות צפויות בין רוסיה לאיראן עלולות להפוך גם למציאות, כי את הריק הכלכלי שמאיים אובמה ליצור מול רוסיה, מישהו הרי יצטרך למלא, והמועמדת המיידית היא כמובן איראן. כך שלאובמה ולקרי יש אולי על השולחן אופציות רבות, אבל אין להם אופציות טובות.