BETA

16.01.2014

02:14

ניצב מנשה ארביב. המשפחה תומכת בהחלטה שלו להתפטר
ניצב מנשה ארביב. המשפחה תומכת בהחלטה שלו להתפטר
,דוברות משטרת ישראל

חשד: ניצב מנשה ארביב קיבל לכאורה טובות הנאה ממקורבים לרב פינטו

הוסר חלקית צו איסור הפרסום מעל הפרשה שהסעירה את המשטרה: המחלקה לחקירות שוטרים בודקת האם ניצב ארביב ומי מבני ביתו קיבלו טובות הנאה מאחד הרבנים הידועים והחזקים בישראל. ארביב, שטרם נחקר, יצא לחופשה מתפקידו וטען: "עלילת שווא. שמי ינוקה באופן מוחלט"

הפרשה שמסעירה את המשטרה נחשפת: משרד המשפטים התיר לפרסום לאחר חצות בעקבות עתירת חדשות10, כי במחלקה לחקירות שוטרים נפתחה חקירה בעניינו של ניצב מנשה ארביב, מפקד יחידת להב 433. הבדיקה נפתחה בעקבות מידע שנמסר לפני שבועות אחדים ליועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, המייחס לקצין ולמי מבני ביתו קבלה לכאורה של טובות הנאה מגורמים המקורבים לרב יאשיהו פינטו - אותו רב החשוד במתן שוחד לתנ"צ אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה.

 

בשבוע שעבר, כפי שפורסם לראשונה בחדשות10, חלה תפנית דרמטית בחקירת הרב פינטו בעקבות מידע חדש שהגיע אל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. לאחר מכן פרסמנו גם כי ה-FBI האמריקני "ידע בזמן אמת" על הקשר בין הרב פינטו לתנ"צ ברכה.

 

בשלב זה ניצב ארביב, שנחשב ל"ראש ה-FBI הישראלי" מתוקף תפקידו, עדיין לא נחקר. יחידת להב 433 מוגדרת כ"יחידה האחראית על המאבק הכלל מערכתי לצמצום תופעות הפשיעה החמורה הארצית, הבינלאומית והשחיתות הציבורית, והמאבק בארגוני הפשיעה". בשבוע שעבר עוד ביקשו פרקליטיו של הרב פינטו להעביר את החקירה בתיק המורכב מידיה של היחידה הארצית לחקירות הונאה, לידיה של המחלקה לחקירות שוטרים.

 

ארביב שימש במגוון תפקידים בכירים במשטרה מאז שנת 2000. הוא היה מפקד מרחב יפתח במחוז תל אביב בזמן המהומות שפרצו באינתיפאדת אל אקצה, המשיך משם לתפקיד מפקד היחידה המרכזית של איזור המרכז, מפקד מרחב השרון בדרגת תת ניצב, ולאחר מכן עבר לאגף המבצעים, בו שימש כראש מנהלת תיאום פעילות האכיפה של דיני המקרקעין. ב-2008 כבר מונה לסגן מפקד מחוז תל אביב, ובמאי 2011 עבר לשמש כנציג המשטרה בארצות הברית.

 

רק בספטמבר האחרון, כארבעה חודשים לאחר קידומו לדרגת ניצב, קיבל ארביב את הפיקוד על להב 433. בטקס בו קיבל את התפקיד, ביקש ממנו השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ': "טפל בהם ביד חזקה, בארגוני הפשיעה הקשים, זו מצווה לטפל בהם. הם מייצרים דורות של עבריינים, ובמלחמה הזו יש רק מנצחת אחת - המשטרה".

 

שופטת בית משפט השלום בירושלים, אנה שניידר, עדיין לא התירה לפרסם את מהות החשד לגבי טובות ההנאה ופרטיהן. על פי הודעת משרד המשפטים, "בנוגע לפרסומים נוספים בעניין הרב פינטו כאילו תיק החקירה נגדו נגנז - הרי שהפרסומים בענין זה אינם נכונים. מעבר לכך, אין בכוונתנו בשלב זה להתייחס לעניינו של הרב פינטו. עם זאת, נוכח פרסומים בעניין, מצאנו לנכון לציין כי בחקירת פרשת הרב פינטו לא נמצא בעבר בסיס לחשד לעבירות פליליות מצד תנ"צ אפי ברכה, ובעניין זה לא חל כל שינוי".

 

צפו בכתבה מהמהדורה המרכזית: בדיקת הפוליגרף של הרב פינטו

 

דנינו: "חזקת החפות עומדת גם לקציני משטרה"

ניצב ארביב, הודיעה משטרת ישראל, נפגש עם המפכ"ל יוחנן דנינו והחליט לצאת לחופשה עד שיתבהרו החשדות נגדו. בהודעת המשטרה הוגדרה ההחלטה כ"צעד ערכי, מתוך ראיית טובתה של יחידת להב 433 ומשטרת ישראל". בהיעדרו של ניצב ארביב, יופקד ניצב מני יצחקי, ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, גם על יחידת להב. "מדובר בעלילת שווא ובפגיעה בשמי הטוב", מסר ארביב, "אני מאמין כי הבדיקה תבוצע במהירות וביעילות, וכי בסופה, כאשר יגיעו לחקר האמת, ינוקה שמי באופן מוחלט".

 

המפכ"ל דנינו, שכהונתו הוארכה בשבוע שעבר על ידי השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ', ביקש שלא לצאת במסקנות נחרצות נגד ארביב: "טוב יהיה אם ניתן לרשויות המוסמכות למצות את פעולתן בטרם נחרוץ גורלו של אדם. כפי שהוכחנו כבר בעבר, המשטרה אינה מתפשרת על ערכים ועקרונות, אולם יש לזכור כי מדובר בשלב מוקדם של הבדיקה וחזקת החפות עומדת גם לקצין משטרה".

 

רק הבוקר, ביומו האחרון של ארביב לפני היציאה לחופשה, הודיעה היחידה בראשה עמד הניצב על מעצר של 20 חשודים בהשתייכות למעבדת ייצור מטעני חבלה, בעקבות פעולתם של שני סוכנים. לפני היציאה לפשיטה במהלכה נעצרו החשודים, אף השתתף ארביב בטקס הוקרה לאחד הסוכנים שלא היה שוטר. במשטרה טענו לאחר מכן כי הצליחו להניח את ידם על מטענים שהיו אמורים להתפוצץ בקרוב בגל חיסולים נוסף, במסגרת מלחמות משפחות הפשע בעולם התחתון.