BETA

08.01.2014

22:00

עודכן:

פירון לחדשות 10: "מוותר על התוכנית לשלוש בחינות בגרות בשביל הדבר האמיתי"

לאחר שהציג את תוכניתו לצמצום בחינות הבגרות, הבהיר שר החינוך כי בכוונתו לקבוע "עוגנים" שימנעו פגיעה בתוכנית במידה ולא ימשיך בתפקיד בממשלה הבאה. בנוגע לחזונו על צמצום משמעותי בבחינות, אמר: "הגעתי למסקנה שאם אתווכח על שלוש או על שבע לא נדבר על הדבר האמיתי". על תמיכתו בתלמידה שהתמרדה נגד המורה לספרות: "לא הייתי מתנסח כך היום, אך היא מאתגרת אותנו"

גולת הכותרת של תכנית החינוך שכתב שר החינוך, שי פירון, עבור "יש עתיד" בבחירות היתה לצמצם את הבגרויות לשלוש-ארבע בחינות, אולם במסגרת התוכנית שהציג היום (רביעי), נראה כי זו נזנחה לטובת צמצום פחות משמעותי בהיקף הבחינות. בראיון לחדשות 10, הסביר פירון: "אני מוותר עליו היום. הגעתי למסקנה שאם אתווכח על שלוש או על שבע לא נדבר על הדבר האמיתי שהוא למידה משמעותית".

 

פירון ביקש להדגיש כי התוכנית שהוא הציג שונה מרפורמות שקודמיו בתפקיד ניסו להנהיג. "אני בא מהכיתה, מתוך מערכת החינוך. אני מכיר את הרפורמות. אני יושב על הכיסא לשמש פה למורים, לתלמידים, למנהלים. אני בוגר ועדת דברת וגופים רבים ומגוונים", אמר פירון. "אנחנו מציגים תוכנית שהבסיס שלה הוא חינוך, איך מציתים לתלמידים את האש בעיניים".

 

שר החינוך דחה את האפשרות שתוכניתו תיגנז עם כניסתו של שר אחר לתפקיד, כפי שקרה במקרים קודמים, וטען: "ני מבטיח שבשבועות הקרובים יהיו עוגנים שלא ננקטו בעבר כדי להבטיח את קביעותה של המערכת בעסק. פגשתי בחודשים האחרונים למעלה מ-800 איש כדי לשתף אותם. אני חושב שמה שאני עובד עליו הוא שינוי תרבותי שיקבע שינוי. אנחנו מגדלים דורות של תלמידים שהמדידה היא אלוהי הלמידה. שאצלם המצוינות היא ציון. והנה אנחנו באים למורה ואומרים לו, תרווח, תשאל את התלמידים שאלות חקר, תהפוך למודל להזדהות".

 

בנושא זה, התייחס השר גם לסטטוס שבו שיבח תלמידת תיכון שהחליטה שלא ללמוד למבחן בספרות ובמקום כתבה חיבור היוצא נגד לימודי המקצוע. "היה כדאי לוותר עליו. אני חושב שלא הייתי כותב את הסטטוס בלשון הזה היום", הוא אמר על הפרסום בפייסבוק שעורר ביקורת. רבה.

 

עם זאת, הוא הוסיף: "היא מאתגרת אותנו בכך שהיא חושבת שלימודי הספרות לא רלוונטיים. ברמה המהותית, בואי נראה את המצב, כמה כשיש בגרות בספרות הולכים ללמוד מדעי הרוח באוניברסיטאות? כמה רוצים להרחיב בקריאה? אני רוצה להציע אתגר של הגדלת הרוח. אם נאפשר יותר שעות לספרות, להעמקה ביצירה, גם אותה תלמידה תבין שהלמידה בספרות היא מתנת חיים. יכול להיות שהיה צריך לנסח אחרת. ברמה העקרונית היא צודקת שברמת החוויה זה לא רלוונטי".

 

לדברי פירון, הוא מוביל תוכנית תלת-שלבית לתיקון מערכת החינוך, כולל טיפול בפערים הקיימים בתוך המערכת ונחשבים לאחד הכשלים המרכזיים שלה - נושא אליו התוכנית החדשה לא מתייחסת. "יש לנו יעדים: בשלב הראשון לשים קונסטרוקציה, לדבר על רוח אחרת שיהיה יותר אמון, יותר שיח. בשלב שני, נצטרך לגייס את הטובים ביותר בחברה להוראה. בשלב השלישי, להציע תוכנית עם תקצוב דיפרנציאלי שיפנה משאבים לפריפריה ולאוכלוסיות מוחלשות", הסביר פירון.