BETA

כך תדעו שאתם מכורים: לקראת סדרת הכתבות "משחק מכור"

הערב תעלה במהדורה המרכזית של חדשות10 סדרת כתבות חדשה של נגה ניר נאמן והילה אלרואי, על ההתמכרויות של העידן המודרני. לרגל הסדרה והפרק הראשון, העוסק בהתמכרות ליופי, מסביר ד"ר אילן טל, פסיכיאטר מומחה, איך לשים לב לסימנים המדאיגים. צפו בקטע מפרק הפתיחה

"לא כל כך יפה ולא בת 16, אבל יודעת משהו על העולם הזה". הנחמה של ניסיון החיים מול אובדן היופי והגיל, אותה מתאר חנוך לוין (בשירתה של ריטה) היא משהו שחלקנו מתקשים להשלים עמו. חלק יגידו כי הסירוב הזו הוא לגיטימי בעולם בו "צעיר ויפה" הוא אידאל.


אבל מה המשמעות של התופעה הרווחת בשנים האחרונות, של נשים שעל אף גילן הצעיר או יופיין הבלתי מעורער, עדיין חשות צורך רב - ולעתים בלתי נשלט - להרבות בטיפולי יופי? ויותר מכך, מה המשמעות של עיסוק מתמשך ואובססיבי בטיפולי יופי וגוף למיניהם? בין אם טיפול קוסמטי, בין אם ניתוח חזה, אף, יישור קמטים ועוד? מה המשמעות של תחושת היעדר הסיפוק מטיפולים אלו ורדיפה אחר עוד ועוד טיפול ללא מנוחה? לעתים, המשמעות של התנהגות זו היא התמכרות של ממש.

 

והיום, ילדות, נהיה דוגמניות. צפו בקטע מהפרק הראשון

 

היום כבר ברור כי התמכרות היא לא מילה נרדפת לסמים ואלכוהול בלבד. מגוון ההתנהגויות הרחב שאנשים מתמכרים אליהן כיום, הביאה את עולם הפסיכולוגיה והרפואה להגדיר תופעות שונות כהתמכרות. בין ההתמכרויות ההתנהגותיות נמצאת למשל התמכרות להימורים, התמכרות למסכים - כמו מחשב, אינטרנט, סמארטפון וכו', התמכרות למשחקי מחשב ואפילו התמכרות לטיפולי יופי וגוף.


חשוב לציין שלא כל שימוש הוא התמכרות, ואחרי הכל, רובנו לא מכורים. כל התמכרות מתחילה בצורך רגשי או בקושי רגשי מסוים. גם התמכרות לחומרים ממכרים כמו אלכוהול, סמים או תרופות החלו לשם סיפוק צורך רגשי עמוק ומורכב יותר. דיכאון, חרדה, חוסר סיפוק, ריקנות, בדידות, טראומה, צורך בתחושת שייכות ועוד - כולם דוגמאות לקשיים רגשיים, שעשויים לאפיין אנשים הסובלים מהתמכרות.

 

כך, למשל, הצורך להרגיש יפה יותר אינו הצורך העיקרי בהתמכרות ליופי, אלא הרבה מעבר לכך ולפעמים בכלל לא. נשים רבות מרגישות שהעיסוק הרב בטיפולי יופי הוא שיעזור להן למצוא בן זוג, להיות פחות בודדות, יותר בטוחות בעצמן מול אנשים בכלל (לא רק גברים), להרגיש יותר ייחודיות, או פחות עצובות. בשיחה כנה ומעמיקה הן יעידו כי זה לא הרצון להיות יפה יותר שמניע אותן, אלא הרצון להיות מאושרת יותר.

עם הזמן האדם מגלה כי ההתנהגות שולטת בו, ולא הוא בהתנהגות. ברור לו כי העבודה או חיי המשפחה הם משהו חשוב ומשמעותי עבורו, אך הוא פשוט לא יכול להפסיק לתת מקום עיקרי, ולפעמים בלעדי, להתמכרות

אי-שקט, חרדה, דיכאון

איך נדע מתי הזרקת בוטוקס קטנה היא בעצם הרבה יותר מכך? מתי ההתנהגות, שבמקרים מסוימים היא לגיטימית, הופכת להתמכרות המחייבת טיפול? באופן כללי ישנם שלושה סימנים עיקריים המעידים על קיומה של התמכרות: התרגלות, תסמונת גמילה, ושינוי אורח החיים.


הופעת תסמונת גמילה עלולה להופיע כאשר מנסים להפסיק או להפחית את ההתנהגות. לתסמונת הגמילה ביטוים שונים בהתמכרויות שונות (למשל תופעת הקריז הידועה במקרה של התמכרות לסמים או אלכוהול). תסמונת גמילה של התמכרויות ההתנהגותיות באה לידי ביטוי בסימנים של אי-שקט, חרדה, דיכאון ועד תחושות שונות בגוף, כשמנסים להפסיק לגמרי את ההתנהגות.

 

התרגלות או סבילות - התרגלות של האדם למינון מסוים. כלומר, כאשר הקניה הרגילה של תכשיר יופי כבר לא מספיקה כדי להרגיע את התחושה הלא נעימה בגוף ובנפש; כאשר ניתוח קטן פעם בכמה זמן כבר לא מעניק את אותה התרגשות, ויש צורך בלתי נשלט בעוד ניתוח או עוד טיפול משמעותי כדי לחוש שקטים עם עצמנו.

 

הסימן השלישי הינו פגיעה בתפקוד החברתי ו/או התעסוקתי ובאורח החיים בכלל - אחד המאפיינים העיקריים של התמכרות היא המקום הנכבד שהיא תופסת בחייו של אדם, והיעדר הרצון לעסוק בדברים אחרים שאינם קשורים בהתנהגות. עם הזמן האדם מגלה כי ההתנהגות שולטת בו, ולא הוא בהתנהגות. ברור לו כי העבודה או חיי המשפחה הם משהו חשוב ומשמעותי עבורו, אך הוא פשוט לא יכול להפסיק לתת מקום עיקרי ולפעמים בלעדי להתמכרות, ובלי שליטתו נאלץ לפגוע באותם תחומים שכה חשובים לו.

 

כך למשל, אשה עלולה למצא את עצמה מצמצמת את עולמה החברתי רק לנשים שגם הן עסוקות ביופי באופן בלתי פוסק, או שאינה מתעניינת כמעט בדברים אחרים. באשר להתמכרות ליופי, ומעבר למה שנאמר לעיל, נורת אזהרה חשובה היא מענה על השאלה האם טיפול היופי נעשה לשם השגת מטרתו בלבד (לנקות את הפנים בטיפול קוסמטיקאי, להמיס שומנים ברגליים שמציקים באופן ספציפי לתחושת היופי) או האם בעצם טיפול היופי נועד כדי להשיג את התחושה המיוחלת והמעט עמומה של "להרגיש יותר יפה" או "להרגיש טוב עם עצמי", "להרגיש פחות מכוערת", כדי סוף סוף "להיות יותר שמחה/ פחות עצובה" או כדי להרגיש "שיש מה שממלא את חיי".


נורת אזהרה חשובה נוספת היא חוסר השליטה בהתנהגות. כאשר אישה מבינה (או כאשר בני משפחתה מבחינים) שהיא עושה מעשים שלא חשבה שתעשה עבור טיפול יופי כלשהו, כמו לקחת הלוואה בשביל ניתוח, לנתק קשרים עם האנשים החשובים לה ביותר או לריב איתם כדי לשמור על הטיפולים להם היא כל כך זקוקה, וכדומה.

 

כמו שחשוב לזכור שברוב המקרים לא מדובר בהתמכרות, חשוב להבין כי כל התנהגות בשלב מסוים יכולה להפוך להתמכרות. במקרים אלו טיפול הוא ענין משמעותי ולעתים הדרך היחידה כדי להשיב את השליטה לחיים. בטיפול מול איש מקצוע, לומד האדם להבין מה עומד בבסיס ההתמכרות, איזה צורך רגשי מניע אותם באמת, איך קרה שהם איבדו שליטה, ובעיקר - איך הם יכולים לחזור לבחור את ההתנהגויות שלהם בעצמם ואיך לאהוב את עצמם יותר, ללא תלות בגורמים ובמעשים חיצוניים.

 

ד"ר אילן טל, פסיכיאטר מומחה, מנהל את הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד"ר טל