20.01.2019

21:54

קטאר: במהלך השבוע נעביר לעזה את הפעימה השלישית של הכסף

השליח הקטארי למזה"ת אמר כי ממשלתו תעביר כ-15 מיליון דולר לפקידי הממשל ברצועה. זאת, לדבריו, לאחר שבשישי האחרון אישרה ישראל את ההעברה בשל ההפגנות הרגועות יחסית

ממשלת קטאר תעביר במהלך השבוע פעימה שלישית של כ-15 מיליון דולר לפקידי הממשל ברצועת עזה, זאת לאחר שההעברה הוקפאה בעקבות האירועים האלימים סמוך לגבול עם ישראל - כך אמר השליח הקטארי למזרח התיכון, מוחמד אל-עמאדי, לסוכנות הידיעות רויטרס. מוקדם יותר היום דווח כי חמאס שיגר איום לישראל לפיו הוא יסלים את המצב בשטח במידה והכסף הקטארי לא יועבר בזמן המתאים.

"בגלל האירועים האלימים על הגדר, ממשלת ישראל הקפיאה את ההעברה", ציין השליח הקטארי. "ההעברה מותנת בכך שתהיה רגיעה באזור, ולכן ביום שישי האחרון ישראל אישרה את הפעימה השלישית". השליח הדגיש כי התשלום לא יעבור הפעם על ידיו במזוודות מזומנים כפי שקרה בעבר, אלא דרך מערכת חדשה שעל אודותיה סירב לפרט.

 

 

 הפגנות פלסטינים ברצועת עזה
 

הפגנות פלסטינים ברצועת עזה (חדשות 13)

 

 

אל-עמאדי הוסיף כי המהלך הבא של דוחא יהיה פרויקט חשמל בעלות של 80 מיליון דולר שישפר את אספקת החשמל לרצועה. "אנחנו נממן את הפרויקט, אך אני רוצה לוודא כי תהיה לנו את השליטה באספקת החשמל כך שאקבל את כספי בחזרה", הבהיר.

 

לבסוף סיכם: "אנחנו צריכים למצוא פתרון עבור שני מיליון בני אדם – זו המטרה שלנו, לא רק להעביר כסף בגלל שישראל רוצה שקט או חמאס מעוניין בכספים".

 

 ההפגנות על גדר הגבול סביב רצועת עזה
 

ההפגנות על גדר הגבול סביב רצועת עזה (חדשות עשר)

 


מוקדם יותר היום, כאמור, חמאס שיגר איום לישראל לפיו הוא יסלים את המצב בשטח במידה והכסף הקטארי לא יועבר בזמן המתאים - כך דווח הבוקר בעיתון "א-שרק אל-אווסט". על פי הדיווח, המסר הועבר באמצעות מתווכים איזוריים ומערביים והוא הכיל גם אזהרות מטעם חמאס על כך שהמצב ברצועת עזה יידרדר אם ישראל תמשיך לסגת מהבנות הרגיעה שהושגו לאחרונה. מלבד הכסף הקטארי התייחסו בארגון הטרור גם להסרת האיסור על הכנסה או הוצאה של עשרות מוצרים אל הרצועה ומחוצה לה ולהרחבת מרחב הדייג ל-18 מיילים.

בתוך כך, אביגדור ליברמן, שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, תקף את רה"מ נתניהו ברקע המתיחות בדרום: "נתניהו נסע לביקור מדיני חשוב בצ'אד. ומי מגיע במקומו? השליח הקטארי, שמביא איתו 15 מיליון דולר נוספים במזומן, המיועדים לחמאס. הפעימה השלישית של הכסף הקטארי התעכבה אמנם במעט, אך צפויה לעבור לידי הטרוריסטים כבר היום או מחר לכל המאוחר. זאת לאחר שביום שישי האחרון כמות המתפרעים לאורך גבול הרצועה עלתה באופן משמעותי ואף הייתה חדירה לשטח ישראל של פעיל חמאס מעזה".

ליברמן הוסיף כי "מדובר בהמשך תהליך הכניעה לטרור ולחמאס ושום ביקור מדיני באפריקה לא יוכל לחפות עליו. ממשלת ישראל חייבת להפסיק את העברת הכסף הקטארי, הדלק וכל ציוד נוסף לעזה ולהתנות כל הטבה לעזה בשחרורם של חיילינו ואזרחינו הנמצאים בשבי החמאס".