14.01.2019

19:54

סמוטריץ' נבחר ליו"ר האיחוד הלאומי; אורי אריאל צפוי לפרוש

בתום ספירת הקולות בפריימריז לרשימה, הח"כ ניצח את השר בפער של 43 קולות. "אין בי שמחה עכשיו. יש בי אימה ויראה מכובד האחריות". אריאל סירב ללחוץ את ידו של סמוטריץ'

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' נבחר הערב (שני) ליו"ר האיחוד הלאומי, אחרי שגבר על שר החקלאות אורי אריאל בבחירות על ראשות המפלגה. בעקבות התוצאה, אריאל צפוי לפרוש מהכנסת אחרי 18 שנה. בתום האירוע, אריאל יצא מהאולם וסירב ללחוץ את ידו של סמוטריץ'.

 

סמוטריץ' גבר על אריאל בפער של 43 קולות, כאשר קיבל 83 קולות לעומת שר החלקאות שקיבל 40 קולות. זאת, מסך 123 מצביעים מתוך 129. מלבד סמוטריץ', לרשימת האיחוד הלאומי לכנסת נכנסו, אופיר סופר, אורית סטרוק, יוסי כהן ועמיחי אליהו.

 

היו"ר הנבחר אמר הערב לחדשות עשר: "תודה רבה לחברי המרכז על האמון הגדול, תודה לאורי – מורי ורבי היה, מורי ורבי נשאר. אני סמוך ובטוח שהוא ימשיך בעשייה הציבורית, דרכנו יצטלבו ונמשיך לעשות דברים טובים ביחד. כרגע אני עם הפנים לאחד את כל המחנה, מקווה שהחברים בבית היהודי יסיימו גם את התהליך אצלם. נחבר את כל מי שרק אפשר, ונחזיר הביתה את כל הציונות הדתית. אני חושב שהציונות הדתית מבינה שזה הבית, בית לא עוזבים".

 

לשאלה האם ידרוש להיות במקום הראשון במפלגה ענה סמוטריץ': "אני אדרוש שמה שהכי טוב לעניין הוא מה שיהיה. אין ספק שהאיחוד הלאומי תהיה שותף שווה ואפילו בכיר, יכול וראוי להוביל. נראה מה קורה בצד השני. אנחנו רוצים להצליח, נדמה לי שכל הצדדים רוצים להצליח, ואני מאמין שזה אפשרי. אני מאמין שאנשים יחזרו הביתה".

 

אורי אריאל מתפלל בהר הבית
 

אורי אריאל מתפלל בהר הבית (חדשות עשר)

 

 

לטענה שבנט ושקד פעלו לבחירתו ליו"ר המפלגה אמר חבר הכנסת: "לא היה ולא נברא. אנחנו עם הפנים קדימה. אני מקווה שהם יצליחו בתנאי שהם יהיו נאמנים להצהרות שלהם, לא יחפשו את המנדטים אצלנו. שילכו להביא אותם מגנץ, מיש עתיד ועוד".

 

בהודעה רשמית לאחר הזכייה, מסר סמוטריץ כי: "אין בי שמחה עכשיו. יש בי אימה ויראה מכובד האחריות שהטלתם זה עתה על כתפיי. הנני העני ממעש, נרעש ונפחד".

 

"יש מי שמנסים בתקופה האחרונה לגמד אותנו וטוענים שהציונות הדתית סיימה את דרכה. שהיא איבדה את יכולת ההשפעה שלה. שכדי להנהיג ולהשפיע צריך לעזוב אותה. הערב אנו אומרים בקול צלול: הציונות הדתית היא התנועה המשפיעה ביותר במדינת ישראל, והיא ממשיכה ותמשיך בכך במלא המרץ – בתורה, בחינוך, בהתיישבות, בגרעינים, בצבא, בכלכלה, בתקשורת, וכן, גם בפוליטיקה".

 

מפלגת "הימין החדש", בראשות שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, הגיבה לתוצאות הבחירות: "אנו מברכים את בצלאל סמוטריץ' על בחירתו ליו״ר האיחוד הלאומי. הוא איש אידיאולוגיה ועשיה שפיו וליבו שווים. ‬כעת, כל אחד בדרכו יביא להגדלת גוש הימין למען עתיד המדינה ולמען שלמות ארצנו.‬ אנחנו מודים לשר אורי אריאל על שנות פעילות ארוכות שיחקקו בתולדות הציונות״.

 סמוטריץ, שקד ובנט
 

סמוטריץ, שקד ובנט ( חדשות עשר, רויטרס)

 

 

אמש פורסם כי הבית היהודי פועלים על מנת למנוע מסמוטריץ' להשתלט על הרשימה שנשארה לאחר עזיבתם של בנט ושקד. במפלגה חוששים שח"כ מתכנן לפעול לאיחוד עם מפלגת "עוצמה יהודית" הקיצונית. אם יצליח באיחוד, יוכל סמוטריץ' לבוא מתוך עמדת כוח לחברי הבית היהודי, ולדחוק אותם למקום השני ברשימה מאוחדת בראשותו.
 

בין הצעדים שנקטו במפלגה, נמצא ניסיון לאזן את המהלך שעושה סמוטריץ' באמצעות דמויות מתונות יותר שייצטרפו למפלגה. עם זאת, שורת הדמויות שכבר סירבו להם ארוכה מאוד וכוללת את ראש השב"כ לשעבר יורם כהן או את פרופסור יונתן הלוי, המנהל היוצא של בית החולים שערי צדק. הדבר מעיד, בין השאר, על הכיוון שבו מעוניינת ללכת המפלגה.

 

כזכור, ב-29 בדצמבר הודיעו שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, ראשי מפלגת הבית היהודי, כי הם פורשים מהמפלגה לטובת הקמתה של מפלגה בשם "הימין החדש". המפלגה, שאותה ינהיגו ביחד, מכוונת לקהל חילוני ודתי. בניגוד לטענתו, כי הופתע מהמהלך שביצעו בנט ושקד, לחדשות עשר נודע כי סמוטריץ' השתתף בהתייעצות על הנושא עם הרבנים וכי ידע עליו מראש.