14.01.2019

19:09

זימבבווה: המשטרה פתחה בירי לעבר נערים שהפגינו נגד יוקר המחיה

כוחות הביטחון במדינה האפריקנית ירו כדורים חיים והשתמשו בגז מדמיע נגד בני נוער שהבעירו מדורות ובזזו חנויות, במהלך השבתה כללית של המשק עקב משבר כלכלי חמור

משטרת זימבבווה ירתה היום (שני) כדורים חיים וכן השתמשה בגז מדמיע במהלך עימותים עם בני נוער שמנסים לאכוף את ההשבתה הכללית של המשק במדינה הדרום אפריקנית, במחאה על יוקר המחיה. המחאות האלימות פרצו ביום הראשון של ההשבתה בת שלושת הימים, שהוכרזה על ידי איגודי העבודה ברקע המשבר הכלכלי המתגבר במדינה. 

 

בבירת זימבבווה הרארה ובעיר הדרומית בולאוויו, המשטרה ניסתה לפזר קבוצות של בני נוער שהציתו מדורות ברחובות, העמידו מחסומים ובמקרים מסוימים אף בזזו חנויות. במקרים נוספים, נחסמו כבישים ראשיים ונעשו ניסיונות לסגור עסקים שנותרו פתוחים במהלך ההשבתה. בצ'יטונגוויזה, פרבר של הבירה הרארה, דווח על מפגינים שכיתרו תחנת משטרה ועל ירי של נשק אוטומטי שנשמע במקום. 

 

גורם משמועתי לחוסר שביעות הרצון הכלכלית הוא החלטת הממשלה האחרונה להעלות את מחיר הדלק ב-150%. במדינה כבר קיים מחסור חמור בסחורות מיובאות ויש אינפלציה הולכת וגוברת של מוצרי מזון בסיסיים. "סבלנו מספיק", אמר הסופר פילאני אניוני, שהיה חלק מהמחאות בבולוואיו. "הממשלה כעת מודעת לכך שאנחנו לא מרוצים מהמדיניות הטיפשית שלה שכוללת את העלאת מחירי הדלק".

 

 מחאות בזימבבווה
 

מחאות בזימבבווה ( רויטרס)

 

 

העימותים מהווים את התפרצות האלימות הגדולה ביותר במדינה, מאז ההפגנות שאירעו לאחר הבחירות בנובמבר 2017, שבהן נורו למוות על ידי המשטרה שישה אזרחים. שלטונו של הנשיא הקודם, רוברט מוגאבה, הסתיים בהפיכה צבאית שהותירה אחריה אבטלה גדולה, חובות ממשלתיים כבדים ותשתיות מתפוררות. נשיא זימבבווה, אמרסון מנאנגאווה, שנכנס לתפקיד לאחר התפטרותו של מוגאבה, ניצח בבחירות ביולי האחרון, אך לא הצליח להפוך את מצב הכלכלה כפי שהבטיח טרם כניסתו לתפקיד. 

 

מפלגת האופוזיציה הראשית, "התנועה לשינוי דמוקרטי", הוציאה קריאה כדי להרגיע את הרוחות ובה נאמר כי "המפלגה מביעה סולידריות עם פעולה אזרחית שקטה ברחבי המדינה". דובר מפלגת האופוזיציה, ג'ייקוב מאפומה, אמר: "הזהרנו את הממשלה שיש צורך בדיאלוג ושום דבר לא קרה. זה מה שקורה כשדוחקים אנשים לקצה". ניק מנגוואנה, דובר הממשלה, אמר כי "ברור שיש תוכנית מכוונת לחתור ולאתגר את הסדר". כמו כן, הוא הזהיר כי הממשלה "תגיב בהתאם נגד כל אלו שמנסים לחתור תחתיה ומפרים את השלום, החוק והסדר במדינה".