14.01.2019

16:15

עודכן:

סין
סין ,
רויטרס

סבב נוסף בזירה: בית המשפט בסין דן אזרח קנדי לגזר דין מוות

במשפט בזק שארך יום אחד נגזר עונש מוות על אזרח קנדי בגין הברחת סמים למדינה. היחסים בין שתי המדינות מתוחים מאז מעצרה של בכירה ב"וואווי" בחודש שעבר

הטונים הצורמים בין סין וקנדה עלו היום (שני) לשיא נוסף. בית משפט סיני דן אזרח קנדי למוות בגין הברחת סמים למדינה - והפך בכך את גזר הדין המקורי שגזר על האיש 15 שנות מאסר.

 

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, האשים את סין בשימוש שרירותי בעונש מוות. "יש לנו דאגה רבה כממשלה, כמו שצריכה להיות לכל החברים הבינלאומיים שלנו ובעלי בריתנו, על כך שסין בחרה ליישם עונש המוות".

 

רוברט לויד שלנברג הקנדי ערער על העונש שנגזר עליו בנובמבר בעוון הברחת מתאמפטמינים למדינה. אך כשברקע המשבר הדיפלומטי המתעצם בין שתי המדינות, בית המשפט צידד בתביעה והחמיר את עונשו. במהלך משפט הבזק שנמשך יום אחד בלבד, טענה התביעה בפני בית המשפט כי "כעת יש להם ראיות שמעידות ששלנברג היה מעורב בכנופיית פשע בינלאומי להברחת סמים", כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות הסינית “ecns”.

 

 מנג וואנז'ו
 

מנג וואנז'ו ( גטי אימג'ס)

 

 

המקרה האחרון עלול להעמיד למבחן, שוב, את היחסים בין בייג'ינג ואוטווה, שגם כך מתוחים מאז מעצרה של מנג וואנז'ו, סמנכ"לית הכספים של חברת המובייל הסינית "וואווי" בוונקובר בחודש שעבר. הבכירה נעצרה בחשד שהפרה סנקציות שהוטלו על איראן. בתגובה למעצרה של מנג, עצרה ממשלת סין שני אזרחים קנדים, מייקל ספייבור ומייקל קובריג, בחשד ל-"סיכון הביטחון הלאומי", אישום שרומז לעבירות ריגול. המשטרה בסין מחזיקה את הקנדים במתקן סודי, אך לא פרסמה את האישומים המדויקים נגדם או נתנה להם לראות את עורכי דינם ומשפחתם.

 

משרד החוץ הסיני הכחיש כי משפטו של שלנברג ומעצריהם של קובריג וספייבור קשורים למעצרה של מנג. בסוף השבוע אמר דובר המשרד, לו קאנג, שהביקורת מפחיתה בערכו של החוק הסיני. עם זאת, בכירים בשלטון הסיני ערערו את הטענה כשאמרו שהממשלה הייתה "במגננה" לאחר מעצרה של מנג.

 

במאמר מערכת שפורסם בעיתון הקנדי "היל-טיימס", כתב השגריר הסיני לאוטווה לו שאייה שהקריאות לשחרר את קובריג וספייבור מצטיירות כ"ערימה של אנוכיות מערבית ועליונות לבנה": "הם אומרים שהמעצר של שני אזרחים קנדיים כנקמה על מעצרה של מנג בקנדה הוא בריונות מצדה של סין", כתב לו. "עבור האנשים האלו, הזכות של סין להגן על עצמה היא עלבון לקנדה".