14.01.2019

13:29

גנץ משיב למבקרים: "הם ירו בגב של אחינו הדרוזים. אנחנו נרפא"

המערכת הפוליטית סוערת לאחר ההתבטאות הראשונה של הרמטכ"ל לשעבר על חוק הלאום. בליכוד תקפו: "גנץ הוא שמאל, בדיוק כמו לפיד". ח"כ אוחנה: "טירון פוליטי"

בחירות 2019: הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, משיב למבקרים. מטעם מפלגת "חוסן לישראל" נמסר בעקבות התגובות לדברי גנץ על חוק הלאום כי "הם ירו בגב של אחינו הדרוזים ואנחנו נרפא". עוד נמסר מהמפלגה כי "מדובר בפניקה ואיבוד עשתונות". הבוקר, התבטא גנץ, לראשונה באופן פומבי מאז שהכריז על הקמת מפלגתו, ואמר כי יפעל לתיקון חוק הלאום. דבריו נאמרו במפגש עם פעילים דרוזים מחוץ לביתו.

 

"יש לנו ברית דמים, אבל לא פחות מכך יש לנו ברית חיים", אמר גנץ. "אנחנו צריכים לוודא שביחד אנחנו בונים את השותפות הזאת ואת הברית הזאת בצורה משותפת בברית חיים – כמו שראוי שיהיה. אני אעשה ככל שביכולתי לפעול למען תיקון נכון של חוק הלאום". מעבר לכך סרב גנץ לענות על שאלות הכתבים שהגיעו למקום. 

 

 

 

בני גנץ עם פעילי המטה למאבק בחוק הלאום
 

בני גנץ עם פעילי המטה למאבק בחוק הלאום (חדשות עשר )

 

 

בעקבות דבריו, ממפלגת הליכוד נמסר: "כשגנץ תוקף את חוק הלאום וציפי לבני מברכת אותו על כך, כולם יודעים את המובן מאליו: גנץ הוא שמאל, בדיוק כמו לפיד". גדעון סער, שמתמודד ברשימת הליכוד, הוסיף: "אם המשפט הראשון שאומר בני גנץ הוא נגד ההישג הכי חשוב של המחנה הלאומי בכנסת היוצאת זה ממקם אותו בדיוק מוחלט: מולו. אני מכבד את עברו הצבאי של גנץ וקצת פחות מתרשם מהבנתו במשפט חוקתי. אין כל סיבה לתקן או לשנות את חוק הלאום".

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 

תגובתה של ח"כ יעל כהן פארן (התנועה):

 

 

ח"כ אמיר אוחנה הגיב גם הוא לאמירותיו של גנץ. "גנץ בחר לשבור שתיקה, ופגע בחוסן ישראל", אמר. "חוק יסוד הלאום איננו דורש תיקון. הוא מבטא, על כל 11 סעיפיו, את הערכים היסודיים עליהם מושתתות מדינת ישראל והציונות כולה. הוא אולי רמטכ"ל לשעבר, אבל בכך שהצטרף לאחמד טיבי ולציפי לבני, הוכיח שהוא טירון פוליטי. אה, ולמי שתהה - כן, גנץ הוא שמאל".

 

 

 

יו"ר העבודה אבי גבאי, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "גנץ, אתה צודק - חייבים להוסיף שוויון לחוק הלאום. אבל אי אפשר לעשות את זה מתוך ממשלת נתניהו. אני יודע, אני הייתי שם. אל תתייאש, אפשר לעשות שינוי. תתחייב: אני לא יושב בממשלה של נתניהו".

 

 אבי גבאי
 

אבי גבאי (חדשות עשר )

 

 

ממפלגת הימין החדש נמסר בעקבות תמיכתו של גנץ במאבק הדרוזים: ‏"אמירתו הראשונה של גנץ בפוליטיקה מבהירה - גנץ חבר לשמאל. חוק הלאום הינו הישג היסטורי אשר מחזיר למדינה את אופיה הלאומי, היהודי והציוני מול השחיקה המתמשכת שגרם בג"ץ. תכנית גנץ לשינוי חוק הלאום מבהירה את עמדתו".

 

שרת המשפטים איילת שקד, אמרה בתגובה לדברי גנץ: "כוונתו של גנץ לשנות את חוק הלאום תפגע באופיה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הכנסת היא זאת שקובעת את אופיה של מדינת ישראל, ולא בג"ץ. באחינו הדרוזים, ובתחושות הקשות שלהם, צריך לטפל בהידברות ביחד ובחקיקה נפרדת".

 

תגובתה של ח"כ קארין אלהרר: 

 


 

מטעם מפלגת התנועה נמסר: "מברכים על דברי בני גנץ. התנועה מובילה את המאבק לישראל יהודית וגם דמוקרטית ונחוקק במשותף את חוק יסוד מגילת העצמאות - ישראל היא מדינת העם היהודי שיש בה שיוויון. משימה ראשונה לאחר הבחירות". יו"ר המפלגה, ציפי לבני, כתבה בטוויטר שלה: "תזכרו את היום הזה שבו הליכוד הופך את מגילת העצמאות - המסמך המאחד עליו חתומים כל האבות המייסדים של המדינה, כולל הרוויזיוניסטים - לשמאל! כשהתנועה בראשותי נלחמת על מדינה שהיא יהודית ודמוקרטית, אל תגידו שזה ברור. על זה המאבק בבחירות. שנתניהו יודיע האם הוא בעד או נגד חוק מגילת העצמאות".

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) ביקרה משמאל את אמירתו של גנץ, ואמרה: "מנהיגות זה לא לשנות את חוק הלאום. מנהיגות ואומץ זה לבטל את חוק הלאום, להשליך אותו בלי למצמץ לפח האשפה של ההיסטוריה".