14.01.2019

09:22

עודכן:

לעיני המצלמות: ראש העיר גדנסק נדקר באירוע צדקה - ומת מפצעיו

בתום נאומו של פאבל אדמוביץ', צעיר זינק לבמה ותקף אותו בסכין. נשיא פולין: "בד"כ אנחנו חלוקים, אבל היום אני איתו ללא תנאים"

לעיני המצלמות: פאבל אדמוביץ', ראש עיריית גדסנק שבפולין, מת מפצעיו היום (שני) לאחר שנדקר אמש במהלך אירוע צדקה ואושפז במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם. המשטרה עצרה את החשוד בדקירה, בן 27 שלו עבר פלילי. אדמוביץ' עבר ניתוח בן חמש שעות ורופאיו הגדירו את מצבו "מאוד מאוד חמור". בעיר נערך היום מבצע לגיוס תרומות דם עבור ראש העיר. כמה תושבים סיפרו לכלי התקשורת במדינה כי קיבלו חופש מעבודתם על מנת לתרום דם. נוסף לכך, מתכננים בעיר לקיים אירוע מחאה כנגד אלימות.

 

התקרית אירעה במהלך אירוע הצדקה השנתי של ארגון הצדקה הגדול ביותר בפולין, "WOŚP". בצילומים מהאירוע, שבמסגרתו גויסו תרומות עבור ציוד לבית החולים בעיר, נראה אדמוביץ' עומד על הבמה כשהוא מחזיק בזיקוק ומספר לקהל כי "היום היה יום נפלא", שניות ספורות לפני שהתוקף מזנק לעברו עם הסכין.

 

לפי דיווחים בכלי תקשורת פולניים, התוקף צעק כי נאסר ללא הצדקה בתקופת כהונת הממשלה הקודמת, שהוחלפה ב-2015: "שלום! שלום! שמי הוא סטפן, נאסרתי אבל אני חף מפשע... מפלגת המצע האזרחי (PO) עינתה אותי, וזו הסיבה שאדמוביץ' מת הרגע". ממשטרת פולין נמסר כי הצעיר בעל עבר פלילי וכי שדד בנקים.

 

 המקום בו נדקר ראש העיר גדנסק
 

זירת האירוע בו נדקר ראש העיר גדנסק פאבל אדמוביץ' (getty images )

 

 

אדמוביץ' השתייך בעבר למפלגת המרכז PO, אך כעת מכהן כפוליטיקאי עצמאי. ב-20 השנים האחרונות הוא משמש כראש עיריית גדסנק, עיר נמל לחופי הים הבלטי. כראש עיר נהנה אדמוביץ' מפופולריות גבוהה, והוא נתפס כקול ליברלי שתומך בזכויות שוות לקהילת הלהט"ב במדינה וכמקדם סובלנות כלפי מיעוטים. בשנה שעברה הוא צעד במצעד הגאווה, צעד נדיר עבור ראשי עיר בפולין. נוסף על כך, הביע אדמוביץ' סולידריות עם הקהילה היהודית בגדנסק לאחר שחלונותיו של בית הכנסת בעיר נופצו בשנה שעברה.  

 

הדקירה זעזעה את המדינה וגררה תגובות של תמיכה באדמוביץ' מכל קצות הקשת הפוליטית. נשיא פולין, אדרז' דודה, קרא לאזרחים להתפלל עבור אדמוביץ', וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "בדרך כלל אנחנו חלוקים בדעותינו, אבל היום אני איתו ללא תנאים". ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, צייץ כי "המתקפה על חייו של ובריאותו של פאבל אדמוביץ' ראויה לגינוי החריף ביותר". נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, שכיהן בעבר כראש ממשלת פולין והיה ממקימיה של מפלגת PO, קרא אף הוא להתפלל לשלומו של ראש העיר: "בואו נתפלל כולנו למענו של אדמוביץ'", כתב בטוויטר. "פאבל, אנחנו איתך".