11.01.2019

18:01

רונלד על הצלב: פצועים במחאה נגד תערוכה במוזיאון חיפה

מפגינים ניסו לפרוץ למוזיאון האמנות בעיר כדי להוריד פסל שמציג את סמל רשת "מקדונלד'ס" כישו, וזרקו אבנים לעבר שוטרים. שלושה שוטרים נפגעו בראשם ואדם אחד נעצר

מאות נוצרים הפגינו היום (שישי) מול מוזיאון האמנות בחיפה, במחאה על מיצג שהשתמש בדמותו של ישו. תושב חיפה, בן 32, נעצר בחשד לתקיפת שוטר, וההפגנות פוזרו לבסוף באמצעות רימוני הלם.

 

מזה מספר חודשים מוצגת במוזיאון האמנות בחיפה התערוכה "סחורה קדושה", במסגרתה מוצגת היצירה "מק ישו" של האמן יאני לינונין, במרכזה עומד צלב שעליו תלויה דמותו של הליצן רונלד מקדונלד – הסמל של רשת ההמבורגרים המפורסמת, הבאה להפנות את תשומת הלב הציבורי לשיתוף הפעולה בין מערכות דתיות וצרכניות.

 

 מפגינים מול מוזיאון חיפה לאמנות
 

מפגינים מול מוזיאון חיפה לאמנות (חדשות עשר)

 

 

היום, כאמור, התאספו מאות בני אדם כדי למחות על היצירה, ואף ניסו לפרוץ למוזיאון כדי להוריד את המיצג. השוטרים חסמו את הכניסה למקום, ובתגובה השליכו עליהם המפגינים אבנים. שלושה שוטרים נפצעו בראשם ופונו לקבלת טיפול רפואי. אדם אחד נעצר – וארבעה נוספים עוכבו לחקירה.

 

"הפסלים והדמויות מציגות את סמלי הדת הנוצרית והמוסלמית באופן מביש. העליתי את הנושא לרשתות החברתיות והעניין תפס תהודה במגזר", סיפר אמיר בלאן, שהגיע להפגנות. "הפגנו במשך יומיים מול המוזיאון אך ללא תוצאה. המשטרה הגיבה באופן אלים ועצרה מפגינים".

 

ודיע אבו נסאר, יועץ מועצת הבישופים בארץ הקודש, מסר בתגובה לאירועים:"אני מבין את רגשות הציבור, ומאידך קשה לי להאמין שיש כאן כוונה זדונית לפגוע. בכל זאת נטפל בעניין, נבהיר ונמליץ לא לעשות שימוש בסמלים דתיים במסגרת מחאה אמנותית. אנחנו חיים בישראל ובמזרח התיכון, ולא באירופה. לאוכלוסייה כאן יש השקפת עולם אחרת, מסורתית יותר, וסמלים דתיים עדיין נהנים מכבוד שיש לשמור עליו. הונחיתי ליצור קשר עם האחראים על התערוכה במוזיאון, להבהיר להם ששימוש כזה בסמלים נוצריים מהווה פגיעה לא מתקבלת, ולדרוש את הסרת העבודות הפוגעניות לאלתר".

 

 "מק ישו" מתוך התערוכה "סחורה קדושה"
 

"מק ישו" מתוך התערוכה "סחורה קדושה" ( חדשות עשר)