31.12.2018

16:33

"נתניהו ביקש מטראמפ שהנסיגה האמריקנית מסוריה תהיה הדרגתית"

פקיד ישראלי בכיר אמר בתדרוך לכתבים בריו דה ז'ניירו כי רה"מ ביקש מהנשיא האמריקני שהוצאת הכוחות תיפרס על פני תקופה ממושכת. בשבועות הקרובים ימונה שר חוץ חדש

גורם מדיני בכיר אמר היום (שני) בתדרוך לכתבים בריו דה ז'ניירו, כי בשיחה על סוריה, לאחר הודעתו של הנשיא טראמפ על הנסיגה – ביקש ממנו ראש הממשלה נתניהו לבצע את הנסיגה בצורה הדרגתית, ולאורך תקופה ממושכת. עוד ציין הגורם, כי מחר ייפגש נתניהו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, וכי בשבוע הבא יבקר בארץ יועץ הביטחון הלאומי של טראמפ, ג'ון בולטון. שתי הפגישות בין נתניהו לבכירי ממשל טראמפ יעסקו בנסיגה מסוריה.

 

עוד אמר הגורם הבכיר, כי נתניהו שוקל להגיע לדיוני הפורום הכלכלי העולמי שיתקיימו בדאבוס בסוף ינואר כדי לפגוש שם את הנשיא האמריקני. הגורם הבכיר התייחס גם לתיק שנותר פנוי לאחר התפטרותו של אביגדור ליברמן, ואמר כי נתניהו צפוי למנות בשבועות הקרובים שר חוץ, הצפוי להיות אחד משרי הליכוד. זאת כיוון שרק מינוי של שר מכהן לא יחייב הצבעה בכנסת.

 

מוקדם יותר היום, התייחס הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו לדרך בה תתבצע הנסיגה, ואמר: "אם כל אדם אחר מלבד דונלד טראמפ היה עושה את מה שאני עשיתי בסוריה, שהייתה בשליטת דאע"ש כשנכנסתי לתפקיד – הוא היה מוכרז כגיבור לאומי. דאע"ש הוכרע ברובו, ולכן אנחנו מחזירים לאט-לאט את חיילנו לביתם ומשפחותיהם".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 כוחות אמריקניים בסוריה
 

כוחות אמריקניים בסוריה ( רויטרס)

 

 

גורמים בארצות הברית טוענים, כי למרות ההבטחה של טראמפ להוציא את הכוחות מסוריה בטווח הזמן הקרוב, מסתמן כי המהלך ייארך חודשים רבים, כך על פי דווח בסוף השבוע ברשת ABC. זאת, בניגוד להערכות גורמים אחרים בארה"ב מיד לאחר ההכרזה, לפיהם המהלך יוכל לצאת לפועל במלואו בתוך כשלושה חודשים בלבד; גורם אחר טען שבתוך 30 יום יוכל אחרון החיילים לעזוב. לטענת הגורמים הבכירים, עדיין לא התקבלו ההחלטות הקונקרטיות הנוגעות לתכנית המדוייקת להוצאת כ-2,000 החיילים האמריקנים המוצבים בסוריה.

 

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, התייחס ביום שבת לנסיגת ארה"ב מסוריה: "טורקיה תשתף פעולה פעולה באופן הדוק עם רוסיה ואיראן בסוריה לאחר יציאת הכוחות האמריקניים". לדבריו, "מטרתנו היא לנקות את סוריה כולה מארגוני טרור". צ'בושולו אמר את הדברים במהלך פסגה בין שרי ההגנה של רוסיה וטורקיה במוסקבה. מוקדם יותר, אמר שגריר רוסיה לאו"ם, וסילי נבנזיה, כי "הודעת הנשיא טראמפ על הסגת הכוחות האמריקניים היא צעד בכיוון הנכון".

 

בתוך כך, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בריאיון לטלוויזיה הסינית כי "הנוכחות הצבאית של ארה"ב במפרץ הפרסי אינה חוקית ומוסיפה למתח האזורי".