31.12.2018

11:32

עודכן:

החשד לטרור יהודי: הוארך בשבוע מעצרם של שלושת הנערים

טרם הדיון בהארכת מעצרם, ביהמ"ש קבע שהקטינים שנעצרו לא רשאים לראות פרקליט. עוה"ד: "פגיעה בזכות חוקתית ובסיסית". שי ניצן: "טרור משני הצדדים מסכן את ביטחון המדינה"

בית משפט השלום בראשון לציון האריך בשבוע את מעצרם של שלושת הנערים החשודים במעורבות בטרור יהודי. לפני כן, קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי שלושת הנערים שנעצרו אתמול כחלק מחקירת טרור יהודי שמתקיימת במשטרה ובשב"כ לא זכאים להיפגש עם עורך דין מטעמם. בכך, דחה ביהמ"ש את הערר שהגישו פרקליטי הקטינים. זאת, זמן קצר לפני דיון בהארכת מעצרם בבית המשפט השלום בראשון לציון. בזמן הדיון בבית המשפט, התפרעו עשרות נערים מחוץ למתחם, וניסו למנוע מניידת משטרה לנסוע מהמקום.

 

"לצערי בתי המשפט נותנים גיבוי רחב מדי לשב"כ ורק לאחרונה נחשפנו לעדויות קשות על התנהלות השב"כ בחקירת עצורי 'דומא' כאשר העצורים התחננו בזמן אמת לשופטי המעצרים שההתנהלות תיפסק ובית המשפט התעלמו מבקשתם", אמר עו"ד איתמר בן גביר שמייצג את אחד החשודים. "בכוונתו לערער לבית המשפט העליון ולמנוע פגיעה נוספת בקטינים".

 

 

 

עו"ד עדי קידר מארגון "חוננו", שמייצג שניים מהקטינים מסר כי "מטרת השב"כ היא לעלות חזרה את המניות שירדו וקרסו בפרשיית דומא. אנחנו ציפייה שבית המשפט יחזור ויזכיר להם את הפקת הלקחים והביקורת הקשה שהוטחה בהם, ויאפשר לנו לפגוש את הלקוחות שלנו בהתאם".

 

עו"ד נתי רום הוסיף כי "לצערנו הרב שב"כ משתמש פה בכלי קשה וחריג. הדבר הזה פוגע בזכות חוקתית בסיסית של הנערים האלה, פגיעה קשה בקטינים". "הכלי הזה לא מתאים בכלל, הפגיעה הקשה הזאת פוגעת קשה בנערים ואנחנו דואגים לשלומם אנחנו לא יודעים מה קורה איתם אנחנו לא יודעים מה עושים להם המשפחות לא יודעות מה קורה איתם. הכלי הזה צריך להיות שמור רק למקרים של פצצות מתקתקות חריגות במיוחד וכאן לא מדובר במקרה כזה", הוסיף רום.

 

בתוך כך, פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס לחקירה ואמר כי "על רקע אירועי הימים האחרונים חשוב להדגיש כי טרור הוא טרור, בין אם הוא בא מערבים או יהודים". לדבריו, "יש להילחם בכל האמצעים החוקיים נגד התופעה כיוון שטרור משני הצדדים מסכן את ביטחון המדינה". הדברים נאמרו בוועידת כלכליסט.

 

שי ניצן בוועידת התחזיות של כלכליסט
 

שי ניצן בוועידת התחזיות של כלכליסט (כלכליסט)

 

 

אבי אחד העצורים: "בני לקח מתוך הכיתה לעיני בני כיתתו"

 

לפי הארגון, בין העצורים נמצא נער הלומד בישיבה בשומרון - שם אף נערכה פשיטה טרם המעצר. נוסף עליו נעצר קטין שזהותו לא ידועה, וקטין נוסף שנעצר במודיעין.

 

אביו של אחד העצורים אמר אתמול לאחר המעצר כי "בני נעצר היום על ידי השב"כ. הוא נלקח מתוך הכיתה לעיני בני כיתתו. מדובר בנער נורמטיבי המבלה את מירב יומו בלימוד ובתפילה. אנו הוריו בטוחים כי הוא לא עשה דבר וכל ההאשמות נגדו הינן עלילה חסרת בסיס. אנו כהורים חוששים מאוד כי בשב"כ הוא יעבור עינויי גוף ונפש. אנו מתחננים ומבקשים בכל פה שיעבור לטיפול המשטרה, שיזכה לראות עורך דין ואותנו באופן מידי, שיזכה לטיפול הגון הראוי לכל אדם ובוודאי לנער קטין, ובטוחים שחפותו תוכח מיד ושישוחרר בחזרה למשפחתו וללימודיו".

 

עורך הדין עדי קידר, מטעם הארגון, הודיע כי תוגש לבית המשפט בקשה דחופה לאפשר לראות את הקטינים. קידר הוסיף: "נראה שבשב"כ ובפרקליטות לא מפנימים את המסקנות מהחקירות הביטחוניות האחרונות ומהביקורת שמופנת כלפיהם, ומנסים רק בדרכים אלימות ובלתי קבילות לחלץ הודאות מנערים צעירים. גם הפעם נעצר קטין, צעיר, כאשר נמנע ממנו מפגש עם עו"ד באופן חריג".

 

אנשים מחוץ לבית המשפט בו מתקיימת הארכת מעצר לשלושת החשודים בטרור היהודי
 

אנשים מחוץ לבית המשפט בו מתקיימת הארכת המעצר (חדשות עשר)

 

 

עו"ד איתמר בן גביר שמייצג את אחד הקטינים שנעצרו מסר בתגובה: "הניסיון מוכיח שהמחלקה היהודית בשב"כ חוקרת נערי גבעות בצורה אגרסיבית ובעייתית, מה שלא מאפשר לחקור ולבדוק את האמת אלא לכל היותר להוציא הודאות שווא. צו איסור מפגש עם עורך דין שהוצא למרשי נועד בדיוק לאותה המטרה של הגברת הלחץ וההתעללות ויש חשש ממשי לגורלו של הנער שנעצר".