BETA

19.12.2018

20:32

שי ניצן סבור: יש להאשים את רה"מ בשוחד בתיקי 2000 ו-4000

פרקליט המדינה ערך דיונים בעקבות העברת חוות הדעת של הפרקליטות • בתיק 1000, מילצ'ן עומד במוקד התלבטות הפרקליטות האם להמליץ להעמיד לדין את נתניהו בגין שוחד

פרקליט המדינה, שי ניצן, סבור כי יש להעמיד לדין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בגין שוחד בתיקי 2000 ו-4000. ניצן הגיע למסקנה זו בעקבות דיונים שנערכו לאחר שפרקליטות מיסוי וכלכלה העבירה את חוות הדעת בתיקי 1000 ו-2000 לפני כחודש וחצי. הידיעה על העברת חוות הדעת של הפרקליטות לניצן פורסמה בחדשות עשר בחודש שעבר.

 

בתוך כך, קיימת התלבטות בפרקליטות מיסוי וכלכלה בתיק 1000. הפרקליטות סבורה שמדובר בתיק שוחד ודעה זו גם מופיעה בחוות הדעת. עם זאת, קיים מלכוד בשל ארנון מילצ'ן: אם יעמידו לדין את נתניהו, יצטרכו להעמיד לדין גם את מילצ'ן שהוא עד תביעה מרכזי בפרשה. כל התיקים הועברו ליועץ המשפטי לממשלה.

 

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ההדלפות והלחצים התקשורתיים נועדו גם הפעם להפעיל לחץ פסול כדי שיוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר. אנו בטוחים שבחינת הראיות תוך התעלמות מרעשי הרקע תוכיח שלא היה כלום".

 

פרקליטיהם של שאול ואיריס אלוביץ', עוה"ד ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, מסרו: "ההדלפות המתוזמרות בדבר המלצות הפרקליטות, שנכתבו עוד לפני סיום החקירה על ידי הפרקליטות שעבדה כתף אל כתף עם המשטרה, הן הוכחה מצמררת להעדר הגבול ברמיסת זכויות החשודים. במקרה זה ההדלפה חמורה שבעתיים נוכח מקורה בקודש הקודשים של אלה שאמורים לבקר את עבודת המשטרה, להחליט בדבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות ובמידת הצורך לשמוע את טענותינו בשימוע 'בלב פתוח ובנפש חפצה'. כל אזרח צריך להיבהל מרמיסה כה גסה של זכויות חשוד בהליך פלילי שנעשית כדבר של מה בכך כאילו כבר התרגלנו לפשיטת הרגל הערכית של מערכות אכיפת החוק. אותה פרקליטות שסירבה בתוקף לחשוף חוות דעת בנושאים של העמדה לדין בהיותן תרשומות פנימיות בינן לבין היועץ המשפטי לממשלה שצריך לקבל החלטות בהתעלם מלחצים שמופעלים עליו, עמדה שזכתה לתמיכת בג"ץ, מדליפה היום את חוות דעתה באחד התיקים הרגישים שהיא מנהלת. מדאיג שאפילו חומותיה של הפרקליטות לא עומדות בלחציהם של בעלי עניין שכל חפצם הוא עריפת ראשים בכיכר העיר". 

 

 שי ניצן בוועידת העסקים של גלובס
 

שי ניצן בוועידת העסקים של גלובס (ועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובוס)

 

 

מוקדם יותר היום אמר ניצן כי המשטרה סיימה לבצע את השלמות החקירה בתיקי 1000 ו-2000 וגיבשה המלצות בתיק 4000. דבריו נאמרו בוועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובס. 

 

"בשבועות האחרונים הועברו אליי טיוטות חוות הדעת של פרקליטות מיסוי וכלכלה", אמר ניצן, "קיימתי סדרה אינטנסיבית של דיונים על חומרי החקירה ולובנו שאלות ראייתיות לאור חוות הדעת. לאור הדיונים הוכנו חוות דעת ממוקדות ושולבו בטויטות. חוות הדעת המלאות משתרעות על פני כשמונה מאות עמודים. עם השלמת עבודת הפרקליטות, יחלו דיונים כבר בימים הקרובים אצל היועמ"ש על בסיס אותן חוות דעת. לאחר סיום הדיונים תפורסם החלטת היועץ. אנו עושים כל מאמץ לסיים את התיקים בהקדם האפשרי".

 

כאמור, בחודש שעבר פורסם בחדשות עשר כי פרקליטות מיסוי וכלכלה המליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס, בגין שוחד. מחוות הדעת של פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, שהוגשה לפרקליט המדינה, עולה כי בן ארי סבורה שיש להגיש כתב אישום באשמת שוחד נגד השניים. בעבר התבטאה בן ארי בפורומים סגורים וציינה כי גם בתיק 2000 יועמד נתניהו לדין בגין שוחד.

 

מנדלבליט בוועדה לענייני ביקורת המדינה
 

מנדלבליט בוועדה לענייני ביקורת המדינה (ערוץ הכנסת)

 

 

מספר ימים קודם לכן, נחשף כי חלה התקדמות בהליכים המשפטיים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. פרקליטות מיסוי וכלכלה סיימה את הכנת חוות דעתה בתיק 1000 - תיק המתנות, ובתיק 2000 - שיחות נתניהו-מוזס, והעבירה אותן לפרקליט המדינה שי ניצן.

 

מטעם ראש הממשלה נמסר אז בתגובה: "זה לא מפתיע, המסקנות הללו כבר נקבעו והודלפו עוד לפני החקירה הראשונה של ראש הממשלה נתניהו. מה שכן מפתיע, שמשום מה עדיין לא חוקרים עשרות שרים וחברי כנסת, ובראשם יאיר לפיד שנפגש בחשאי עשרות פעמים עם נוני מוזס, על כך שפעלו לסגור את 'ישראל היום' וקיבלו בתמורה סיקור מלטף מ'ידיעות אחרונות' ו- ynet. דווקא היה זה ראש הממשלה נתניהו שפעל נגד החוק לסגירת ישראל היום וקבר אותו סופית כשהלך לבחירות. אנו בטוחים שבסוף התהליך תתברר האמת ביחס לראש הממשלה - שאין כלום".