BETA

12.12.2018

09:15

עודכן:

צילום: ערוץ הכנסת

"הידרדרות של שנים שהגיעה לשיאה": דיון בכנסת במוכנות למלחמה

נציב קבילות החיליים הגיע לוועדה לביקורת המדינה לדיון על הדוח שחיבר בנוגע לכשירות מערך המילואים לקרב. "איש עוד לא מת מביקורת - אך אנשים נהרגו מסירוב לקבל אותה"

נציב קבילות החיילים, אלוף (המיל') איציק בריק, הגיע היום (רביעי) לוועדה לביקורת המדינה לדיון בנוגע לדוח שחיבר לגבי מוכנות כוחות המילואים של צה"ל למלחמה. "במשך שנים מתקיים תהליך הידרדרות בתרבות הארגונית שהגיע לשיאו בשנים האחרונות" אמר בריק. "הפחות טוב והבינוני הולך ומשתלט, חומרת המצב מחייבת הקמת ועדת חקירה אובייקטיבית חיצונית בראשות שופט עליון".

 

נציב קבילות חיילים האלוף במיל יצחק בריק בכנסת: "ביקרתי בלמעלה מ-1,400 יחידות, במשך שלושה סבבים, דיברתי עם עשרות אלפי מפקדים וחיילים. אני מכיר את הצבא בשטח על כף היד יותר מכל אחד שיושב היום בצה"ל", הוסיף נציב קבילות החיילים. "מצאתי בעיות מאוד קשות במערכים לוגיסטיים, טכנולוגיים ומבצעיים. בין היתר, במערך התצפיתניות, כיפת ברזל, גדודים מעורבים, ימ"חים ועוד".

 

 נציב קבילות החיילים בדיון בוועדה לביקורת המדינה
 

נציב קבילות החיילים בדיון בוועדה לביקורת המדינה (ערוץ הכנסת)

 

 

"הפיקוד העליון מציג דברים שלא בהכרח משקפים את השטח, כיוון שהוא לא יורד לשטח, לא משוחח עם אנשים ולא בודק את הדברים", תקף בריק. "הוא מקבל תמונת מצב מטעה. הדיווח שמגיע מלמטה הוא בסדר, למרות שהמצב אינו בסדר".

 

אלוף (במיל') בריק שטח את הבעיות שגילה במסגרת הצבא. "המיילים הם שערורייה. את רובם מוחקים, ואף אחד לא עושה על כך מעקב. איך ננצח מלחמות? זו מערכת שאיבדה את השליטה", אמר נציב קבילות החיילים והוסיף כי "לא יכול להיות שחיילים נמצאים עם סמארטפונים בעמדה במוצב, בתרגילים, לא ייתכן שנותנים פקודות בווטסאפ. לא ייתכן שחיילים נכנסים עם סמארטפון למלחמה, והם נקודות איכון מהלכות. במלחמה הבאה ייהרגו יותר חיילים".

 

"אין חניכה וליווי ברמות הבכירות. מ"פים נמצאים בשטח פחות מ-50% מהזמן. מג"דים פחות מ-40%.מ"פים צעירים אומרים לי, 'למה שנהיה בצבא? מג"דים לא נמצאים פה'", אמר בריק. "איך יכול להיות שקצינים שגומרים קורס קצינים לא עוברים שיעור על איך לנהל שגרה של יחידה? מסדרי נשק? יש יחידות שלא מטפלים בנשק שבועיים ושלושה כי לא פורקים בהן את הנשק".

 

כמו כן, מתח בריק ביקורת על התנהלות מערך המילואים ועל חוסר ניהול בשגרת הטיפולים. "לא עולה על הדעת שגדודי מילואים מסיימים תרגילים של שבוע, יורדים מהכלים ולא מטפלים בנשק, אין צבא בעולם שזה קורה. אם לא הייתי יודע לטפל בנשק - לא הייתי חי היום".

 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט
 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט (דובר צה"ל)

 

 

בריק הוסיף כי "יש לי שתי מחברות ציטוטים של אלופים ותתי אלופים שמדברים מדם ליבם וכשיוצאים החוצה מדברים דברים אחרים. יש לי אלוף שמציג בועדת חוץ וביטחון מצגת שהכל נהדר ובמשרד הבטחון אומר ההיפך. יש דבר חמור שמתחיל לקרות בצבא שלא הכרתי בעבר - בעיה של הצגת מצגות שלא מספרות את הסיפור".

 

בתגובה לדברי בריק, אמר ראש מטה זרוע היבשה תא"ל אורי גורדין כי "הצבא הזה מוכן למלחמה. כל המפקדים מהרמטכ"ל ומטה אומרים שהם כשירים למלחמה. יש בעיות וצריך לטפל בהן - אנחנו לא מתעלמים מכך". כמו כן, מבקר צהל תא"ל אילן הררי הודיע כי יסיים מחר להכין את הדוח על מוכנות הצבא למלחמה, שהרמטכ"ל הטיל עליו לעשות.

 

בפתח הדיון, תקפה יו"ר הוועדה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) את הלחצים לבטל את הפגישה. "רמת הלחצים והניסיונות לבטל את הדיון הזה חרגה מכל פרופורציה, באופן כמעט חסר תקדים", אמרה יחימוביץ'. "מערך התדרוכים המיותר נגד האלוף בריק. במהלך השיחות שקיבלתי אתמול נוצר מצב שהאויב הוא בריק, ולא חמאס או חזבאללה".

 

"נאמר לי שהדוח פוגע בחוסן של צה"ל, בעיניי מה שפוגע בחוסן צה"ל יותר הוא חשש מביקורת", אמרה יחימוביץ', "אף אחד עוד לא מת מביקורת, אבל אנשים מתו כתוצאה מחוסר נכונות להאזין לביקורת". יחימוביץ' הוסיפה כי "עוזר הרמטכ"ל פנה אליה לפני הדיון ואמר כי איזנקוט מעוניין בהידברות עם בריק ואף הזמין אותו ללשכתו".

 

 חיילים בגבול לבנון
 

חיילים בגבול לבנון (דובר צה"ל)

 

 

ביום ראשון, כזכור, שיגר בריק מכתב חריף שבו הביע התנגדות נחרצת לפעילות הוועדה לבדיקת מוכנות צבא היבשה למלחמה, בשל ניגוד העניינים של חבריה. את הוועדה כינס הרמטכ"ל גדי איזנקוט לאחר שבספטמבר הגיש בריק דוח מיוחד המסכם את הנושא.

 

"לשמחתי החליט הרמטכ"ל לבחון את ממצאי הדוח והנושאים המועלים בו", כתב אלוף בריק. "לדאבוני הרב, החלטת הרמטכ"ל בנושא הייתה להקים ועדה הכפופה אליו באופן ישיר, ומעצם כך עולה מפעילותה חשש כבד לניגוד עניינים".

 

לדברי בריק, כאשר הקים הרמטכ"ל את הוועדה, פנה במכתב דומה לכל גורמי הצבא והמדינה, בהם מבקר המדינה. "חזרתי והצעתי להקים ועדת חקירה חיצונית, שתהיה אמונה על בחינת הדברים. אני רואה חובה לחזור ולהתריע בפניכם בנושא – מאחר ומדובר בניגוד עניינים משווע, שלא יעלה על הדעת כי ימשיך להתקיים בעוד עבודת הוועדה קורמת עור וגידים".

 

הבעיה בוועדה, מסביר בריק, היא לא רק בהכפפתה לרמטכ"ל, אלא בשלושה מחבריה – אלוף (מיל') אבי מזרחי, אלוף (מיל') דורון אלמוג, ויו"ר הוועדה, תא"ל (מיל') אילן הררי: "רצוי ואף חובה שתהיה חיצונית ובלתי תלויה, וודאי שלא בכפיפות לרמטכ"ל ולפיקוד הבכיר של צה"ל – אליהם, באופן טבעי, מופנה חלק ניכר מן הביקורת".