BETA

07.12.2018

16:37

 הת'ר ניוארט, דוברת משרד החוץ האמריקני
הת'ר ניוארט, דוברת משרד החוץ האמריקני,
Getty Images

טראמפ הודיע רשמית: שגרירת ארה"ב החדשה באו"ם - הת'ר ניוארט

נשיא ארה"ב אמר כי ימנה את דוברת מחלקת המדינה למחליפתה של ניקי היילי בגוף הבינ"ל, ואת וויליאם באר לתפקיד התובע הכללי • דיווח: ראש הסגל צפוי להתפטר בימים הקרובים

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע היום (שישי) על המחליפה של ניקי היילי בתפקידה כשגרירת ארצות הברית באו"ם: הת'ר ניוארט, דוברת משרד החוץ האמריקני, ולשעבר מגישה ברשת פוקס ניוז, התומכת במדיניות הנשיא. כמו כן, הודיע על מינויו לתבוע הכללי החדש: וויליאם באר, שהיה התובע הכללי בבית הלבן של ג'ורג' בוש האב. השניים ייכנסו לתפקיד באופן רשמי לאחר שהמינויים יקבלו רוב בהצבעה בסנאט. מאוחר יותר דווח בוושינגטון פוסט, כי טראמפ מתכוון למנות את הגנרל מארק מילי לראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב.

 

היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם היוצאת, ברכה את ניוארט בטוויטר: "ברכות להת'ר ניוארט על המינוי. אנו מאחלים לך כל טוב ומצפים לסייע לך במעבר לתפקיד ואף לאחר מכן".

 

 

לפני בחירתו בניוארט, טראמפ בחן מספר מועמדים לתפקיד, בהם ריק גרנל, השגריר לגרמניה, וקלי קרפט, השגרירה לקנדה. מקורבים לטראמפ אמרו לרשת CNN כי במספר הזדמנויות הנשיא הדגיש את העדפתו לאישה שתחליף את היילי.

 

הת'ר ניוארט, כמו בכירים נוספים בממשל טראמפ, מגיעה אל הבית הלבן מרשת פוקס ניוז המגבה באופן בלתי מסויג כל אג'נדה שהנשיא מקדם. במארס השנה היא התמנתה לדוברת משרד החוץ, ושירתה בתפקיד תחת שר החוץ הראשון של טראמפ, רקס טילרסון ותחת מחליפו בתפקיד מייק פומפאו. בעוד טילרסון הביע בשיחות פרטיות ספקנות לגבי קשריה של ניוארט עם הבית הלבן, מחליפו בתפקיד פומפאו היה אוהד בהרבה כלפי הדוברת שלו.

 

וויליאם בר, התובע הכללי הבא של ארה"ב
 

וויליאם באר, התובע הכללי הבא של ארה"ב (Getty Images )

 

 

המשרה החדשה של ניוארט ממוקמת בניו-יורק, ותרחיק אותה מלהיות מועמדת לתפקידים בכירים בבית הלבן. עד כה נחשבה ניוארט לממשיכת דרכה של דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס, שעל פי הערכות מקורביה, צפויה לעזוב את תפקידה בתום שנה ממינויה.

 

כזכור, מינויו של באר מגיע כחודש לאחר שהתובע הכללי הקודם, ג'ף סשנס, התפטר לבקשת טראמפ. זאת, ברקע חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, שבהן ניצח טראמפ. מחליפו הזמני של סשנס היה ראש הסגל שלו, מאט ויטקר, וכאמור כעת צפוי להתמנות באר כמחליף קבוע.

 

"אנו שמחים להודיע שראש הסגל של התובע הכללי, מאט וויטקר, יהפוך להיות התובע הכללי החדש של ארצות הברית. הוא ישרת את מדינתו היטב", כתב אז טראמפ בחשבון הטוויטר שלו והוסיף כי "אנחנו מודים לג'ף סשנס על שירותו ומאחלים לו בהצלחה".

 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי
 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי (רויטרס )

 

 

במקביל, דווח ברשת CNN כי ג'ון קלי, ראש סגל הבית הלבן בממשלו של הנשיא טראמפ צפוי לפרוש בימים הקרובים. לפי גורמים בממשל, לאחר 17 חודשים של עבודה משותפת, קלי והנשיא טראמפ הגיעו לשלב ביחסים ביניהם שאינו מאפשר עוד התנהלות תקינה. על אף שבקיץ האחרון ביקש הנשיא מראש הסגל שלו להישאר בתפקידו בשנתיים שנותרו לסיום הקדנציה, השניים הפסיקו לדבר ביניהם לאחרונה.   

 

אף על פי שקלי טרם התייחס באופן רשמי לנושא והחלפת ראש הסגל איננה סופית, טראמפ כבר החל לחשוב על מחליף וככל הנראה עתיד התפקיד יהיה תלוי בו. נכון לעכשיו, אחד המועמדים להחליף את קלי בתפקיד הוא ניק איירס – מי שהיום משמש ראש הסגל של סגן הנשיא מייק פנס, שככל הנראה הוא האפשרות הסבירה ביותר לאיוש התפקיד.

 

הפרישה הצפויה לא מפתיעה במיוחד בהתחשב ביחסים בין השניים, למרות ההסכמה של קלי לבקשתו של טראמפ להמשיך לעמוד בראש הסגל שלו עד 2020. מאז החלו לעבוד יחד בבית הלבן טראמפ דחה מהלכים רבים שניסה קלי להניע במסגרת תפקידו. בחודשים האחרונים התפרסמו דיווחים בארצות הברית כי קלי התעמת בעבר מול הנשיא ונראה שהקדנציה שלו בוושינגטון נמצאת לקראת סיום.

 

ג'ון קלי, ראש הסגל בבית הלבן, ודונלד טראמפ
 

ג'ון קלי, ראש הסגל בבית הלבן, ודונלד טראמפ (רויטרס )

 

 

לפני כחודש, שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, הודיעה במפתיע על התפטרותה מהתפקיד. טראמפ אישר את הפרטים, מסר שתעזוב את תפקידה בסוף השנה והחמיא לה. "היא עשתה עבודה נהדרת. היא אדם נהדר ואדם מבין. היא עבדה איתנו בקמפיין ועבדנו ביחד באינטנסיביות. לפני שישה חודשים היא אמרה שאולי תסיים את תפקידה בסוף השנה הזו.

 

היא סייעה לנו לפתור בעיות רבות כמו זו של קוריאה הצפונית, שהייתה בעיה רצינית מאוד", אמר, "אנו שמחים עבורך מצד אחד אבל מצד שני אנחנו עצובים ואולי תשובי יום אחד בתפקיד אחר. היילי הצליחה להכיר ולבצע דיאלוג עם סין ורוסיה שאוהבים אותה ומכבדים אותה. אני רוצה להגיד לך שנתגעגע אליך, עשית עבודה פנטסטית". עוד אמר טראמפ כי "מספר אנשים מעוניינים בתפקיד".

 

היילי, מצדה, אמרה כי "המדינות מכבדות את ארה"ב ויודעות שכשאנחנו אומרים משהו, אנחנו מבצעים אותו. הסנקציות על קוריאה הצפונית עבדו בצורה משמעותית, הבאנו לתשומת לב העולם שצריך לתקן את הסכם הגרעין עם איראן. הנטייה האנטי-ישראלית באו"ם השתנתה - במיוחד עם ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים".