BETA

06.12.2018

21:36

עודכן:

יוניפי"ל מאשר קיום מנהרה בגבול לבנון: "בקשר עם שני הצדדים"

בהצהרת כוח האו"ם נכתב כי ממצאי הבדיקות יועברו לרשויות בלבנון. מוקדם יותר אמר רה"מ: "לחזבאללה עשרות טילים". נציגת לבנון באו"ם תתלונן על שליחת המסרונים ע"י ישראל

השמדת המנהרות בצפון: יוניפי"ל אישר הערב (חמישי) קיום מנהרה בגבול ישראל-לבנון. בהצהרה שפרסם כוח האו"ם בלבנון נכתב כי ביקורו של מפקד יוניפי"ל, הגנרל האיטלקי סטפנו דל קול, באחד האתרים שבהם מתבצעות עבודות לאיתור מנהרות, מאשש קיום מנהרה שכזו. "אנו בקשר עם שני הצדדים. ממצאי הבדיקות יועברו לרשויות המתאימות בלבנון", נכתב בהצהרה.

 

בד בבד, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טען הערב כי ברשות חיזבאללה "עשרות בודדות של טילים". דבריו נאמרו בטקס מצטייני המוסד. "לחיזבאללה יש שני כלים. כלי אחד הוא מנהרות ואנו שוללים אותו. הכלי השני הוא נשק הרקטות, הנשק הסטטיסטי, אבל הם רוצים נשק מדויק. זה משנה את מאזן הכוחות באופן קיצוני", אמר נתניהו.

 

"לפי התוכנית של חיזבאללה הם היו אמורים להיות מצוידים היום באלפי טילים אבל ברגע זה יש להם עשרות בודדות. הסיבה שיש להם כמה עשרות בודדות היא בין השאר יושבת בחדר הזה. זה שילוב הכוחות של המוסד, צה"ל וכל מערך הביטחון שלנו. אנחנו שוללים מהם לא בצורה מוחלטת אבל בצורה מרשימה מאוד גם את הנשק הזה", הוסיף ראש הממשלה.

 

 

 

 

 

 

 מפקד פיקוד הצפון אלוף יואל סטריק עם מפקד יוניפי"ל בסיור במנהרת טרור
 

מפקד פיקוד הצפון אלוף יואל סטריק עם מפקד יוניפי"ל בסיור במנהרת טרור ( דובר צה"ל)

 

 

במקביל, שר החוץ של בחריין גינה את חפירת המנהרות. "האם פעילות חזבאללה היא לא איום מפורש ליציבות לבנון ולשותפה הקואלציונית שלו?", תהה שר החוץ בחשבון הטוויטר שלו. "מי יישא באחריות כשהמדינות השכנות יקחו על עצמן את המשימה להיפטר מהאיום?".

 

 

מוקדם יותר הערב שר החוץ של לבנון, ג'ובראן באסיל, הורה לנציגת המדינה באו"ם, אמל מדללי, להגיש תלונה נגד ישראל בגין הודעות קוליות שישראל שלחה לאזרחים לבנונים "שמאיימות עליהם ועל חייהם". דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, ציין אחר הצהריים כי ישראל השתמשה ברשתות החברתיות והתריעה לבנונים מפני התקרבות לחזבאללה. קודם לכן,  דיווחו תושבים בדרום לבנון כי קיבלו מסרונים למכשירים הסלולריים שלהם ובהם אזהרה מצה"ל לבל יתקרבו לאזור המנהרות ולפעילות חזבאללה באזור.

 

צה"ל: דורשים שיוניפי"ל והצבא הלבנוני יטפלו במנהרה בשטח לבנון
 

בישראל דורשים שיוניפ"יל והצבא הלבנוני ינטרלו מנהרה שנמצאת בשטח לבנון, כך אמר היום דובר צה"ל בשיחה עם כתבים צבאיים. תת-אלוף מנליס ציין כי למרות מזג האוויר הסוער, המבצע נמשך כמתוכנן. "אתגר מזג האוויר היה צפוי ונערכנו אליו מראש. יש אוכל חם למאות החיילים המעורבים ופריטי לבוש חם וציוד ממוגן", אמר מנליס. עוד הוסיף דובר צה"ל כי חזבאללה התכוון להשתמש במנהרות על מנת לבצע ירי ולהחדיר מחבלים לשטח ישראל. "הם במוכנות הגנתית ובחשש גדול מהפעולה שלנו. כל גורמי הציר השיעי מתעניינים במה שקורה. אנחנו נוציא המנהרות משימוש", אמר תת-אלוף מנליס.

 

כאמור, מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, קיים היום בצהריים פגישה עם מפקד יוניפי"ל, הגנרל האיטלקי סטפנו דל קול. במהלך הפגישה לקח אלוף הפיקוד את מפקד יוניפי"ל לסיור במרחב מנהרת הטרור ההתקפית של חזבאללה, שנחשפה השבוע ונחפרה מהמרחב הדרומי של כפר כילא לשטח ישראל.

 

מפקד פיקוד הצפון הביע בשם צה"ל מחאה חריפה על הפרת הריבונות הישראלית ע"י ארגון הטרור חזבאללה במטרה לפגוע באזרחים ישראליים וציין כי מדובר בהוכחה נוספת להפרות החמורות של ארגון הטרור חזבאללה המתעלם באופן בוטה מהחלטות האו"ם – ובראשן החלטה 1701.

 

 פעילות צה"ל להשמדת המנהרות של חיזבאללה
 

פעילות צה"ל להשמדת המנהרות של חיזבאללה ( דובר צה"ל)

 

 

כמו כן, מפקד פיקוד הצפון מסר למפקד יוניפי"ל עזר של הכפר השיעי ראמיה ובו מסומנת קבוצת בתים מהן נחפרת מנהרת טרור התקפית נוספת לשטח ישראל ודרישה ברורה כי יוניפי"ל יוודא את נטרול המנהרה מהצד הלבנוני של הגבול וציין בפניו כי מי שייכנס לתוך המרחב התת קרקעי מסכן את חייו. האלוף סטריק ציין כי האחריות על חפירת המנהרות על ידי חיבאללה בדרום לבנון מוטלת על ממשלת לבנון.

 

במקביל, עילאי ונדוף, תושב חניתה, אמר לחדשות עשר כי התריע על קיום מנהרות באזור. "מאז 2006, אני שומע התרחשויות שמתרחשות בד"כ בחורף מבחינת עבודה וסאונד של קידוחים ומכשירים כמו מקדחות ופטישונים ואזמלים. אני שומע את זה גם מחוץ לחניתה. התלוננתי למשטרה, הפנו אותי לפיקוד העורף. פיקוד העורף הפנו אותי בחזרה למשטרה, עשו איתי יו-יו".

 

רה"מ: "שוללים מאויבינו את נשק המנהרות – מי שיתקוף דמו בראשו"
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם שגרירים זרים בגזרת הצפון סמוך לכוחות צה"ל הפועלים לחשיפת ונטרול המנהרות. הוא עדכן את השגרירים בפרטי מבצע "מגן צפוני" ובכוונות חיזבאללה לשימוש במנהרות נגד ישראל. רה"מ הדגיש כי מנהרות חזבאללה הן ביטוי אחד לתוקפנות האיראנית באזור. במקביל גורם מדיני בכיר התבטא היום בעניין התמודדותה של ישראל עם איום חזבאללה בצפון והמאבק נגד התעצמות הנוכחות האיראנית בסוריה וכוחה הגרעיני. לדבריו, ישראל הצליחה לצמצמם את היכולות של איראן ובמקביל לשבש כלים חשובים של חזבאללה במאזן האימה בין ארגון הטרור לישראל.

 

 ראש הממשלה בגזרת הצפון עם שגרירים זרים
 

ראש הממשלה בגזרת הצפון עם שגרירים זרים ( חיים צח, לע"מ)

 

 

"אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ובנחישות, אנחנו עושים זאת גם לחמאס, גם לחיזבאללה, ואנחנו נפעל ככל שדרוש", אמר נתניהו. "מי שיתקוף אותנו - דמו בראשו. חיזבאללה יודע את זה וגם חמאס יודע את זה". עוד הוסיף נתניהו כי "אמרתי לשגרירים שהם צריכים לגנות את התוקפנות הזו של איראן, של חיזבאללה ושל חמאס, באופן חד משמעי, וכמובן גם להעצים את הסנקציות נגד הגורמים הללו. הפעולה הזו היא בתחילתה, אבל בסופה נשק המנהרות, שחזבאללה השקיע בו כל כך הרבה - כבר לא יהיה קיים ולא יהיה אפקטיבי".

 

ראש הממשלה הדגיש כי דרישת ישראל לגינוי תעלה בקרוב במועצת הביטחון של האו"ם. "כל זה יעלה בכינוס הקרוב של מועצת הביטחון לדרישתה של ישראל. זה צעד מדיני ודיפלומטי חשוב, שמשלים את המאמץ המבצעי ההנדסי שלנו לשלול מחיזבאללה ומאיראן את נשק המנהרות".