BETA

05.12.2018

19:15

עודכן:

כפי שפורסם בחדשות עשר: אדרי הסיר מועמדותו לתפקיד המפכ"ל

השר ארדן ניסה ללחוץ אולם הניצב בדימוס הודיע לו כי החליט לפרוש מהמרוץ למפכ"לות: "אין בכוונתי לאפשר את המשך מסע ההכפשות נגדי"; המועמד המוביל לתפקיד: ניצב דוד ביתן

הסערה סביב מינוי המפכ"ל: משה (צ'יקו) אדרי הודיע אמש (רביעי) לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד המפכ"ל. הדיווח הראשון על כוונתו של אדרי פורסם בחדשות עשר.

 

"לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה, מהיום בו הוכרזתי כמועמד, לסכל את מועמדותי לתפקיד, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי. לחמתי בצה"ל כסגן מפקד סיירת גולני, לאחר מכן שירתתי במשטרת ישראל למעלה מ 28 שנים בתפקידי ליבה, ביחידות המיוחדות, בתחנות, במרחבים וכמפקד המחוזות המורכבים ביותר וזכיתי להערכה רבה. פיקדתי על עשרות אלפי שוטרים, שעמדו איתי ולצידי בכל תפקידיי באירועים גדולים ומאתגרים למען ביטחון הציבור, בלוחמה בטרור ובפשיעה. אני מצדיע להם. אין בכוונתי לאפשר את המשך מסע ההכפשות נגדי, בזמן שכל חטאי הוא, שנבחרתי כמועמד לתפקיד החשוב של המפקח  הכללי של משטרת ישראל", כתב אדרי בהודעה לארדן.


"כבר עם הכרזת מועמדותי לתפקיד היתה בי התחושה כי מנסים לסכל אותה בכל דרך. תחושה זו קיבלה משנה תוקף עם פרסום חוות הדעת של הועדה ובמיוחד חוות דעתם של שני חברי הועדה, נציב שירות המדינה, פרופ׳ דניאל הרשקוביץ ומר משה טרי, שהמליצו לאשר את מועמדותי  וכתבו בחוות דעתם: 'יש כאן ניסיון לפגוע במועמדות המועמד בכל מחיר'. בימים האחרונים ועם התקדמות התהליך, מסע ההכפשות חצה כל גבול והביא לפגיעה בשמי הטוב, על לא עוול בכפי. אני מודה לשר לביטחון הפנים על האמון הרב שנתן בי כאשר עמד לצידי לאורך כל הדרך ולציבור  בישראל על תמיכתו הרבה בי, אשר חש את העוול שנגרם לי והביע זאת בפני בכל מקום בו ביקרתי. ברור לי כי גם לאחר שהממשלה תמנה אותי למפכ"ל אהיה צפוי להליכים משפטיים ממושכים לאישור מועמדותי, לכן, מתוך דאגה כנה ואהבה  למשטרת ישראל, שעלולה להישאר ללא מפקד קבוע  חודשים רבים ושתישא גם כן במחיר הסערה ומסע ההכפשות, גמלה בליבי ההחלטה בימים האחרונים להודיע על הסרת מועמדותי לתפקיד. אני מאחל הצלחה רבה למי שיבחר לתפקיד המפכ"ל ואמשיך להירתם לכל משימה למען מדינת ישראל ואזרחיה".

 

משה ציק'ו אדרי
 

משה ציק'ו אדרי (חדשות עשר )

 

 

שלושת המועמדים המסתמנים בשלב זה לתפקיד המפכ"ל הם ניצב דוד ביתן, ניצב יורם הלוי וניצב מוטי כהן שמשמש כעת כממלא מקום המפכ"ל. על פי ההערכות, סיכויו של ניצב ביתן הם הגבוהים ביותר בשלב זה, משום שהוא כבר סומן כמועמד במירוץ הנוכחי, ובשל כך כבר עבר בדיקה של היועמ"ש. ארדן מעריך כי כל מה שניתן לחשוף עליו כבר נחשף בעת שמועמדותו הוצגה לראשונה, ולכן יהיה קל יותר להעביר את מינויו דרך וועדת גולדברג.

 

מטעם השר לביטחון הפנים נמסר בתגובה: "השר ארדן מביע צער על הסרת מועמדותו של ניצב בדימוס משה אדרי לתפקיד המפכ"ל. ניצב אדרי הוא אדם שנלחם עשרות שנים למען בטחון אזרחי ישראל וגם אם עשה טעות במעלה הדרך, הרי שנוהל נגדו מסע הכפשות לא מוצדק שעשה לו עוול נוראי".

 

"השר ארדן מדגיש כי הליך הגשת המועמדות נוהל בצורה המסודרת והראויה ביותר ומועמדותו של ניצב אדרי נבחנה תחילה מול כל רשויות האכיפה על ידי היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ואושרה. למרות ההכפשות ניצב אדרי עבר בדיקת פוליגרף בהצלחה, בדיקה שאף בעל תפקיד אחר אינו עובר בנוגע לעברו. מעבר להליכים אלו, אין בדיקה נוספת שניתן לבצע טרם הגשת המועמדות. נבקש להזכיר כי השר ארדן ביקש מוועדת גולדברג לבחון תחילה את שלושת המועמדים בהתאם לקריטריונים שלה, אך הוועדה סרבה", לשון התגובה.

 

ההתפתחויות האחרונות:

 

אתמול דווח כי במשרד המשפטים בודקים מידע לפיו אדרי נפגש עם בודקת הפוליגרף שלו, חווה יודפת ממכון "אוראן", לפני שידע היכן תתבצע הבדיקה ומי יבצע אותה. על פי החשד גם לאחר שהבין שמדובר באותה בודקת לא דיווח על הפגישה, ולא הביא את הדבר לידיעת השר לביטחון הפנים והיועמ"ש. דיווחים אלו שפורסמו לראשונה באתר "וואלה!" נבדקים כעת על ידי היועץ המשפטי לממשלה. גורם משפטי אמר היום לחדשות עשר בתגובה לפרסום כי: ״המפגש עם בודקת הפוליגרף הוא סיפור אחד יותר מדי. אדרי לא יהיה מפכ"ל".

 

מטעם המשרד לביטחון הפנים נמסר בתגובה לפרסום אודות המפגש עם בוחנת הפוליגרף: "בהמשך למסע ההכפשות והרדיפות התקשורתי כנגד ניצב בדימוס אדרי, עם ההכרזה כי הוא המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, אנחנו עדים לעוד כתבה מעוותת שפורסמה מבלי לבקש את התייחסותו של ניצב בדימוס אדרי".

 

"יובהר כי עוד טרם החליטה הוועדה על דרישתה לביצוע בדיקת פוליגרף ועוד קודם לקביעת היועץ המשפטי לממשלה את זהות מכון הפוליגרף, פנה ניצב בדימוס אדרי להתייעצות באשר ליכולתו הבריאותית לביצוע בדיקת פוליגרף במידה ויידרש לעשות כן, לאור עברו הרפואי. בהתייעצות כלל לא בוצעה הכנה לביצוע הפוליגרף וכן, בניגוד מוחלט לתיאור בכתבה, ניצב אדרי לא תאם ולא ביקש דבר מהבודקת. בדיקה זו היתה מבוצעת בכל מקרה  על ידי ניצב אדרי גם לאחר החלטת הועדה".

 

"ניצב אדרי לא הכיר את הבודקת ולא שכר מעולם את שירותיה אלא פגש אותה כבודקת מוסמכת לביצוע בדיקות פוליגרף.  אין  לו שום קשר לבודקת שנבחרה פרט לפגישת הבירור הרפואי שהתקיימה ביניהם, כאמור עוד טרם החליטה הועדה כי עליו לבצע בדיקת פוליגרף תעסוקתי".

 

ניצב בדימוס אדרי נענה לדרישת הוועדה לביצוע הבדיקה באופן מיידי ולא היה הגורם שקבע את זהות המכון או הבודק. ניצב בדימוס אדרי עבר בהצלחה את בדיקת הפוליגרף שהינה בדיקה מקצועית, אותה הוא מוכן לבצע בכל מכון שידרש. כל ניסיון להציג את הדברים אחרת הינו חלק ממסע מתוזמר של פגיעה בשמו הטוב של ניצב בדימוס אדרי", לשון התגובה.

 

השופט בדימוס אליעזר גולדברג
 

השופט בדימוס אליעזר גולדברג (חדשות עשר )

 

 

למרות החלטת ועדת גולדברג - היועמ"ש נטה להכשיר את המינוי

 

הנטייה הראשונית של היועץ המשפטי לממשלה ושל כמעט כל המשנים שלו, מיד אחר שראו את חוות הדעת של ועדת גולדברג, הייתה להכשיר את המינוי של אדרי ולומר לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, שהיועמ"ש יגן על המינוי בבג"ץ.

 

עם זאת, לאחר הגעת מידע חדש, נוסף לזה שפורסם באמצעי התקשורת, בפני מנדלבליט עמדו שתי אפשרויות: ההנחה הייתה שאם בדיקת המידע תעלה שאלות, במשרד המשפטים יבצעו מהלך חריג וימליצו להחזיר את הדיונים לוועדת גולדברג. אם יוחלט שהמידע החדש לא מעלה משהו שכביכול יכול לפסול בעתיד את מינויו של אדרי, המינוי יוכשר.

 

חשוב לציין כי בהחלטת וועדת גולדברג נכתב כי בודקת הפולגרף סברהשאי אפשר לבדוק את סוגיית הפגישה שקיים עם עו"ד של רפי רותם, כי הבדיקה תניב תוצאות לא מקצועיות. בנוסף, בחוות הדעת על אדרי נכתב שבדיקת הפוליגרף שעבר הייתה מקלה ביחס לזו שעברו עמיתיו למשטרה. כעת, בראייה מפוכחת, ייתכן כי אין קשר בין הדברים, אולי באמת לא הייתה בינו לבין הבודקת היכרות מוקדמת אמיתית, אך אין ספק שמדובר ב"סיפור אחד יותר מדי", כפי שהגדיר זאת היום גורם משפטי.

 

פסילת אדרי - מסמך הוועדה המלא:

 

הוועדה למינוי בכירים פרסמה ביום שני את חוות דעתה המלאה לגבי מינויו של ניצב (בדימוס) משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה – כפי שהובאה לידי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ביום חמישי שעבר.

 

בפתח הדברים, הבהירו חברי הוועדה כי ישנם חילוקי דעות ביניהם, ודעתם של ראש הוועדה השופט אליעזר גולדברג ושל פרופסור אליה איינוהרן, שהתנגדו למינוי, הובאה בנפרד מדעתם של נציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ ושל משה טרי יו"ר הרשות לניירות ערך לשעבר – שהיו בעד מינוי אדרי.

 

 

 

גולדברג ואיינהורן ציינו כי בדיקת הפוליגרף במכון אזרחי, על אף שנעשתה על דעתם – הינה מקלה לעומת הנהוג במשטרה. הבדיקה עצמה, לפי מסמך הוועדה, נעשתה כדי לעמוד בעיקרון השוויון בין מועמדים וכן כדי למנוע "לזות שתפיים" נגד אדרי במקרה שיתמנה ללא שעבר בדיקה במכונת האמת.

 

ביחס לפגישת אדרי עם עו"ד פישלר, המייצג את רפי רותם שהתלונן נגד אדרי, נכתב בחוות הדעת כי "רואים אנו את עצם הפגישה עם עו"ד המייצג מתלונן נגדו, שעה שהוועדה מקיימת את דיוניה, בכלל זה באותה תלונה, ככשל בהתנהגות ובשיקול הדעת, שמגיע לכדי התנהגות בלתי ראויה ולא רק בגדר 'טעות' כהגדרת המועמד", כתבו השופט גולדברג ופרופסור איינהורן לשר ארדן.

 

"העננה של הפגישה האמורה תלווה את המועמד לאורך כל שנות תפקידו, אם ייבחר לתפקיד, ובכך ייפגע אמון הציבור במשטרה", כתבו חברי הוועדה לשר לביטחון הפנים.

 

השניים התייחסו גם לדוח מבקר המדינה על אגף התנועה, עת אדרי שימש כמפקד האגף. "ממצאיו מעלים תמונה עגומה של התעלמות מדיווחים לא נכונים של קצין בכיר", כתבו גולדברג ואיינהורן. "לעניות דעתנו, המועמד, שהעניין היה בסמכותו ובאחריותו, אימץ נוהג שאינו מתיישב עם הקפדה על טוהר המידות במשטרה".

 

חברי הוועדה הרשקוביץ וטרי, כאמור, דווקא סברו כי אין מקום שלא להמליץ על אדרי לתפקיד המפכ"ל. "לאור העובדה שטענותיו של מר רותם אינן חדשות, ושהן בוררו במח״ש, והועלו כשהמועמד עמד להתמנות למפקד מחוז ירושלים, ואח״כ כשהיה מועמד לפיקוד על מחוז ת״א, ואח״כ כשהתמנה למנכ״ל המשרד לבט״פ, הרי טענה שכיום ניסה להשפיע על עדות זאת נשמעת לא סבירה", כתבו השניים.