BETA

05.12.2018

15:59

קצין בכיר בפיקוד צפון: "אנו מחזיקים ברוב מנהרות חיזבאללה"

בכיר בצה"ל הבהיר כי לחשאיות המבצע הייתה חשיבות מכרעת ליכולת למפות את תוואי המנהרות: "זו היתה הפתעה גדולה עבור חיזבאללה" • תיעוד: פעילות גילוי המנהרות

השמדת המנהרות בצפון: קצין בכיר בפיקוד צפון אמר היום (רביעי) כי "צה"ל מחזיק ברוב מנהרות חיזבאללה - וההיכרות שלנו עם פרויקט חיזבאללה טובה, אפילו טובה מאד", הבהיר הקצין, "יכולות להיות לנו הפתעות אבל הסבירות לכך נמוכה. אנחנו מכירים לא רע את היקף הפרויקט והמרחבים שלו".

 

עם זאת, הודה הבכיר כי בחלק מהאזורים אחיזת הצבא פחות טובה, ערב העובדה כי עד תחילת המבצע לא ניתן היה להפעיל בהם חלק מהכלים ההנדסיים מבלי שיתעורר חשדו של חיזבאללה. כעת , לדברי המפקד, מתמקד צה"ל במאמץ הנדסי לאיתור מדויק של אותן מנהרות וההערכה היא שהמבצע יימשך עוד שבועות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 האתר ממנו נחפרה מנהרת הטרור מדרום כפר כילא
 

האתר ממנו נחפרה מנהרת הטרור מדרום כפר כילא (דובר צה"ל)

 

 

לדבריו, לחשאיות המבצע הייתה חשיבות מכרעת עבור יכולת הצבא למפות את תוואי המנהרות. "אנשי חיזבאללה עבדו במנהרות ממש עד תחילת המבצע. השמירה על חשאיות המבצע היא הישג בלתי רגיל, זו היתה הפתעה גדולה לחיזבאללה", הוסיף הקצין.

 

עוד טען הבכיר כי חשיפת המנהרות הביכה את חיזבאללה וכי הארגון עוד מנסה להבין את גודל הנזק ואת היקף המודיעין הישראלי. "חיזבאללה עדיין אינו תופש כמה אנחנו מבינים את הפרויקט והוא עוד יהיה מופתע בהמשך", הוסיף המפקד. לדבריו, מבוכת הארגון היא חלק מהצלחת המבצע.

 

הקצין חזר על טענת ראש הממשלה כי חיזבאללה תכנן להשתמש במנהרות על מנת לכבוש שטחים בגליל במלחמה הבאה, אך הבהיר כי "אף אחת מהמנהרות לא הייתה מוכנה מחר למלחמה וההתקדמות התבצעה על ידי חופרים בודדים בכל תוואי. הם היו צריכים עוד כמה חודשים כדי להשלים את המנהרות".

 

 פעיל חיזבאללה מצמיד מטען למצלמת צה"ל במנהרה ומפוצץ אותה
 

פעיל חיזבאללה מצמיד מטען למצלמת צה"ל במנהרה ומפוצץ אותה (דובר צה"ל)

 

 

המפקד הבכיר העריך כי "מגן צפוני" מחזק את הרתעת ישראל וכי חיזבאללה לא יגיב לפעילות צה"ל. "אם היינו חוצים גבול, זה יכול היה להוביל להסלמה", אמר הקצין הבכיר, "ואם היינו עושים פעולות בלבנון, זה היה עשוי להביא להידרדרות".

 

הבכיר התייחס להכנות שקדמו למבצע ולמורכבות שבאיתור המנהרות בגבול באורך 130 קילומטרים. לדבריו, הפעילות לאיתור המנהרות נעשה בשילוב אמצעי מודיעין וטכנולוגיות שהתפתחו בתקופת גילוי החפירות. על פי הקצין, הקרקע בצפון מוליכה רעשים טוב יותר מזו שבדרום, מה שהקל על המערכות הססמיות שהציב צה"ל לחשוף פעולות חפירה.  

 

בקשר לשאלת עיתוי המבצע, אמר הקצין הבכיר כי הרמטכ"ל רצה להתחיל במבצע לפני כחודשיים וצה"ל היה מוכן אליו עוד קודם לכן, אך "בפיקוד צפון ביקשו לחכות כדי שיהיה עוד זמן לדייק את תוואי המנהרות".

 

בתוך כך, דובר צה"ל פרסם תיעוד של פעולות הכוחות באזור גילוי מנהרת הטרור, שיצאה ממרחב דרום כפר כילא שבלבנון לשטח ישראל וכן מסיור מפקד עוצבת הגליל, תת-אלוף רפי מילוא בשטח. כמו כן, פורסם סרטון ובו נחשף תוואי השטח של מבצע "מגן צפוני", הוצגו תמונות ממרחב החפירה וכן תיעוד מהסבתו של מפעל הבלוקים בדרום כפר כילא לאתר חפירת המנהרה.

 

גבול לבנון
 

גבול לבנון (חדשות עשר)

 

 

חיזבאללה: צה"ל פועל בנקודה נוספת בגבול לבנון

 

מוקדם יותר, כלי תקשורת של חיזבאללה דיווח היום כי כלים הנדסיים של צה"ל, ובהם טרקטורים, מבצעים פעולות חפירה בנקודה נוספת בגבול לבנון - מול העיירה ראמיה שבדרום-מערב המדינה. כמו כן, בלבנון פרסמו תמונות של בלון תצפית וצילום צה"לי שהופרח באזור הגבול הצפוני.

 

בתוך כך, יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, שלח מסר לישראל ואמר כי "אם צה"ל יפעל בשטחנו – המצב ישתנה". את הדברים אמר בריאיון לעיתון הלבנוני "אל-מוסתקבל". ברי הטיל ספק באמיתות הטענה אודות המנהרה ואמר כי העמדה הרשמית של לבנון היא שהגרסה של ישראל לחשיפת המנהרה היא "מפוקפקת", ולכן לבנון דורשת לקבל מישראל את נקודות הציון המדויקות של מיקום המנהרה. כמו כן, השווה ברי בין הגרסה של צה"ל לבין זו של נתניהו בדבר מחסן הטילים של חזבאללה הסמוך לנמל התעופה הבינלאומי של ביירות.

 

עוד אמר יו"ר הפרלמנט, כי אם צה"ל רוצה לחפור בתוך שטחי ישראל, אז היא חופשית לעשות זאת כל עוד לא תחצה בחפירותיה את הגבול הלבנוני. בסוף דבריו, הביע ברי את חששו מכך שנתניהו עלול לנצל את הסיפור הזה כדי להביא להסלמה באזור מתוך ניסיון להיחלץ מחקירות השחיתות שהוא נתון לה. 

 

בתוך כך, בשעה זו נערכת פגישה משולשת בין צה"ל, צבא לבנון וכוחות האו"ם בנוגע למבצע. הפגישה נערכת בא-נאקורה, שם נמצאת מפקדת יוניפי"ל, כוח האו"ם הזמני בלבנון. ראש חטיבת קשרי חוץ באגף תכנון, תת אלוף ארז מייזל, שמייצג את ישראל, אמר בפגישה כי ישראל אינה מעוניינת בהסלמה. על פי דיווחים בלבנון, במהלך הפגישה דרשה ביירות ראיות שיוכיחו את טענות ישראל בנוגע למנהרות בגבול.

 

   לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון
 

לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון (דובר צה"ל)

 

 

לברוב גיבה את פעילות ישראל: "יש לה הזכות להגן על עצמה"

 

בתוך כך, שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, גיבה את מבצע "מגן צפוני" ואמר כי רוסיה מקווה שפעולות ישראל במסגרת המבצע לא יפרו את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. כך מסר היום בתדרוך של משרד החוץ הרוסי.

 

"אין ספק שלישראל יש זכות להגן על ביטחונה הלאומי, כולל למנוע כניסה לא חוקית לשטחה", אמר לברוב, "במקביל, אנו מביעים תקווה שהפעולות שנעשות למטרה זו, לא יסתרו את החלטת 1701 של מועצת הביטחון, שקובעת את החוקים לשני הצדדים לאורך הקו הכחול, המפריד בין ישראל ללבנון, אשר ברצוני להזכיר אינו גבול שהוכר באופן בינלאומי". עוד הוסיף כי "אנו מקווים שמשלחת של הכוחות הזמניים של האו"ם בלבנון שפועל באזור זה ימלא את משימת הפיקוח שלו ולא יאפשר הפרות כלשהן".

 

ארצות הברית נעמדה גם היא לצד ישראל. היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי "ארצות הברית תומכת במאמצי ישראל להגן על הריבונות שלה. אנו קוראים לחיזבאללה להפסיק את חפירת המנהרות לשטח ישראל ולהימנע מהסלמה ומאלימות. כמו כן, אנו קוראים לאיראן ולסוכניה להפסיק את התוקפנות ואת הפרובוקציות באזור. פעולות אלה מציבות איום לא מקובל על ישראל והביטחון האזורי".