BETA

02.12.2018

22:55

תאריך פרסום ההמלצות מוכיח: גם אלשיך מבין שהכל אישי • פרשנות

נתניהו הוריד אמש את הכפפות ותקף את אלשיך באופן אישי, אך ההחלטה לפרסם את המלצות המשטרה עם תום כהונתו מראה כי המפכ"ל היוצא לא רצה להותיר את חקירות רה"מ למחליפו

המלצות המשטרה שהתפרסמו אתמול (ראשון) בהן הוחלט כי יש להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בתיק 4000 בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גררו מצידו תגובה חריפה ונקודתית.

 

נתניהו תקף את בכירי המשטרה ובעיקר את העומד בראשה – המפכ"ל היוצא רוני אלשיך. העובדה כי המשטרה פרסמה את המלצותיה בימים האחרונים של כהונתו של המפכ"ל, הייתה נקודת בפתיחה של נתניהו בנאומו – ולא בכדי. מי שעקב אחרי פעילותו של אלשיך בשלוש השנים האחרונות, יכל להבחין כי בשלב מסוים גם הוא הבין שמדובר בקרב אישי בינו לבין נתניהו.

 

ההחלטה לפרסם את המלצות המשטרה בטרם סיום כהונת המפכ"ל היא סמלית עבור שני הצדדים, אך ייתכן והיא מבוססת על חשש אמתי של אלשיך מפני סיטואציה שבה מחליפו בתפקיד היה מבקש להשהות את פרסום ממצאי המשטרה בניסיון להשפיע עליהם בדרך כזו או אחרת. ניתן להניח כי אלשיך עצמו הורה לפרסם את הממצאים עם סיום כהונתו, כאקט של לקיחת אחריות על אחד הפרויקטים החשובים בהם עסק בכהונתו.

 

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך
 

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך (חיים צח, לע"מ )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אמש  נחשף גם כי המשטרה הצליחה לשחזר לפחות שני מסרונים ששלחה שרה נתניהו לאיריס אלוביץ, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. כזכור, במהלך החקירה עלה חשד כי נתניהו מחקה מסרונים מפלילים בינה לבין הגברת אלוביץ'. המסרונים ששחוזרו מראים לכאורה על הקשר בין רעיית ראש הממשלה לסיקור האוהד ב'וואלה!' ועל עיסקת השוחד שנרקמה עם משפחת אלוביץ'. החוקרים עימתו את נתניהו עם תוכן המסרונים במהלך חקירתה, אך היא הכחישה את שליחתם. גורם בכיר במשטרה אמר היום לחדשות עשר כי: "יש נגד שרה נתניהו חומר ראיות רב. היא חשודה מרכזית בפרשה 4000". 

 

"אני לא יודע מי יהיה המפכ"ל הבא - אבל תהיה לו עבודת שיקום גדולה"

 

כאמור, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב דברים בהדלקת נרות חגיגית של מרכז הליכוד בכפר המכביה, והתייחס להמלצת המשטרה להעמידו לדין בתיק 4000. "בסוף האור תמיד מנצח את החושך", אמר ראש הממשלה, ואז התייחס להמלצות המשטרה: "חנוכה זה חג של ניסים, אבל איך ידעו לפרסם את ההמלצות נגדי ונגד רעייתי בדיוק ביום האחרון לכהונת המפכ"ל? איזו מתנה העניקו לנו".

 

"זה משחק מכור מראש", אמר ראש הממשלה, והוסיף: "אי אפשר לצפות לתוצאה אחרת מתהליך שהיה נגוע לחלוטין עוד לפני שהתחיל אחרי מבול של הדלפות ושטיפת מוח יום-יומית בתקשורת. הגיע הזמן להגיד כמה דברים, ואני לא מפחד, תודה רבה על החיזוק אבל אני חזק, מאוד חזק. הגיע הזמן לומר דברים אמיתיים - משהו לא בסדר". 

 

נתניהו בטקס הדלקת נרות בכפר המכביה
 

נתניהו בטקס הדלקת נרות בכפר המכביה (חדשות עשר )

 

 

בהמשך תקף ראש הממשלה את המפכ"ל רוני אלשיך באופן אישי ואמר: "אני לא יודע מי יהיה המפכ"ל הבא, אבל תהיה לו עבודת שיקום גדולה לעשות כי אמון הציבור בממשלה לא בשיא של כל הזמנים". נתניהו הוסיף ואמר באותו עניין: "אני עוד מדבר במתינות לעומת אזרחי ישראל. אני אומר שמשהו פה כל הזמן לא בסדר וכולם מרגישים את זה. אני רוצה להגיד לכם משהו חשוב נוסף שמאוד ישמח אתכם, זה סוד, ישראל היא מדינת חוק ובמדינת חוק להמלצות המשטר אין שום תוקף חוקי". 

 

באשר לטענות כי קיבל סיקור אוהד באתר וואלה, שנחשפו בין היתר בתחקיר "המקור", אמר: "אני קיבלתי סיקור איום ונורא בוואלה, וואלה הוא אתר שמאלני שנתן ונותן לי סיקור שלילי במשך שנים, כולם יודעים את זה. לא רק אני אומר את זה, אומרות את זה בדיקות מעמיקות שהתפרסמו באתרים אחרים".

 

"אתם יודעם מה יהיה בסוף", אמר נתניהו לקהל הנלהב בכנס הליכוד, שענה יחד איתו: "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". ראש הממשלה המשיך ואמר: "זמן להגיד את האמת, נגמר הפוליטקלי קורקט, נשארנו עם הקורקט, עם האמת, ושכל הפרשנים שיעקמו את האף. איך אמר בגין, שישארו עם אף עקום. אנחנו מתמידים, אני מתמיד. החקירות לא הסיתו אותי, וההמלצות לא יסיתו אותי מהדברים החשובים באמת, שאני ואנחנו יחד עוסקים בהם יומם ולילה". 

 

המלצות המשטרה בתיק 400

 

כאמור, המשטרה פרסמה אתמול את המלצותיה בתיק 4000, במסגרתו קיבל נתניהו, על פי החשד, סיקור מחמיא באתר החדשות "וואלה", בתמורה להטבות רגולטוריות עבור קבוצת "בזק". המשטרה הודיעה כי נמצאה תשתית ראייתית על מנת להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עוד המליצה המשטרה להעמיד לדין את אשת ראש הממשלה,

 

שרה נתניהו, בשוחד, מרמה ושיבוש הליכי משפט. המשטרה הודיעה גם כי קיימת תשתית ראייתית להעמדה לדין את בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה", שאול אלוביץ', וזוגתו איריס בגין מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נגד שאול אלוביץ' קיימת גם תשתית להעמדה לדין בגין עבירות ניירות ערך.

 

החשד המרכזי בתיק, הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש להתערב ישירות ובעקיפין בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו.

 

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ'
 

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ' (רויטרס )

 

 

מממצאי חקירת הממשלה עולה, כי בין השנים 2012 ל-2017, התערבו ראש הממשלה ואנשיו באופן בוטה בתכנים שפורסמו באתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של כתבים ועורכים באתר, תוך שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.
 

בתיק 4000 התקיימה חקירה נרחבת, בין החודשים פברואר לנובמבר 2018, במסגרתה נחקרו 13 חשודים, ונגבו עדויותיהם של כשישים עדים. במהלך החקירה נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט על סך 118 מיליון שקלים. הסכמי מדינה נחתמו עם שני חשודים – שלמה פילבר וניר חפץ, אשר חשפו לכאורה התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ'.

 

על פי הודעת המשטרה, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.

 

עוד עלה מממצאי החקירה, כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בתמורה להחלטותיו הרגולטוריות של נתניהו, לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק. זאת מתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ובעל השליטה בה בפרט.