BETA

24.11.2018

20:18

בריק במסרונים לחברי ועדת חו"ב: מפקדים בצה"ל מפחדים לדבר

העימות בין נציב קבילות החיילים והרמטכ"ל על מוכנות הצבא עולה מדרגה: הודעות טקסט נשלחו לחברי הכנסת ביום שבת בבוקר. "רבים מהמפקדים כלל לא מכירים את המצב"

המשבר בצמרת צה"ל: נציב קבילות החיילים, האלוף (במיל') יצחק בריק, שלח הבוקר (שבת) מסרוני טקסט לחברי ועדת חוץ וביטחון ומתח בהם ביקורת נוספת על מוכנות צה"ל.

 

"כל ההסתמכות שלכם על שיחות עם מפקדים בכירים לא תתן לכם את התמונה האמיתית. רבים מהם כלל לא מכירים את המצב. הם ניזונים מדיווחים לא אמינים ואלה שמכירים מפחדים לדבר", נכתב במסרונים. "כל מצגת שמציג לכם הצבא איננה יכולה להסביר את חומרת התנהלותו (תרבות ארגונית של חוסר משמעת, אי ביצוע פקודות, חוסר בקרה ומעקב, היעדר זיכרון ארגוני, חוסר שמירה ואחזקה שוטפת של נושאים שתוקנו)".

 

בעקבות המסרונים, פנתה חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) לראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, וביקשה ממנו ללבן את המחלוקת בין האלוף בריק והרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. "מחילופי אי הסכמות מקצועיות ,עברנו כבר מזה זמן לעימות אישי חריף שהגיע לשיא השבוע כשפנה האלוף בריק ישירות לחברי ועדת החוץ והביטחון וטען כי הצבא משקר לחברי הכנסת ומציג בפניהם נתונים לא נכונים. אני פונה אליך כשר הביטחון על מנת שתקרא אליך בהקדם את הרמטכ"ל יחד עם האלוף בריק על מנת שהפערים יוצגו בפניך וכדי ללבן את המחלוקת הקשה הזאת, ולדווח לועדה לאחר מכן כיצד בכוונתך לפעול", כתבה ח"כ נחמיאס-ורבין.

 

הרמטכל, גדי איזנקוט, בפולין לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה (ארכיון)
 

הרמטכל, גדי איזנקוט, בפולין לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה (ארכיון) (דובר צה"ל)

 

 

תחילת העימות בין בריק ואיזנקוט בדוח שפרסם הראשון לפני כחמישה חודשים אשר בו מצוינים כמה גורמים הנוגעים לכשירות צה"ל ולמוכנותו, בין היתר בכל הנוגע לשגרת אימונים וטיפולים, ותרבות ארגונית שעלולה לגרור בעיות בעת פעילות מבצעית, על פי הדוח. בריק העביר בדוח ביקורת על "המצב החמור שנוצר" בעקבות קיצוץ אלפי אנשי קבע לצד קיצור שירות הגברים - דבר שלדבריו פוגע ביכולת שלהם לעמוד במשימות. "נוצר מצב של חוסר הלימה בין המשימות המוטלות על הקצינים, הנגדים והחיילים, לבין היקף כוח האדם והמשאבים העומדים לרשותם", נכתב.

 

ביקורת נוספת כלפי התנהלות צה"ל טוענת כי יחידות רבות לא מקפידות על שגרת הטיפול והאחזקה בציוד לחימה וברק"ם (רכב קרבי משוריין). הנציב תיאר בדוח כי "באחד מביקוריי נחשפתי לכך שאחד מבסיסי האימונים המרכזיים שכר חברה אזרחית לניקוי כלי הנשק לאחר האימונים. חיילים, שאינם מטפלים בציוד האישי כנדרש בעת שגרה, לא ידעו לעשות זאת בשעות חירום".

 

 הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה
 

הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן. ארכיון  ( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

בהמשך, איזנקוט הורה לבחון את הטענות על אי מוכנות צה"ל למלחמה, אולם בריק טען שבדיקה שכזו לא תהיה אובייקטיבית ושלח מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון דאז אביגדור ליברמן, שבו כתב כי יש להקים ועדת בדיקה חיצונית בראשותו של שופט ביהמ"ש העליון בדימוס, וכי רה"מ צריך למנות את חברי הוועדה.

 

במכתב ששלח בריק נכתב כי "הדוח שפרסם הוא פרוייקט שראיתי בו חובה כלוחם שאיבד רבים מחבריו במלחמות ישראל - להציג, להעלות ולהציף בפניי הגורמים הרלוונטיים, על מנת למנוע אסון במלחמה הבאה, תוך שטובת ישראל היא היחידה העומדת לנגד עיני". עוד הוסיף כי "אני רואה לנכון לציין, שוב, כי אין בפועלי זה דבר וחצי דבר אישי כלפי איש - על אף נסיונם של חורשי רע להסיט את הדיון הענייני ממסלולו ולטעון כי מדובר במידה רבה בריב אישי ביני לבין הרמטכ"ל – אותו, יש לציין, אני מעריך ומוקיר את פועלו רב השנים בשורות צה"ל".