BETA

08.11.2018

16:07

שקד על זילבר: לא רוצה לשמוע דעות פוליטיות - רוצה לשמוע ייעוץ

שרת המשפטים התייחסה לעימות עם המשנה ליועמ"ש זילבר. "כשיועץ משפטי נושא נאום פוליטי זה הליך מסוכן שפוגע קשות באמון של הדרג הנבחר". היועמ"ש: אי אפשר לנתק ערכים

העימות במשרד המשפטים: שרת המשפטים, איילת שקד, תקפה היום (חמישי) פעם נוספת את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, וטענה כי בהתנהלותה, זילבר פוגעת במוסד היועץ המשפטי לממשלה.

 

"לא ביקשתי להדיח את זילבר. אני חושבת שצריך מאוד להיזהר מתהליך פוליטיזציה של הייעוץ המשפטי. הוא צריך להיות מקצועי. כשיועץ משפטי מחליט לשאת נאומים פוליטיים ועוד בכנסת שבה הוא אמור לייצג את דברי הממשלה, זה הליך מסוכן שכורת את כל הענף שהייעוץ המשפטי נשען עליו, פוגע קשות באמון של הדרג הנבחר בייעוץ המשפטי. כל אדם צריך לעשות לעצמו את החשבון אם הוא רוצה להיות פוליטיקאי או פקיד ציבור", אמרה שקד בכנס חיפה למשפט שנערך באוניברסיטת חיפה.

 

"אני לא רוצה לשמוע דעות פוליטיות או ערכים. אני רוצה לשמוע ייעוץ משפטי. מי שלא רוצה לעשות את זה שיניח מכתב התפטרות וירוץ לכנסת", הצהירה שקד בתגובה לטענה לפיה זילבר לא נשאה נאום פוליטי אלא הביעה דאגה לערכים שנפגעים. "אף אחד לא רודף אף אחד בגלל דעות פוליטיות. התפקיד שלהם זה להגיד לי מה אני יכולה לעשות. גם היועמ"שים של משרדי הממשלה שמתנגדים לחוק היועמ"שים לא יכולים לבוא לכנסת ולדבר נגדו", הוסיפה, "לא יכול להיות שיהיה דין אחד לאנשים מסוימים במגזר הציבורי ודין אחר לאחרים. אפילו לשר אבי גבאי בזמנו לא אושר לבוא לדבר נגד עמדת הממשלה בנושא הגז בוועדת הכנסת".

 

עוד אמרה שקד: "אני יכולה להגיד שהעובדות הפשוטות הן שאף אחד בייעוץ המשפטי לא מביע עמדות ובוודאי לא נגד הממשלה. כל נציגי הממשלה לא יכולים לדבר נגד הממשלה או להטיף נגדה בכנסת. אני לא הייתי רוצה לשאת בתפקיד של ייעוץ משפטי לממשלה, זה לא מתאים לי, אם הייתי יועצת משפטית לממשלה בתקופת אוסלו הייתי עוזבת". כמו כן, השרה שקד אמרה כי "מנדלבליט ואני עובדים טוב ביחד ומכבדים אחד את השני. דבריה של זילבר עושים נזק למוסד היועץ המשפטי לממשלה".

 

בהמשך, עלה מנדלבליט לבמה והשיב לחלק מדברי שקד. "גם אני רוצה ייעוץ מקצועי, אי אפשר לנתק ערכים", אמר היועץ המשפטי לממשלה, "יש קטע בדוח שמגר שמדבר על זה בדיוק. בהחלט אין פה קו ברור, שחור ולבן, זה לא מתמטיקה. צריך להבין את זה. כל עוד שהדברים באים מתוך רצון לשקף את המצב המקצועי זה בסדר גמור ונכנסים לתוך זה גם ערכים". עוד הוסיף בהתייחס להחלטה שלא לשלוח את זילבר לוועדות הכנסת: "אני לא מקבל את זה שיורו לי או שינחו לי שפלוני או אלמוני יכלו להגיע למקום כזה או אחר. זה התפקיד שלי. אני אקבל את ההחלטות בעניין הזה. איפה שהשרה ואני חלוקים אני מביע את עמדתי. זה לא סותר כהוא זה שאני אמון כל כך שצריך לסייע לדרג הנבחר לממש את מדיניותו".

 

 המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר
 

המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר (חדשות עשר )

 

 

"עושים על הגב שלה סיבוב פוליטי מכוער"

 

אתמול אמרו גורמים בסביבת זילבר לחדשות עשר כי "עושים על הגב שלה סיבוב פוליטי מכוער". זאת, לאחר שהשרה שקד הודיעה כי זילבר לא תייצג יותר את משרדה בכנסת. בסביבת זילבר אמרו כי "דינה מילאה את תפקידה ועשתה את עבודתה. היא ייצגה את התפיסות המשפטיות המסורתיות של משרד המשפטים שלפיהן יש להסב את תשובת ליבה של הכנסת לפגיעה הקשה הצפויה בזכויות אדם בחקיקה - כך עשה גם היועץ המשפטי של הכנסת". "עושים על הגב שלה סיבוב פוליטי מכוער. יש לה תחושה קשה", הוסיפו הגורמים.

 

שרת המשפטים מסרה בתגובה כי "פקידי ציבור צריכים לבצע את מדיניות הדרג הנבחר ולא לנהל מדיניות עצמאית. מי שלא מסוגל לייצג את עמדת נבחרי הציבור - מוזמן להתפטר מתפקידו ולהתמודד לכנסת בעצמו. היפוך היוצרות שהיה מנת חלקה של מדינת ישראל בעשורים האחרונים בתהליך סיום, גם אם אין הדבר מוצא חן בעיני מי מהפקידים. שרת המשפטים הגיעה לשנות ולהוביל מדיניות. לא קל שמזיזים לך את הגבינה".

 

 היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט בנאום בפורום היועצים המשפטיים הראשיים
 

היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט בנאום בפורום היועצים המשפטיים הראשיים ( חדשות עשר)

 

 

פגישה טעונה בין עמיתי זילבר למנדלבליט: "למה אתה לא מגן עלינו?"

 

כמו כן, אתמול קיימו עמיתיה של זילבר שתי פגישות טענות עם מנדלבליט, והביעו את תחושותיהם הקשות. "השרה שקד והעוזר שלה גיל פוגעים בנו פגיעה אנושה. יש לנו הרגשה שהם סימנו אותנו ובמיוחד את דינה. הם סימנו מטרה", אמרו עמיתי זילבר ופנו ליועמ"ש: "איך אתה נותן להם להתייחס אלינו ככה? איך אתה לא מגן עלינו? השרה מנסה לעשות על הגב שלנו סיבוב פוליטי. אנחנו ממש חוששים לעצמאות המחלקה שלנו... יש לנו הרגשה של איום על האנשים שלנו".

 

מנדלבליט השיב בתגובה לדברים הקשים כי לא יקבל התערבות חיצונית בענייני המחלקה. "אתם מייצגים את עמדתי בדיונים. אף אחד לא צריך להרגיש מאוים - זה לא מקובל עליי", אמר היועמ"ש. "מבחינתי יש לכם עצמאות מלאה וזה מה שקובע". היועמ"ש עשוי לערוך שיחה עם המשנה שלו בשבוע הבא ולאחריה יחליט כיצד לפעול.

 

בתוך כך, יועצה הבכיר של שרת המשפטים איילת שקד, גיל ברינגר, התעמת עם נציג מחלקת ייעוץ וחקיקה של משרד המשפטים, לאחר שזה נכנס לדבריו בדיון בוועדת חוקה. במקום התעוררה מהומה שבה חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו) הגן על נציג המחלקה ואילו חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' תמך ביועץ שקד.